szerző: PjotrFondor zenekar lemezbemutató koncertje a Fonóban 2007. május 19. szombat, 20:00. Budapest - Fonó
A Fondor zenekar az autentikus népzenét játszó együttesek fiatal vonulatához tartozik. Tagjai huszonévesek, akiket összeköt a magyar népzene feltétlen szeretete, tisztelete és hű tolmácsolása. A zenekar a táncházakban felbukkanó muzsikák mellett elkötelezett híve a táncházmozgalom perifériáján lévő, méltatlanul elhanyagolt tájegységek nagyközönség elé állításának, ez volt a vezérelv a Nótás Szilágy lemez készítésekor is. A lemez átfogó képet ad a Szilágyságban élő vagy egykor ott élt etnikumok zenéjéről (magyar, román , cigány, zsidó) szem előtt tartva a zenék táncrendben betöltött funkcióját. A felhasznált gyűjtések közül a szilágynagyfalusi, selymesilosvai bandák és a kárásztelki énekesek nótái állnak középpontban, az autentikusan és a feldolgozott formában megszólaló daloknál egyaránt. Remélhető, hogy a felvételekkel ösztönözni tudják a táncházmozgalomhoz közelálló táncosokat, zenészeket, hogy nagyobb gonddal és érdeklődéssel forduljanak Szilágyság felé, hiszen a legfőbb cél minden egyéb mellett mégis az, hogy ez a partiumi tájegység a megérdemelt helyére kerüljön a táncházas zenék Pantheonában.
Tagok: Krámli Kinga - ének Csernók Klára - hegedű Maruzsenszki Andor - hegedű Papp Endre - 4 húros brácsa Bobár Zoltán Boby - 3 és 4 húros brácsa, harmonika Prihoda István - nagybőgő
Ezzel a lemezzel eddig példa nélkül álló kezdeményezést tarthat kezében a zenekedvelő. Egy lemezt, amely a szilágysági falusi zene gyöngyszemeit fűzi láncra, az ottani zene tiszta, egyszerű mivoltát emeli ki. Szilágyság a mai Erdély észak-nyugati területén helyezkedik el, nevét a Szilágy nevű patakról kapta. Történeti szempontból Erdély ezen részét Partiumnak nevezik, amely a török hódítás után Erdély és a Királyi Magyarország határán terült el. Dél-Keletről a Meszes és az Almás-patak, Dél-nyugatról a Réz hegység, Észak-keletről a Bükk, a Szamos, Észak-Nyugatról pedig az Érmellék határolja, így a terület az Alföld és a hegyvidék összekapcsolódásánál található, s mint ilyen fontos kulturális-gazdasági közvetítő szerepet töltött be a történelem során. Ez a közvetítő szerep Szilágyság zenéjében is nyomon követhető: bár egyértelműen az erdélyi dialektushoz tartozik, de Szatmár, Bihar és az Alföld zenei vonásai is megtalálhatóak benne.