szerző: PjotrPozsgai Zsolt: Csendkút című filmje hamarosan a mozikban
A film az 1956-ban mártírhalált halt forradalmárköltőnek, Gérecz Attilának (Hayth Zoltán) állít emléket. A fiatal élsportolót 1949-ben tartóztatják le közösség elleni izgatásért és koncepciós perben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélik. Társait kivégzik.
Ettől kezdve Gérecz élete a börtönökben zajlik. A népi írókhoz tartozó költők, írók közé kerül, akik a költészetbe kapaszkodva próbálják meg túlélni megpróbáltatásaikat. Tőlük tanulva kezd el lassan maga is írni, majd fordítani. A menyasszonya időközben elhagyja, és ez a csalódás még inkább arra ösztönzi, hogy problémáit a költészet eszközeivel dolgozza fel.
Nem törődik bele sorsába, több alkalommal is megszökik. Titokban meglátogatja anyját, felkeresi volt menyasszonyát is, aki nem várta vissza őt. Attila vakon bízik a nőben, megkéri, segítsen neki. Margit azonban elárulja, így Attila újra a fogházba kerül.
Az élet tartogat neki egy csodaszép meglepetést. Itt találkozik a valódi nagy szerelemmel, Klárival. Kapcsolatuk feledteti a benti megaláztatásokat és borzalmakat. Attila legszebb költeményeit írja meg a lánynak. Közben a kinti életben megindul a változás, készülődik a forradalom. Mikor a rabokat kiszabadítják, Attila is szabad lesz, szerelmével együtt bekapcsolódik a forradalomba. Az utcán érik a halálos lövések. Szerelmével egymásba kapaszkodva indulnak el a hajnali utcán egy ismeretlen, egy másik élet felé...
A budapesti helyszínek után a váci fegyházban forgatták a Csendkút börtönben játszódó jeleneteit. A stábtagokkal megtapasztalhatták, milyen is hosszú órákat tölteni a szinte árnyékmentes börtönudvaron, bár nekik biztos, ami biztos kéznél volt a hűtött ásványvíz.
A mai börtönviszonyoknak köszönhetően nem volt szükség arra, hogy nagy átalakításokat végezzünk a színhelyeken mesélte Pozsgai Zsolt, a film írója, rendezője. A börtönudvarra persze szigorú biztonsági intézkedések után belépve valóban olyan érzése támadt az embernek, mintha nem csak térben mozognánk, hanem időben is, legalább ötven évet visszalépve folytatta a rendező. A forradalom Petőfijeként ismert vagy inkább kevésbé ismert Gérecz Attila költő innen szökött meg 1954-ben.
Rendezte: Pozsgai Zsolt
Forgatókönyv: Pozsgai Zsolt
Operatőr: Lukács Lóránt
Szereplők: Hayth Zoltán, Kara Tünde, Kubik Anna, Dörner György, Sinkó László, Őze Áron, Szakácsi Sándor