szerző: morzsaSzirin(madár) kórus a Bazilikában 2002 március 27, Szent István Bazilika
A „Szirin” kórus két koncertet ad Budapesten a Szent István Bazilikában: 2002. március 27-én 20.00-kor , a katolikus Nagyhét szerdáján az ortodox liturgia és az orosz vallásos népénekek hagyományát bemutató nagyböjti, aszkétikusabb hangzású összeállításukat hallhatjuk, míg az április 5-én 20.00 órától hallható műsor a pravoszláv istentiszteleti énekes tradíció ünnepélyesebb, húsvéti énekeiből nyújt ízelítőt. A koncertre látogatók biztosak lehetnek abban, hogy különleges, lélegzetelállítóan szép zenei élményben lesz részük.
A „ Szirin „ énekegyüttes 1989-ben jött létre olyan fiatal zenészekből és énekesekből, akiket a középkori ortodox (pravoszláv) énekhagyományok feltámasztásának és autentikus megszólaltatásának célja egyesített. A kórus elnevezését az orosz keresztény mitológiából ismert paradicsomi szárnyas lényről, a „szirin-madár”-ról kapta, amely az apokrif feljegyzések szerint „kimondhatatlanul gyönyörű dalokat énekel a megváltott lelkekről”.
Az előadói és kutatói tevékenységet ötvözve, az együttes tagjai új életet szeretnének adni a középkori orosz liturgikus énekeknek. A kórus repertoárja a korakeresztény éneklési stílusok széles skáláját öleli fel: többek között az ún. „znamennij”, „demestvennij”, „putevoj raspev „ (zarándokének) illetve különböző kolostori stílusokat, kijevi, görög és bolgár éneklési hagyományokat, valamint az orosz polifónia korai formáit.
Emellett a „Szirin” együttes tagjai egyedülálló alapossággal gyűjtik, tanulmányozzák és adják elő a vallásos népénekek különböző formáit, amelyeket hagyományosan a templom falain kívül, de a legmélyebb vallásos érzülettel énekeltek a hívők. A kórus által megszólaltatott a zenei anyag az orosz keresztény kultúra illetve folklórhagyomány egy igen különleges, ritkán hallott rétegét képviseli.
Az együttes számos nagysikerű koncertet adott Oroszországban illetve Európa-szerte, több fesztiváldíjat nyert rangos zenei versenyeken. Részt vett többek között az I. Európai Kóruszenei Találkozón Ljubljanában (1995), a rotterdami Kóruszenei Világtalálkozón (1999), szerepelt a Thoronet és Old Lyon fesztiválokon (1997 , Franciaország), a Canterbury Fesztiválon (1998, Anglia), a Musica Sacra .fesztiválon Marktoberdorf-ban (1994, 2000, Németország), a Régi Zenei Fesztiválon Jaroslaw-ban (1995, 2000, Lengyelország), a maastrichti Musica Sacra fesztiválon (2000, Hollandia), a Trialogo,s fesztiválon (1999, 2000, Észtország), a VIII Orthodox Zenei Fesztiválon (2001, Moszkva), a jereváni Musica Sacra fesztiválon (2001, Örményország), a Festival d´lle de France c. rendezvényen (2001, St. Sulpice de Favieres). A Szirin együttes műsora a kereszténység 2000 éves fennállásához kapcsolódó szentföldi ünnepségsorozat hivatalos programjába is bekerült (2000, Jeruzsálem).
A „Szirin” kórus által felvett CD-k Franciaországban elnyerték a Diapason d´or és a Fortissimo Telerama különdíjait. Néhány idézet a zenekritikusok írásaiból: „A „S´zirin együttes egyedülálló éneklési képességekről és abszolút professzionalizmusról tett tanúbizonyságot. Ezt a kórust csakis a „ kiváló és lenyűgöző „. jelzőkkel lehet illetni. „ (Compact, Spanyolország)
„Döbbenetes élmény már rögtön az első hangok után... A felvételek meghallgatása után pedig csupán egy kívánsága lehet az embernek: hogy ezt a ritkán hallható repertoárt koncertszerű előadásban is élvezhesse, hogy közvetlen kapcsolatba léphessen ezekkel a kitűnő, izgalmas hangokkal. „
Kifejezetten a „Szirin” kórus számára komponálta Vlagyimir Martinov, az egyik legeredetibb kortárs orosz zeneszerző az Ószövetség középkori orosz szövegére a „Jeremiás siralmai” c. 80 perces oratóriumát, amely a különböző keresztény kultúrák ősi zenei hagyományaiból táplálkozik. A „Jeremiás siralmai” színpadi változatát a világhírű orosz rendező, Anatolij Vasziljev színházában állították színre lenyűgöző misztériumjáték formájában. Ez a misztériumjáték a Szirin együttes közreműködésével 150-nél is több előadást ért meg Oroszországban, Franciaországban (az avignon-i Színházi Fesztivál hivatalos programjában), Olaszországban, Németországban, Észtországban illetve Svédországban. Az előadás Oroszországban megkapta a legrangosabb színházi díjat, az „Arany Maszk”-ot, mint az év legjobb színházi produkciója. Legutóbbi közös színházi munkájuk az Anatolij Vasziljev által rendezett „Mozart és Salieri” c. előadás, amelynek során a kórus elénekli Vlagyimir Martinov „Requiem” c. kompozícióját. Ez a különleges misztériumjáték a 2002 évi Budapesti Tavaszi Fesztivált zárja az új Nemzeti Színházban.