szerző: Millenáris.HuTerje Rypdal’s Skywards Trio (N) a Millenárison 2007. október 17., szerda, 20:00. Budapest – Millenáris Teátrum
A norvég virtuóz gitáros zeneszerző Terje Rypdal az európai modern dzsessz egyik legmeghatározóbb alakja. Jan Garbarekkel, George Russell-lal és Lester Bowie-val az 1970-es években végzett közös munkájuk során váltak nemzetközileg is elismert dzsesszzenésszé. A rock-zenészből a free dzsessz legendájává avanzsált művész a norvég és európai dzsessz-színtér meghatározó alakja. Kompozícióiban egy nagyon egyedi modern, avantgárd hangzásvilágot alakított ki, mindamellett szimfonikus- és kamara-zeneszerzőként is a legjelentősebbek közé tartozik.
Az 1947-ben Oslóban született Terje Rypdal a Supersilent zenekarból is jól ismert Stale Storlokken billentyűssel és Paolo Vinaccia dobossal alkotott Skywards nevű formációjával lép fel a Millenáris Teátrumban.
Rypdal 1971-ben, első saját neve alatt kiadott lemezén dzsessz, pop, rock és kortárs zene egyaránt felhangzott, ez a sokszínűség azóta is jellemzi muzsikáját. Terje 25 évet dolgozott dzsessz, szimfonikus és kamarazene komponálásával, amelynek eredménye 6 szimfonikus mű és három lemez lett. Az Undisonus / In Neo 1987-ben a Q.E.D. 1993-ban jelent meg, ugyancsak az ECM kiadónál. Ezalatt a norvég kemény rock gitárossal Ronnie LeTrekrö (ex. TNT) Daredevils nevű zenekarával turnézott és stúdiózott. Egy új, szimfonikus zenekarra és két elektromos gitárra írt darabja a jövő évben fog megjelenni az ECM kiadónál.
A sokoldalú zeneszerző így beszél alkotói munkásságáról: Korábban a klasszikus és dzsessz munkáimat nehezen tudtam összeegyeztetni, úgy éreztem, hogy láthatatlan erők húznak mindkét irányba. Mostanra eljutottam odáig, hogy a zeneszerzés és a zenélés pusztán két aspektusa ugyanannak az alkotói folyamatnak. Az If Mountains Could Sing (1995, ECM) című lemezem megjelenése sok tekintetben a bizonyítéka ennek. A lemezt 1994-ben vettük fel, a trió mellett a legnagyszerűbb norvég klasszikus zenészek részvételével. Ebből egy kivételesen erős, csodálatos zene született. Az album nagy sikert aratott és fantasztikus kritikát kapott világszerte mondta Terje Rypdal Terje Rypdal korábbi dzsessztriója, a The Chasers 1984 óta létezik, ezzel a formációval két albumot jelentetett meg, az egyiket rögtön megalakulásuk után 1985-ben Chaser, a másikat 1987-ben Blue címmel az ECM-nél. A második lemez megjelenése után a trió quartetté egészült ki, majd nem sokkal később a harmadik lemezük a The Single Collection (1988) felvételei közben felbomlott, 1992-től fokozatosan újjáéledt.
Az elmúlt években Terje Rypdal leggyakrabban a Skywards nevű triójával lép fel. 1997-ben ugyancsak Skywards címmel megjelent CD-n Jon Christensen, Palle Mikkelborg, David Darling és Paolo Vinaccia mellett összesen nyolc zenész játszik. A formációról Terje így beszél: Álomfelállás egy stúdió felvételhez, de lehetetlenség turnézni vele. A Skywards-anyagot triójával világszerte nagy sikerrel adja elő. Játszották az USA és Kanada legnagyobb zenei fesztiváljain és Európa-szerte majd minden jelentősebb zenei fesztiválon.
2000-ben aztán újabb kortárs zeneszerző az ECM-nél kiadott szimfonikus munkáival került fókuszba: Double Concerto/Fifth Symphony. Terje a sokoldalú zenei tevékenysége révén a legnagyobb kortárs és dzsesszfesztiválokon játszik Európa- és világszerte. Színdarabokhoz, filmhez is írt zenét, ő szerezte Hans Peter Moland Abszolút nulla fok (1995) című fimjének zenéjét. 1968 óta több mint húsz saját albuma jelent meg, összesen közel 70 lemezen játszik. Legújabb anyaga a Lux Aeterna 2002-ben jelent meg, ugyancsak az ECM kiadónál. A legnagyszerűbb norvég és nemzetközi zenészekkel alkot és zenél együtt. Jan Garbarek, George Russell és Lester Bowie mellett Ketil Bjornstad, Palle Mikkelborg, Bugge Wesseltoft, Jon Christensen vagy David Darling is zenésztársai voltak.
Tagok: Stale Storlokken billentyűk, hammond Paolo Vinaccia dobok Terje Rypdal gitár