kultúra [előadás] 2008. január 24. csütörtök 15:44
nincsen hozzászólás
szerző: Pjotr„VI. Kárpát-medencei Magyarok Zenéje” – 8 ország – 8 koncert – Egy nemzet 2008. január 27. Ausztria - Felsőőr (Oberwart)
A 2002 óta Határon Túli Magyarok Zenéje névvel illetett CD adományozással egybekötött jótékonysági koncertsorozat nevét 2008. januárjától Kárpát-medencei Magyarok Zenéje névre keresztelték. Az évek óta tartó sorozat idén 2008. január 27-én, 16 órakor, az ausztriai Felsőőrben (Oberwart), az Európai Iskolában kerül megrendezésre.
Fellép a Bástya Citerazenekar (Felvidék) és a Magyar Tekerőzenekar
A felsőőri koncert védnökei: Gerhard Pongracz - polgármester Gúthy László - református lelkész
Az ellenszolgáltatás nélküli felajánlás célja, hogy a KÁRPÁT-MEDENCÉBEN élő népcsoportokhoz eljusson a magyar zenei kultúra, valamint az, hogy e térségek kölcsönösen bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak egymás művészeinek ünnepi koncertek és fesztiválok szervezésével. Az induló CD adománnyal - több száz CD a Burgenlandi Magyar Kultúregyesület könyvtárában helyezik el, melyet további adományokkal bővítenek.
A HTMZ (Határon Túli Magyarok Zenéje) CD adományozással egybekötött jótékonysági koncertsorozat során 2005/2006-ban 75 kiadó csatlakozásával 6 millió Ft értékben CD-t adományoztak négy határon túli város könyvtárának a Magyarországi Református Egyházzal együttműködve. Ezt ÖT koncert keretében bonyolítottak le. (Budapest, Révkomárom, Beregszász, Kolozsvár és Szabadka.) 2006/2007-ben folytatták az adományozást bevonva a körbe Horvátországot, Szlovéniát és Ausztriát is, így a teljes Kárpát-medence magyarságát megszólították. (8 KONCERT 8 ORSZÁG EGY NEMZET) Tették ezt azért, hogy a határon túli magyar városokban is elérhetőek legyenek az anyaországban kiadott magyar zenei értékek, amelyek sokszor éppen a határon túli magyar területekről származnak. Az első 450-450 db-os CD adománnyal a városok könyvtáraiban egy-egy színvonalas zenei tékát alapítottak.
További cél az, hogy a Kárpát-medence különböző térségei között a kulturális átjárás és együttműködés erősödjön. Erre jó alkalom a CD adományozás és a koncertek, különösen az adott térség nagyrendezvényeibe való bekapcsolódás.
Fellépők:
Magyar Tekerőzenekar
1989. Karácsony havában született a magyar népzene egyik legérdekesebb alkotóműhelye, fesztiválzenekara. A Magyar Tekerőzenekar kiváló tekerősökből verbuválódott, hagyományos módon fúvósokkal és énekesekkel egészül ki; köztük Vujicsics, Téka, Cifra, Bokros, Galagonya, Dudazenekar és Makúz tagokkal. Céljuk a több évszázados múltra visszatekintő hagyományos magyar tekerőmuzsika felkutatása, megőrzése, továbbadása és népszerűsítése, ehhez felhasználják a hangszer példaértékű, ezeréves európai tradícióit. Koncertjeiken a hagyományos dél-alföldi parasztzene mellett megszólalnak a zenekar tagjai által készített feldolgozások, történeti énekek, egyházi népénekek és Európa népeinek tekerős dallamai. Fesztiválokon, táncházakban és előadásokon lépnek fel koncertprogramjaikkal, változó létszámmal. 1992-ben elnyerték a megtisztelő „Népművészet Ifjú Mestere” címet.
Bástya Citerazenekar
A Bástya Citerazenekar 1998 novemberében alakult Ácsteszéren. Két országot képviselnek, hiszen tagjaik is két országból verbuválódtak: Magyarországról és Szlovákiából. Fő feladatuknak a magyar népzene és maga a citera népszerűsítését tekintik. Céljuk továbbá, hogy a közönséggel megismertessék a citerában rejlő lehetőségeket, és megszerettessék azt az új stílusú citerazenét, melynek úttörői. Ez az új játékstílus a vonószenekari felállással analóg. Prím-, tenor- és bőgőciterát használnak, ami a hegedűnek, a brácsának, és a nagybőgőnek felel meg. Repertoárjukon az alábbi tájegységek népzenéi szerepelnek: Dunántúl, Szatmár, Kalotaszeg, Gömör, Csallóköz és Mátyusföld.