előzetes [koncert] 2007. szeptember 12. szerda 13:54
nincsen hozzászólás
szerző: BandiBarbaro lemezbemutató koncert az A38 hajón 2007. október 24. Budapest - A38
A 20 éves Barbaro zenekar megjelentette harmadik albumát, és ennek örömére lemezbemutató koncertet ad az A38 hajón 2007. október 24.-én.
Aki a Barbarót ismeri, az már úgyis húzza a surranóját, hogy menjen kötegszámra belépőjegyet vásárolni a fogyasztói társadalom szellemiségében, a többiek pedig először elolvassák ezt az ajánlót.
Jávorszky Béla Szilárd hasonlította réges régen egy Narancs cikkében a Barbaro zenéjét ahhoz, mint amikor Hendrix és Bartók a Balkánon találkozik. Azt hiszem ennél találóbban ezt a zenét nem lehet jellemezni. Rockzenébe oltott folk, vagy folkzenébe oltott rock, kinek hogy tetszik, igazi progresszív gitárzene népzenei ihletettséggel. A hetvenes-nyolcvanas években itt a legvidámabb barakkban ők találták fel a világzenét, amit akkor még nem így hívtak, és amit akkor értetlenkedés vagy mély katarzis kísért.
A zenekar története valahol a hetvenes évek közepén kezdődik, mikor is Tzotzoglu Jorgosz (ének, cserépdob) és a korai Kolindából éppen kilépő Szabó András (hegedű) megalapította a Gépfolklórt, ami feloszlott, aztán 1982-ben újjáalakult a két alapító tag mellet az ex P Mobilos Cziránku Sándorral (gitár) és Donászy Tiborral (dobok). Ebből alakult át Barbaróvá a történet Herpai Sándor dobossal, Lengyelffy Miklós, majd később Zsoldos Tamás basszugitárossal, és persze Cziránkuval és Jorgosszal (és hogy pontosak legyünk két évig Nikola Parov is játszott a zenekarban, vele készült az első nagylemez). Ebben a felállásban 1994-ig zenéltek, kiadtak két felejthetetlen kihagyhatatlan és lassan megszerezhetetlen lemezt (Barbaro I. majd Barbaro II.), aztán szépen lassan már csak a szép emlékeinkben élt a zenekar, bár még a Nagyszínpadon is játszottak anno a Szigeten, és bizony a kilencvenes évek végén is fel-felléptek mondjuk a Benczúr klubban Aztán főnixmadár módjára 2004-ben feltámadt hamvaiból a zenekar. Többen az Almássy téri Szabadidőközpont. színpadán látták Cziránkuékat zenélni, de a jelen sorok írója is többször látta a Kultiban vagy itt-ott a zenekart. A jelen felállás majdnem változatlan, Jorgosz helyett a VHK-ból, Kárpát Möbiusból, Magurából ismert Both Miklós látható, énekel és gitározik, és ne felejtkezzünk el az állandó vendégzenészként működő Barcza Gergely fúvósról sem.
Ennyi év után is döbbenetes élményt nyújt a zenekar, a régi dalok ugyan olyan frissen szólalnak meg mint anno. Cziránku zseniális gitárjátéka maga a Barbaro, az új frontember a legjobb választás, Both Miklós nem csak az energikus színpadi szereplésével tűnik fel, hanem a gitárjátéka is szervesen illeszkedik a zenébe, Zsoldos az egyik legjobb basszusgitáros széles e hazában, senkinek sem kell bemutatni, Herpai pedig fáradhatatlanul pakolja a maga tört ütemeit a zene alá. De félre a személyeskedéssel, aki igazi átütő mély és szigorú etno-alter-rockot akar hallani, az vegye a surranóját és egy Barbaro koncertjegyet és induljon neki a hajónak.
Diszkográfia: 1990 Barbaro I. 1994 Barbaro II. 2007 Barbaro III.