előzetes [koncert] 2001. október 27. szombat 17:25
nincsen hozzászólás
szerző: Grigoncza Panna/MHTMagyar Harmonika Társaság novemberi programelőzetese
November 13, kedd 19h
TABÁNYI MIHÁLY és SZÓLISTÁI
színpadon a „harmonikakirály” BM Duna Palota
V. Zrínyi u. 5.
Tel.: 317-2754
Az eMeRTon-életműdíjjal kitüntetett „harmónikakirály” koncertje ma is páratlan élményt jelent rajongóinak. Az örökifjú Tabányi ötven esztendeje, az ötvenes évek óta töretlen népszerűségnek örvend. Mintegy húsz esztendőn át tartotta magát a könnyűzene abszolút élvonalában. Nemzetközi harmonikaversenyek győztese. Fellépéseire már hetekkel korábban nem lehet jegyet kapni, mindenütt telt házak előtt játszik. Mint szólista és zenekarvezető több, mint 400 lemezfelvételt készített.
A közel nyolcvan éves művész egyik legtevékenyebb kimunkálója volt - a negyvenes években - a hazai talajon fakadt dzsessz- és táncmuzsikának, de a harmonikával megszólaló swing stílusú zenének is ő az első és legkiemelkedobb képviselője Magyarországon.
Pályafutása a második világháború előtt indult: ötéves korában kapta első hegedűleckéjét. Később trombitálni, majd harmonikázni tanult. A Zeneakadémián orgona és nagybőgő szakra járt.
Népszerűségét nem csak a swingnek, hanem a többi stílusban való jártasságának is köszönheti. Repertoárján egyaránt szerepelnek koncertdarabok vagy azok átiratai, szalon- és swingzene, franciás musette, harmonikára írott bravúrszámok, a korszak népszerű tangó és melodikus tánczenéje éppúgy, mint saját feldolgozásai és virtuóz szerzeményei.
Mindig kiválóan képzett muzsikusokat gyűjt maga köré. Pályája során sokat működött együtt olyan neves előadóművészekkel, mint például Ferrari Viloletta, Fényes Kató, Karády Katalin, Vámosi János, Záray Márta. Tabányi Mihály és együttese, valamint szólistái valódi harmonika parádéval, az elmúlt 50-év legkedveltebb dalaival varázsolja el közönségét.
Géczy Dorottya - ének, Sparnfeld Aladár Dodi - ének,gitár, Orosz János - zongora, Tersch Ferenc - basszusgitár, Ullmann Ottó - dob, Mezei Gábor - harmonika, Pagonyi András - harmonika, Molnár György - harmonika
November 20, kedd 19h
21, szerda 19h
Che Tango és vendége Rudolf Péter
autentikus argentin tango-show és táncház
Ernesto Arenson társulatával BM Duna Palota
V. Zrínyi u. 5.
Tel.: 317-2754
Tangó! Megfájdítottad a szívemet, mégis szeretlek!
Tangó! Eltáncolt bús gondolat...
... vagy szikrázó, buja, szenvedélyes életelixír?
Tangó! A zene, a vers, a tánc nyelvén megnyilatkozó Buenos Aires-i ember...
... vagy egész életmód, az egyetemes emberi szellem állandó megnyilvánulása?
Tangó! Rendes emberhez méltatlan ocsmányság ...
... vagy a választékosság netovábbja, a zordon egyszeruség netovábbja?
...a sokat vitatott tangót: egzotikus de sajátos, bánatos de boldog, érzékien erotikus, de mélyen szellemi, régies de nagyon korszeru és... de...! Erenesto Arenson irása a tangoról, fordította Benyhe János
A három hangszerre, énekre és egy táncospárra hangszerelt tangó előadás letunt, mégis eleven világot idéz: a századelorol idáig hozott dalokkal, a kortalanság fényét vonva az érzelmek köré, amiket ez a tánc szenvedélyesen, mégis elegánsan kifejezni képes.
Ernesto Arenson Buenos Aires utcáin, kávézóiban és konzervatóriumában meg a budapesti Zeneakadémián tanult. Most újan dolgozza fel szívébol, véréből csirázó tangó-kat. Spanyolul énekel, harmonikázik, kedves tört magyarsággal vezeti a műsort, és benne a közönséget a szívet melengető?szorongató, édes-bús hangulatok között. Húzza-nyúzza hangszerét, mintha egyenest a szívbillentyűinken játszaná...
A Che Tango fellépésein a ragyogó zene mellett tango versek és történetek szólalnak meg - magyar fordításban. Ezen az estén Rudolf Péter előadásában hallhatjuk.
A második részben táncosaink alaplépéseket tanítanak és bevonják a közönséget a táncba.
Ernesto Arenson - művészeti vezető, ének, harmonika, Ana Granik - zongora, Keller Tamás - bőgő, Kulik Johanna, Josip bartulovic - tánc
November 27. kedd 19h
Patricio Baeza és a tormenta
Forró hangulatú latin muzsika barátságtalan, esős oszi estéken BM Duna Palota
V. Zrínyi u. 5.
Tel.: 317-2754
Zenés,-táncos utazás az Andoktól a Carib szigetekig. Salsa, rumba, cha-cha-cha, flamenco. A chilei énekes Patricio Baeza és a Tormenta azaz „vihar” nevű együttes a vérpezsdítő latin tánczene mellett igényes gitárzenével, erős saját hanggal lepi meg a vájtfülű hallgatóságot.
Az együttes szíve-lelke Ronto Attila, egyik legmuzikálisabb gitárvirtuóz a hazai könnyűzenében. Saját számaik szerzője. Gitárszólóiban áramlik, hömpölyög a muzsika. Müller György az ütőhangszerek, latin ritmusok mestere. Évekig élt és muzsikált Latinamerikában, majd hazatérve sztárzenekarokban bűvölte a dobokat. A görög Georgios Foulidi basszusgitáros a Kanári szigeteken él, ritka és örömmel hallott vendég idehaza. Felcsendülnek jól ismert örökzöld nóták és romantikus melódiák „Labamba, Bamboleo, Besame mucho” .Nem csupán a csapat bájos táncosnője, a közönség is bátran táncra perdülhet a Duna Palota tánctermében. Nehéz lenne ellenállni a temperamentumos ritmusoknak. Nem is kell! Az est második fele fergeteges latin házibuliba torkollik.
Patrício Baeza - ének, gitár, Rontó Attila - gitár, Georgios Foulidis - basszus gitár, MüllerFerenc - ütőhangszerek, Limpek Karola - tánc
November 17, szombat 19h
RÁCZ TIBOR harmonikaestje
A Bratislava State Conservatory művésze Nádor terem
XIV. Ajtósi Dürer sor 39.
Tel.: 344-7072
Legkiválóbb képviseloje a szlovák harmonikások középgenerációjának. Játékában a zenei képesség, a mélység, őszinteség és fénylő technika ötvöződik a zenei intelligenciával, átgondoltsággal és kifinomultsággal.
Művészi repertoárja igen gazdag, kiterjed szinte minden korszakra és stílusra. Ez a repertoár a reneszánsz, barokk, korai klasszicizmus és romanticizmus orgona és csemballó irodalmának átirataira alapul. Lelkes ösztönzője, terjesztője a kortárs szlovák zenének és más nemzetiségű avantgard szerzők műveinek. Személyének sokoldalúságáról tanúskodik a pozsonyi Zeneakadémián folytatott pedagógiai és karvezetői tevékenysége.
Díjazottja és győztese több jelentős nemzetközi versenynek Svájcban, Franciaországban és a németországi Klingenthalban. Gyakori vendége a rádió és TV stúdióknak otthon és külföldön. Koncertezett és mesterkurzusokat vezetett Francia-, Német-, Spanyol-, Magyar-, Lengyel-, Finnországban, Brazíliában, Ausztriában, Svájcban, Bulgáriában.
1986-ban megválasztották a Harmonika Világszövetség /az UNESCO Zenei Világtanács tagja/ Zenei Bizottságának alelnökévé.
MŰSOR:
J. S. BACHc-moll Preludium és gúga, BWV 549
J. A. BENDA: Három C-Dúr szonatina, Nr.16, Nr.9, Nr 4 / AdagioAllagretto, Allagro)
T. ALBINONI: g-moll Adagio
BARTÓK B.: Gyermekeknek (válogatás a 2. és 4. füzetből)
P. ZIKA: Ciacona és fúga
G. KATZER: Toccata
J. HATRIK: Bolyongás a körben
S. E. Werner: 1. tango-etüd
A. HACSATURJÁN: Szonatina