előzetes [fesztivál] 2007. június 14. csütörtök 13:21
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrA Zene Európai Ünnepe - Június 21. 2007. június 21. Budapest
Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. A Zene Ünnepé-t 1982-ben tartották meg először Franciaországban. Az ötlet az akkori francia kulturális miniszter, Jack Lang támogatásával valósult meg. Mára a zene ünnepe európai, sőt világméretűvé vált; több mint száz országban rendezik meg június 21-én.
Európában ez a kezdeményezés egyesületi formát öltött testet. A Zene Európai Ünnepe egyesülete szervezők és intézmények hálózatát fogja össze. A Zene Európai Ünnepének chartáját 1997-ben 12 európai ország 16 városa írta alá Budapesten.
Budapesti Nyilatkozat az alapelvekről:
Az 1982-ben Franciaországban kezdeményezett Zene Ünnepe 1985-ben - mely Európában a Zene Éve volt - vált igazán népszerűvé a kontinensen. 1995 óta a jelenlévő köz- és magánintézmények képviselői minden évben közösen szervezik a Zene Európai Ünnepét. Teszik ezt annak érdekében, hogy elősegítsék a saját országukra jellemző zenei sokszínűség feltárását és megismertetését, illetve elősegítsék a kulturális cserét a zene területén az Európai Unió és Európa más országai között. E rendezvény a partnervárosokban jelentős helyi eseménynek számít. Az együttműködésben résztvevők célja, hogy minél kiterjedtebb kapcsolatrendszert hozzanak létre, és ezáltal - a résztvevő partnerek támogatásával - az európai együttműködést erősítsék, illetve részt vállaljanak egy kulturális Európa alakításában.
Ennek szellemében a Zene Európai Ünnepe a következő elveken alapul:
1. A Zene Európai Ünnepére minden év június 21-én, a nyári napforduló idején kerül sor.
2. A Zene Európai Ünnepe az élő zene ünnepe. Célja a zenei sokszínűség bemutatása bármely zenei műfajról is legyen szó.
3. A Zene Európai Ünnepe felkérés szólisták és zenekarok (hangszeres vagy énekes) spontán és szabad közreműködésére, illetve kérés a zenei intézmények felé, hogy biztosítsanak lehetőséget az amatőr és professzionális előadók tehetségének bemutatására.
4. A közönség számára minden koncert ingyenes.
5. A Zene Európai Ünnepe elsősorban szabadtéri esemény, amely utcákon, tereken, közparkokban, játszótereken, zajlik. Zárt terek csak abban az esetben használhatók amennyiben tiszteletben tartják az ingyenesség szabályát. A Zene Európai Ünnepe alkalmat kínál arra is, hogy a zene gyakorlására olyan terepek is megnyíljanak, amelyek nem hagyományos koncert helyszínek - múzeumok, kórházak, középületek.
6. A Zene Európai Ünnepe a közönség és a zenét gyakorlók számára egyaránt kivételes nap. A társszervezők vállalják, hogy jelen nyilatkozatnak megfelelően, a muzsikát és az élő zenei előadásokat az anyagi haszonszerzés szándéka nélkül támogatják ezen a napon.
7. A társszervezők vállalják, hogy a jelen chartában foglaltak szerint tiszteletben tartják a Zene Európai Ünnepének szellemiségét és annak alapelveit.
A Zene Európai Ünnepe Egyesület állandó irodáját a párizsi A.D.C.E.P.-ben állítja fel. Budapest, 1997. november 1.
A nyilatkozatot Barcelona, Berlin, Brüsszel, Budapest, Nápoly, Párizs és Róma önkormányzatainak, kulturális kormányzatainak képviselői írták alá. Magyarországi partner a Malacka Bt. és a Fővárosi Önkormányzat.
Isztambul, Liverpool és Prága 1998-99-ben csatlakozott.
Helyszínek:
Petőfi Csarnok Szabadtér (XIV. Zichy Mihály út 14.)
20:00 Beatrice
Budapesti Tribute Fesztivál - Nagyterem Petőfi Csarnok Nagyterem (XIV. Zichy Mihály út 14.)
19:00 Big-Bang (Thin Lizzy) 20:00 Queen Emlékzenekar 21:00 Hazugságmagazin (Police) 22:00 Hit-Rock (Pink Floyd) 23:00 Lead Zeppelin (Led Zeppelin) 24:00 Hollywood Rose (Guns ´n Roses) 01:00 AB-CD (AC/DC)
Királydomb (Városliget)
18:00 Pannonia Allstars Ska Orchestra Hazánk egyik legnagyobb közönséggel rendelkező ska zenekara, koncertjeiken biztos a teltház és a jó hangulat. A többek között a ska műfaj ismertségének előrelendítésével vádolható csapatnak tavaly az amerikai Megalith Records által megjelentetett debütáló lemeze világszerte meghozta az elismerést.
19:30 Debout sur le zinc együttes A Párizs környéki fiatalokból 1995-ben alakult 7 fős zenekarról elmondható, hogy zenéjük a rock, a folk, a lakodalmas és cigányzene keverékének friss, és házilagos vitamindús koktélja
20:30 Mau Mau Hamisítatlan plebejus fesztiválcsapat, akiknek a világzene magyarországi népszerűsítésében jelentős szerepe van, koncertjeinek köszönhetően Európa-szerte jelentős táborra tett szert a zenekar.
Vörösmarty Tér
16:00 Técsői Banda A hagyományos máramarosi ruszin zenét játszó banda a Tisza felső szakaszán fekvő hajdani koronaváros, Técső és környékének legismertebb zenekara. Familiáris zenekar, eredetileg a Csernavec család tagjaiból állt, ma már hegedűsük és cimbalmosuk Taracközről való. A vidék zenei hagyományait elődeiktől tanulták úgy, hogy már gyermekfejjel ott játszottak a mulatságokban apjuk mellett.
17:00 Chicago Jazz Gang A zenekar a 20-as, 30-as évek amerikai tradicionális jazz zenéjét játssza, melyet áthat az alkoholtilalom időszakának alvilági hangulata. A közismert dixieland slágerek mellett, a korszak más kifejezetten erre az összeállításra hangszerelt darabjait is megszólaltatja az együttes. A melankolikus blues, a ritmikus ragtime és a fergeteges hot stílusú dallamok mindenki számára kellemes és értékes szórakozást ígérnek.
18:00 Ballet Folclorico Quetzal Mexikói tánckoncert Műsorukban Mexikó gazdag folklórját mutatják be, amire a spanyol és amerikai kultúra egyaránt hatott. A kulturális gyökereken alapuló tánc és zene harmóniáját a látványos kosztümök teszik teljessé. A Puebla államból érkezett együttes számos kitüntetésben részesült népük folklór hagyományainak magas szintű terjesztéséért.
19:00 Maskarades Zenekar A görög nagyvárosi emberek népzenéje a taverna-zene. A ma inkább könnyed stílusú muzsika eredetileg a Rebetiko időtálló, keser-édes műfajából született. A Rembetiko nélkül ma nem lenne buzuki szótól hangos Görögország. Idén 20. éve, hogy e műfaj klasszikus hangszereire, a buzukira, baglamára, gitárra és tangóharmónikára építve kialakították egy stílushű hangzásvilágot.
Almássy Téri Szabadidőközpont (VII. Almássy tér)
20:00 óra - Kávéházi Kisszínpad
Műhely zenekar játszik, mégpedig Szászcsávási, Küküllő-menti zenéket hallgathat és táncokat táncolhat az, aki erre jár
20:00 óra - Nagyterem
Somos zenekar húzza a talp alá valót. Ők Moldvai Csángómagyar zenéket játszanak a táncosoknak. Jellemző egyszerűbb körtáncaik rövid idő alatt elsajátíthatóak és élvezhetőek.
Dunakorzó
16:00 Kéri György skótdudás
16:30 Térzene a 15 éves Honvéd Palota Zenekar elaődásában Az idén tizenöt esztendős Honvéd Palota Zenekar 1992-ben alakult lelkes zenekedvelő fiatalok részvételével. Bázisát a XV. Kerületi Hubay Jenő Zeneiskola tanulóiból alkotta abból a célból, hogy a zenét tanuló fiatalok nyilvános fellépéseken mutathassák be megszerzett zenei tudásukat és egyben szórakoztassák a közönséget.
Gödör Klub (V. Erzsébet tér)
19:00 Dévényi Ádám és az Átmeneti Kabát, PUF (unplugged), Bródy János, Trió Yengiborjan, Said Tichiti, Tom Walsh, Balaton, Tordas Rádió Party - Vida Tónival
Millenáris (II. Fény u. 20-22.)
17:00 óra - Szabadtéri Színpad Komolyzenei koncertek
19:00 óra - Zenepavilon
Nicoicmus Nicolas Bürki francia zongorista-énekes a jazz-t reggae-vel, a funkyt a klasszikus zenével keverve hozta létre egyedi zenekarát. 2006 szeptemberétől él Budapesten, és együtt zenél Esterházy Miklós dobossal, Barát Réka fuvolistával.
20:30 óra - Fogadó
Pribojszki Mátyás Band
21:30 óra - Fogadó
Zavarock A fiatal gimnazista-zenekar a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes évek külföldi és hazai rock számainak feldolgozásait és saját, kevert stílusú szerzeményeit mutatják be lehengerlő stílusban.
22:30 óra - Fogadó
Nomada A Nomada amagyarországi cigány zenei hagyományból merít, azonban teljesen egyedi hangzású zenét hoz létre a különféle stílusok elegyítésével. Dalaiban szinte mindig érezhető a négynegyedes esztam, melyet a kanna, a szájbőgő és a ritmusgitár teremt meg
Szomory Dezső Tér
18:00 óra Budapesti Vándor Kórus - Népszerű kórusművek Vezényel: Németh Zsuzsanna karnagy A Budapesti Vándor Kórus 1936-ban alakult amatőr énekkar, azóta folyamatosan aktív résztvevője a magyar zenei életnek. A repertoáron reneszánsz madrigálok, klasszikus és romantikus mesterek művei, egyház-zenei művek, operakórusok, népdalfeldolgozások, valamint hazai és nemzetközi kortárs művek egyaránt szerepelnek.