szerző: PjotrColumbus Jazzklub 4. heti programjai 2008. január 23-31. Budapest – Columbus Jazzklub (V.Vigadó tér 4. számú kikötő)
Január 23.
Balázs Elemér Quartet
Balázs Elemér dob Balázs József zongora Lamm Dávid gitár Soós Márton nagybőgő
Úgy gondolom, ma Elemér az egyik legjobb dobos a világon. () Muzikalitása, finomsága és spontán döntéshozó képessége révén minden vele játszó zenész számára lehetővé teszi, hogy a legjobbat hozzák ki magukból.(Pat Metheny) A quartet tagjai kiváló muzsikusok, akik évek óta zenélnek együtt különböző formációkban. Zenéjük egyaránt táplálkozik a magyar népzene, a klasszikus és kortárs zene, valamint a mainstream elemeiből, hasonlíthatatlanul egyéni kompozíciókat és hangzásvilágot hozva létre.
Január 24.
Kaltenecker-Martonosi duó
Kaltenecker Zsolt orgona Martonosi György dob
Ha megkérdezed Zsoltot, mi érdekli, a válasz ez lesz: A Zene. Egyfolytában figyel a világ zenei Ha megkérdezed Zsoltot, mi érdekli, a válasz ez lesz: A Zene. Egyfolytában figyel a világ zenei irányzataira, újdonságaira, és fáradhatatlanul dolgozik saját folytonos megújulásán. Imádja a különleges hangzásokat, s néha azt gondolhatjuk, hangszerén legszívesebben gitározna, vagy dobolna. Maximalista. Néha amikor elkészül egy lemez vagy jól sikerül egy koncert elégedett, de ez sosem tart hosszú ideig, a következő pillanatban már azon jár az esze, hogy legközelebbre mit kell megtartani, s mit másképp tenni. Mélyen hisz abban, hogy minden lemezre, minden koncertre, minden történésre csak teljes odaadással lehet fölkészülni, s ennek megfelelően cselekszik. Folyton új utakat keres, kísérletezik. Triói és szóló koncertjei mellett most új zenész partnerrel mutatkozik be. Martonosi György a kilencvenes évek óta vezeti a Drum-Art Dobiskolát, tizenegy évig a Zenész szakírója, majd a Dobosmagazin szakmai munkatársa. Országos és nemzetközi dobos rendezvények, nemzetközi mesterkurzusok szervezője, résztvevője. Emlékkoncertek, Dobosok Farsangja Nemzetközi Zenei Gála, Dabasi Világzenei Dobos Gála rendezője, szervezője. A csíkszeredai nemzetközi DOB-BAN fesztiválok védnöke. Tankönyveket ír, kurzusokat tart országszerte. Állandó tagja a Trio Olamarnak és a Muck Ferenc Triónak. 2006-ban Aranydobverő díjat kapott.
Január 25.
Berki Tamás Band
Berki Tamás - ének Tóth Viktor - szaxofon Mohai Tamás - gitár Horváth Plutó József - basszusgitár Mohai Győző - dob
Berki Tamás azon kevés jazz-zenészek egyike, aki közvetlen kontaktust tud teremteni hallgatóságával, rajongói is szuggesztív és őszinte hangulatú koncertjeiért szeretik, ahol a közönséggel szinte együtt lélegzik. Pályáját a 60-as években kezdte olyan zenészekkel, akiket a magyar jazz élet megalapítóinak is tekinthetünk. Egyedülállósága az énekesek közt vitathatatlan, olyan egyedi és expresszív, hogy nem is nagyon tudjuk kivonni magunkat a hatása alól. A magyar jazzéletben ő az első énekes, aki magyar szöveggel, saját szerzeményekkel áll elő.
Január 26.
Borbély Műhely
Borbély Mihály - szaxofonok, tárogató, furulyák Szabó Dániel - zongora Horváth Balázs - bőgő Baló István - dob Borbély Mihály - szaxofonok, tárogató, furulyák Szabó Dániel - zongora Horváth Balázs - bőgő Baló István - dob
A zenekar öt éve alakult a nép- és világzene, a jazz és a kortárs zene területén egyaránt otthonosan mozgó Borbély Mihály vezetésével, hasonló szellemű és gondolkodású muzsikusok csatlakozásával. Improvizatív zenéjüket a jazz különböző irányzatainak valamint a Kárpát medence és a Balkán népzenei örökségének ötvözése jellemzi, érdekes dallamfordulatokkal, olykor finoman áttetsző, máskor erőteljes ritmusokkal, illetve kortárs zenei elemekkel. 2004-ben Az év jazz együttese eMeRTon díjat kaptak. Meselia Hill című lemezük 2005-ben jelent meg a BMC Records gondozásában, s az album a rangos hazai szaklap, a Gramofon kritikusi szavazásán elnyerte Az év magyar jazz lemeze díjat. Hazai és európai koncertjeik mellett nagy sikert arattak Mexikóban is.
Január 30.
Oláh Kálmán Sextet
Oláh Kálmán - zongora Borbély Mihály - szaxofon, klarinét Bacsó Kristóf - szaxofon Schreck Ferenc - harsona Szandai Mátyás - nagybőgő Balázs Elemér - dob
Az új Oláh Kálmán Sextet stílusára leginkább a contemporary jazz elnevezés illik, amelyben nagymértékben dominál a 20. századi kompozíciós zene, elsősorban a Bartóki hangzásvilág. A zenekar hangzásvilága Oláh Kálmán gondosan megformált, több részből álló kompozícióira, eredeti hangszereléseire, és népdal-feldogozásaira épül. Ugyanakkor az igazi jazz lüktetés, és az improvizáció sem szorul háttérbe; a zenekar tagjainak rendkívül kreatív, helyenként kollektív szólói és a különleges, modern kompozíciók együttesen újszerű, igazi XXI. századi kamarazenét eredményeznek.
Január 31.
Lantos Zoltán Mirrorworld
Lantos Zoltán hegedű Borbély Mihály szaxofon, klarinét Lukács Miklós - cimbalom Barcza Horváth József - nagybőgő Horváth Kornél - ütőhangszerek
A Lantos Zoltán Mirrorworld tagjai a kortárs jazz közismert személyiségei Magyarországon. A kvartett zenéjét nehéz lenne bármilyen kategóriához sorolni, bár a hasonló zenei koncepcióval rendelkező együttesek irányvonalát a nemzetközi gyakorlatban World Jazz néven ismerik. Mindenesetre a Mirrorworld muzsikája erősen kötődik a magyar zenei gyökerekhez, de szoros kapcsolatban áll a keleti tradíciókkal, ezen belül elsősorban az indiai klasszikus zenével. Mindezek együttesen formálják a kompozíciók alapanyagát és az improvizációk atmoszféráját. A kvartett legutóbbi CD-jét kibővült formában vette fel, melyben a basszust Barcza Horváth József, a DrumnBass alapot Dés András adta. Most az új lemez anyagát mutatják be.