szerző: BandiGogol Bordello az A38-on 2007. november 23. Budapest - A38
Némi túlzással elmondható, hogy november 23-án este a Hajón újra feldübörögnek a testvéri szovjet punkok. De az idő eljárt felettünk, Szovjetunió összeomlott, a szocializmus már csak nyomokban található úgy, mint a mogyoró a Tibi csokiban, csak a punkok maradtak, bár ők is erősen kihaló fajt képviselnek.
Ám a Szigeten az ember évről évre szembesül a szocializmus örökségével: elnyomatás miatt termékeny talajnak számító Kelet-Európában számtalan kiváló és szinte teljesen ismeretlen rockzenekar működik még ma is. (Gondoljunk egy percre a pár éve a Szigeten nagy sikerrel koncertező Zdob Shi Zdub-ra, az orosz Nom-ra vagy az állandó visszatérő cseh Psí Vojácira, vagy a szintén cseh, az underground nagy öregeinek számító legendás The Plastic People of the Universe-re, vagy az oroszok legendás ma már nem létező zenekaraira, mint az Akvárium, vagy a Kino. És ne felejtkezzünk el a szlovák Chiki-Liki-Tua-ról sem, akik pont a napokban léptek fel Pesten)
Örömhírt kell bejelentenem: a kétszer hazánkban ötösre vizsgázó New Yorkban élő orosz emigránsokból álló zenekar a Gogol Bordello kész arra, hogy sarló és kalapács nélkül, csupán néhány egyszerű hangszer segítségével teljesen békés szándékkal szétüsse a baráti Szovjetunióból származó Artemovszk 38. nevű állóhajó gyomrát.
A csernobili katasztrófa után evakuált Eugene Hütz 1993-ban érkezett az Államokba. Eleinte sima orosz lakodalmas zenét játszott majd némi szellemi vérátömlesztés után feloldódva a new york-i undorgrundban alapította meg zenekarát, és adta ki 1999.-ben első lemezét a Voi-La Intruder-t. Tessék megkapaszkodni: a bandát eredetileg Hütz and the Béla Bartóks-nak hívták, de Hütz elmondása szerint az Államokban nincs olyan ember, aki tudná ki a vér az a Béla Bartók, és szerinte Gogolt sokkal többen ismerték. Tehát ezek szerint minden amerikai tisztában van azzal, hogy aki számít, Gogol Köpönyegéből bújt ki, ahogy azt a magyar diákok fejébe verték a kilencvenes években. Így keresztelkedett át a zenekar az elegáns Gogol Bordello névre.
Mindegy, lépjük túl ezen (bár azért megjegyezném, hogy él egy Béla Fleck ezen a földön, a többszörös Grammy-díjas amerikai bendzsós, aki Bartók iránti tiszteletből vette fel az autentikus Béla nevet). Az tény, hogy Gogol Bordello napjaink igen meghatározó, magukat halmozottan hátrányos helyzetű cigány punknak definiáló csapata olyan eredeti zenei keveredést hozott létre az idők folyamán, hogy attól minden jóérzésű punknak lerepül a feje. Számos nagyhírű fesztiválon játszottak már, olyan nevekkel turnéztak együtt mint Primus, vagy a Flogging Molly. Kiadtak öt stúdiólemezt, a turné naptáruk előreláthatólag december végéig tele van. Zenéjük félúton van a Clash és a Pogues között megbolondítva balkáni és orosz melódiákkal. Koncertjeiken pedig brecht-i hagyományokat idéznek, és büszkén nyúlnak az elektromos gitárhoz és a tangóharmonikához egyaránt. Mit is lehet mondani még egy olyan zenekarról, kiknek tagjai között jól megfér az izraeli az ukránnal, az orosz az etiópiaival és a floridaival? Gyúrjunk november 23-ára, hogy testben és lélekben megerősödve alkalmasak legyünk eme eklektikájában is egységes, előremutató zene befogadására.
Jegyeket a LiveSound-nál és a helyszínen 5500 Ft-ért válthattok.