szerző: BarnaKrisiun, Incantation, Inactive Messiah, Estuary, Depths of Depravity 2007. október 14., Budapest, Kék Yuk
Az októberi koncertfelhozatal egyik kiemelkedő eseményének ígérkezett a brazil Krisiun fellépése, akik már tavaly is megmutatták a Kék Yuk színpadán, hogyan kell brutális death metalt játszani. Idén ráadásul olyan bandákkal zenéltek egy színpadon, mint a veterán amerikai death metalos Incantation, a görög Inactive Messiah, az amerikai Estuary és a magyar Depths Of Depravity. Tehát magas elvárásokkal tekinthetett minden death metal rajongó az este elé, ami nem is okozott csalódást a jelenlévők számára.
Az este első fellépőjét, a brutális, komplex death metalt játszó Depths Of Depravity-t sajnos sikerült lekésnem, mivel meglepő módon pontosan kezdődött a rendezvény. A jó fél, egy órás késést bekalkulálva pedig érkezésemkor már az Estuary előadásba csöppentem. Ismerőseim szerint egyébként egy nagyon jó előadással ajándékozta meg a Depths Of Depravity az időben érkező rajongókat. A megtekert témákat játszó brigád zenéje nagyon minőségi produkció, amit élőben is kellő erővel és brutalitással tálalnak.
A koncertterembe érkezésemkor az amerikai old school death/thrash metalt játszó Estuary nyűtte a húrokat. Meglepetésemre egy ismerős arcot fedeztem fel a basszusgitár nyakára tekeredve, méghozzá az ex-Cannibal Corpse-os, most pedig Deicide-ban játszó Jack Owen-t. Kisegítőként vett részt a zenekarban a turnén, és láthatólag élvezte a régisulis death/thrash-es témák pengetését. A színpadképet megfigyelve a másik érdekesség az volt, hogy a hörgős énektémákat egy alacsony, farmermellényes leányzó közvetítette. A Zdenka Prado nevű hölgy férfias brutalitással hörögte a közönség felé az énektémákat. A 2002-ben alakult zenekar egyébként két nagylemezzel büszkélkedhet, és ezekről válogatták össze nekünk egy ütős programot a rendelkezésükre álló bő fél órában. Egész kellemes muzsikát toltak az arcunkba a zenészek, jó kis fejrázásra ingerlő thrash riffek sorjáztak az old school felfogásban fogant számaikban. Nem játszanak túl eredeti, egyéni zenét, de jól adják elő a régimódi thrash/death metalt. Kellemes kikapcsolódást nyújtott koncertjük, jó felvezetést nyújtott az este hátra lévő fellépői elé.
Az utánuk következő Inactive Messiah zenéje már nem nyerte el ennyire a tetszésemet. A görög formáció 2001-ben alakult és eddig két albumot jelentettek meg. A muzsikájuk sok modern metal-os megoldása mellett egyéb adalékokat is tartalmaz, a szimpla zúzós metal riffek mellett a sötét atmoszféra és a szintis megoldások is a repertoárjukat képezik. Ezen az estén eléggé kilógtak a többi fellépő brutális death metal stílusából, és nem is volt a Kék Yuk közönsége vevő a zenéjükre. Emellett a banda nem rendelkezik karakteres számokkal, elég sablonos, ezerszer hallott témák köszöntek vissza zenéjükben. A színpadi produkció sem vonta magára a figyelmemet, Xristos énekes és a többi zenész is elég statikusak voltak, nem igazán mozogták be a pódiumot. Tehát egy elég semmitmondó koncertet adtak a görög srácok, hiába volt benne néhány gitártémájukban az a jellegzetes görög íz, ez így nagyon kevés volt.
Az amerikai Incantation ezek után egy gyilkos death metal koncertet vezényelt le a Yuk közönségének. A viszonylag hosszú bevezető után nagy elánnal vágtak bele az old-school, brutális amerikai death metalba, és szennyes, súlyos riffekkel felvértezett szerzeményekkel zúzták meg a jelenlévőket. Nem játszanak technikás zenét, de egyszerű, sokszor lassan zakatoló, ólomsúlyú riffjeik óriási hatással tudnak lenni a hallgatóra. A doom-os vonszolások mellett többnyire középtempós témák jellemzik brutális számaikat, amelyekből itt egy háromnegyed órás kóstolót kaptunk. A zenészek nagy erővel és energiával adták elő a dalokat, de ilyen zenét máshogy nem is lehet játszani, mint zsigeri indulatból. John McEntee énekes/gitáros és Joe Lombard basszer kegyetlenül fűrészelték a riffeket és ehhez Kyle Severn erőteljes dobolása adta meg a biztos alapot. A hangzás is kellően brutalitás volt, a lassú témák nagy súllyal dörrentek meg, bár a gyorsabb témákat nehezen lehetett kivenni a hangosra vett dobok által okozott zajmasszában. A programjukat jól válogatták össze, hallhattuk az Primordial Domination című új lemezükről a címadón kívül a Conquered God, a Lead To Desolation és a The Fallen Priest című szerzeményeket, a Decimate Christendom című előző korongról pedig az Oath Of Armageddon és a Dying Divinity hangzottak el. Továbbá olyan régebbi Incantation számok is felcsendültek, mint a Once Holy Throne, az Anoint The Chosen, az Impending Diabolical Conquest, a Profanation és a The Ibex Moon. Egy igazán súlyos koncertet adott az Incantation, melyet csak az ezután következő Krisiun tudott felülmúlni.
Végül eljött a precíz brazil mészárosok, a Krisiun ideje. A dél-amerikai trió fellépett a színpadra, és egy órában újfent megmutatta, hogyan kell brutális, és hihetetlenül precíz death metalt játszani. Alex Camargo basszer/énekes, Max Kolesne dobos és Moyses Kolesne gitáros olyan fölényes technikai tudással kezelik a hangszereiket, mint nagyon kevesen a színtéren. Hihetetlenül pontosan fűrészelik el élőben is a gyilkos, fejet letépő riffeket, és a szélvészgyors dobtémákat. Akár egy gyilkoló gépezet, olyan nagy elánnal és kegyetlenséggel darálták el a kíméletlen Krisiun szerzeményeket. Letaglózva figyeltük az olyan Krisiun esszenciákat, mint az Ominous, a Murderer, a Slain Fate, a Vicious Wrath, a Bloodcraft, a Kings Of Killing, a Hatred Inherit, az Ethereal World, a Refusal és a Vengeance Revelation. A ráadásban egy átdolgozott Venom számot is kaptunk az In League With Satan képében, ami egy lazább kitérőt jelentett, és ezzel változatosabbá tette a koncertet. A hangzást nagyon jól sikerült belőni, hasító pengeként vágtak húsunkba a horzsolóan brutális riffek. Alex frontemberi kvalitásaival sincsenek gondok, nemes gesztus megköszönni a rajongóknak, hogy támogatjuk az underground death metalt, bár sokadszorra elmondva már inkább megmosolyogtatóvá válik. Mindent összevetve egy hihetetlenül precíz és gyilkos mészárszéket produkált a Krisiun legénysége, az év egyik legintenzívebb death metal buliját adták.
Szerintem senki sem bánta meg, aki ellátogatott a Kék Yuk-ba ezen az októberi vasárnap estén, hiszen nagyon kellemes élményekkel távozhatott. A Krisiun és az Incantation is nagyszerű koncerteket adott, és a három előzenekar is hozzájárult az este zenei felhozatalának teljessé tételéhez. Még több ilyen death metal bulit a jövőben, és remélhetőleg jövőre is Krisiun koncertet!