szerző: PjotrLOW holland–flamand Kultfeszt 2008. február 15– március 12. Budapest
20 budapesti helyszín, 100 program, 500 előadóművész
A LOW Fesztivál keretében 2008. február közepétől egy egész hónapon át tartó rendezvénysorozattal mutatkozik be hazánkban a hollandflamand kortárs képzőművészet, komoly-, kortárs, jazz- és könnyűzene, építészet és formatervezés, színház, tánc, irodalom és film. A fesztivál elnevezése a Németalföldre (Low Countries), vagyis Hollandiára és Flandriára utal.
A rendezvénysorozat célja elsősorban a hollandflamand kortárs művészet bemutatása, de legalább olyan nagy hangsúlyt kap a hollandflamandmagyar művészeti együttműködések létrehozása, támogatása, illetve szorosabbra fűzése. A rendezvények koncepcionális, szervezési és lebonyolítási munkáit a Holland Nagykövetség a Belga Nagykövetség Flamand Képviseletével szoros együttműködésben végzi. A Merlinben a fesztivál ideje alatt állandó információs központ működik. A táncművészeti és színházi programok között lesz Anouk van Dijk kortárstánc-előadása, Greenaway és Boddeke színdarabja Rembrandt életéről, a Hotel Modern által rendezett, Auschwitz borzalmáról szóló Camp, a Le Bal Moderne interaktív táncszínháza, vagy a tolerancia kényes kérdését feszegető Holland cunami, amelynek alaptörténetében Hollandiát elárasztja a szökőár, és a16 millió holland menekültet a tragédiára egyedüliként érzékenyen reagáló Magyarországra evakuálják. Irodalmi események is szerepelnek a programon: a Merlinben holland és flamand írók vitaestjein lehetünk majd jelen.
A komolyzene rajongói a világhírű Amszterdami Barokk Zenekar előadását élvezhetik majd, de fellép a XVXVI. századi többszólamú zene különleges hangzásvilágát képviselő Capilla Flamenca, az ASKO kortárs zenei együttes és a magyar UMZE is, akik Louis Andriessen szerzeményeit játsszák majd.
Jazzegyüttesek is érkeznek, itt lesz például Amszterdam egyik legavantgárdabb, virtuóz improvizációiról híres zenekara, a Tetzepi. Hollandflamand képzőművészeti kiállítások lesznek többek közt a Kiscelli Múzeumban, ahol Utopia Transfer címmel Krijn de Koning, Bik van der Pol és az Atelier van Lieshout műveit tekinthetik meg az érdeklődők. Az Ernst Múzeumban a kortárs flamand képzőművészet fenegyerekének tartott Wim Delvoye provokatív, groteszk alkotásaival találkozhatunk.
Fotókban sem lesz hiány: a harmadosztálybeli focimeccseket megörökítő Hans van der Meer és a családi fényképalbumok sokatmondó, bensőséges képeit gyűjtő Bertien van Manen is kiállít a LOW Fesztivál keretében. A WAMP Vasárnapi Művész Piac pedig háromnapos hollandmagyar design-fesztivált rendez neves holland formatervezők részvételével.
Könnyűzenében is bőséges lesz a kínálat. Lehet készíteni a fürdőruhákat a Cinetrip sorozat hollandflamand bulijára a Rudasban, aki pedig szárazon ropná, annak az A38 Hajón tartandó különböző zenei stílusú koncerteket javasoljuk. A Merlinben VJ Torna ígérkezik vonzó éjjeli kultúreseménynek.
A fesztivál egyik legösszetettebb programja a My City Amsterdam háromnapos rendezvénye. A kerékpározás jegyében közlekedés- és dugómegoldás-ügyi előadásokkal, fotókiállítással, utcaszínházzal és az A38 Hajón bulikkal is készülnek, cserébe május 2931-ig mi is bemutatkozunk Amszterdamban a My City Budapest című rendezvénnyel.
Végül, de nem utolsósorban a LOW Fesztivál keretében hollandflamand filmfesztivál is lesz az Örökmozgó Filmmúzeumban, az Urániában és a Merlinben. A hollandflamand filmművészet legújabb irányzatát bemutató filmfesztiválon díjnyertes és hazai rekord nézőszámot elért holland és flamand játék- és dokumentumfilmek láthatók. A programban 13 játékfilm és 6 dokumentumfilm szerepel: Jos Stelling Duska című, Oscar-díjra jelölt alkotása, Alex van Warmerdam, Nanouk Leopold filmjei, Peter Brosens és Jessica Woodworth filmje, a velencei filmfesztivál legjobb első filmnek járó díját nyert Khadak, Koen Mortier provokatív Ex-drummer című alkotása, valamint nemzetközi hírű dokumentumfilmek, esetenként az alkotók részvételével.
A fesztivál programjai a legismertebb és legnépszerűbb kulturális helyszínek mellett hangulatos galériákban, kultmozikban, múzeumokban és templomokban lesznek. Az együttműködő rendezvényhelyszínek között a Műcsarnok, a Trafó, a Merlin, a Ludwig Múzeum, a Művészetek Palotája, az A38 Hajó, az ACB Galéria, a MU Színház, a Millenáris, a Kiscelli Múzeum és a Rudas fürdő is szerepel. Az előadásokat és a kiállításokat 2008. február 15-tl március 12-ig lehet megtekinteni.