magazin [történeti kiállítás] 2007. április 6. péntek 11:26
nincsen hozzászólás
szerző: Millenáris.HuIntervízió című tv-történeti kiállítás április 6-tól a Jövő Házában 2007. április 6-tól, Budapest – jövő Háza
A Nipkow-tárcsától az OLED tévéig a televíziózás múltja, jelene és jövője
A televíziózás, vagy ahogy egykor hívták, a távolbalátás története a Nipkow-tárcsával kezdődött a XIX. század végén, 1884-ben. A német Paul Nipkow technológiája a harmincas évek közepéig meghatározó szerepet játsoztt a televízió fejlesztésében. Mára a hagyományos, képcsöves tévék mellett megjelentek a plazma és az lcd televíziók és kisérleti fázisban vannak az OLED tévék is.
A Jövő Háza augusztus végéig látható új kiállítása az elmúlt évszázad legnagyobb csodájáról, a televíziózásról szól. Az Intervízió olyan világba kalauzolja a látogatót, ahol megelevenedik a történelem. A közel 100 kiállított tárgy között láthatóak azok a kamerák, amelyekkel az 50-es, 60-as évek műsorait készítették, régi és új tv-készülékek, stúdiókellékek, és a Magyar Televízió első, Pye-Morris típusú közvetítőkocsija. A bemutatott eszközöket tárlatvezetés és a háttérfilmek segítségével bárki megismerheti, és azt is, hogyan dolgoztak egykor az operatőrök, milyen tv-műsorokon szórakoztak az előző évtizedek televíziónézői. A látogatók a régi műsorrészleteken keresztül találkozhatnak az egykor népszerű sorozatok főhőseivel, de megismerkedhetnek a legújabb technológia előnyeivel is. Bárki kipróbálhatja, hogy milyen súgógépről híreket olvasni, és azt is, hogy milyen nehéz dolga van egy tv-s meteorológusnak a stúdióban.
A kiállítás tartalmi és formai szempontból egyaránt egyedülálló Magyarországon. A Millenáris büszke arra, hogy a hazai kulturális verseny aktív szereplőjeként teret biztosíthat az Intervízió kiállításnak, amely kultúrát teremt és közvetít. Kultúrát teremt azzal, ahogyan összefoglalja és szórakoztatóan, de mindemellett ismeretterjesztő módon feldolgozza és bemutatja a televíziózás történetének alakulását a kezdetektől napjainkig. Kultúrát közvetít, mert szubjektív véleményektől mentesen, dokumentarista módon válaszol kérdésekre, amelyek segítségével megérthető, miként vált a televízió a 20. század kortárs kultúráját meghatározó eszközzé. Mindezeknek köszönhetően az Intervízió kiállítás egy mindenki számára elérhető televíziós szabadegyetem.
Az Intervízió középpontjában áll a Magyar Televízió, ami május 1-jén ünnepli megalakulásának 50. évét.
A kiállítás animátorai egyedi, az Intervízió számára készített kisfilmek segítségével 4 különböző tv-szigeten prezentálják a televíziózás történetét. Bemutatják például a televíziózás technikai hátterét, azokat a történelmi pillanatokat, amelyeket a televíziózás tett naggyá (pl.: Ember a Holdon), bevezetnek a sorozatok és a szappanoperák világába. A tévés bakikat összegző kisfilm nem szorul külön szakmai magyarázatra.
A Magyar Televízió műsorai több alkalommal is jelen lesznek a kiállításon. A nagyszínpadon 12 héten át csütörtökönként jelentkezik a Kultúrház, élő showműsorral, amit Erdős Gábor vezet. A Dob meg basszus című műsora is élőben jelen lesz az Intervízión. A VIVA televízió a kiállításon tartja az 7. Comet rangos könnyűzenei díjkiosztó sajtótájékoztatóját, és nálunk jelentik be az idei jelölteket. A Hálózat TV kihelyezi médiaiskolájának hétvégi óráit a kiállításra, ahol az elméleti és gyakorlati órákon minden látogató részt vehet. A kiállítás programját színesítik a NAVA, Nemzeti Audiovizuális Archívummal közös vetítések, amelyekhez filmklub is társul, a filmtortenet.hu, filmkritikusok, esztéták közreműködésével. Megtekinthető tematikusválogatás 1931-1943 közötti archív Világhíradókból, ami megmutatja, milyen volt a híradó a televízió megjelenése és elterjedése előtt. A Magyar Televízió TV Taxijának közreműködésével a látogatók megismerhetik, hogyan készül egy tv műsor a forgatástól a vágásig. Közönségtalálkozók, kvízjátékok, vetítések mellett az érdeklődők a virtuális stúdióban kipróbálhatják milyen érzés műsort vezetni. Televíziós bemelegítő ember segítségével bepillantást nyerhetnek egy showműsor kulisszái mögé, választ kapnak arra a kérdésre is, hogy mitől lesz a közönségnek jókedve?. Előadások és beszélgetések keretében televíziós szakemberek közérthető formában beszélnek a televíziózásról, annak történetéről, a műsorkészítésről.
A kiállítás tárgytörténeti részében, illetve a Pye közvetítőkocsiban hetente többször szakmai tárlatvezetésen is részt vehetnek a látogatók.
Az Intervízióra váltott belépőjeggyel a Jövő Háza Kiállítás összes programja megtekinthető. A kiállításon zajló programokról, eseményekről az érdeklődők folyamatosan tájékozódhatnak a www.jovohaza.hu weboldalon. Az Intervízió kedden, szerdán és pénteken 10 és 18 óra, csütörtökön 10 és 20 óra, hétvégén 10 és 19 óra között várja a látogatókat.
Tévétörténeti ritkaságok az MTV értéktárából
Interaktív kiállítás a televíziózás fél évszázados múltjáról
Az ötvenéves Magyar Televízió páratlan kincseit, a televíziózás őskorától kezdve gyűjtött berendezéseit és archívumának felbecsülhetetlen értékű darabjait mutatja be az Intervízió címet viselő kiállításon, mely április 6-tól három hónapon át tekinthető meg a Jövő Házában, a budapesti Millenárison.
1957. május 1. a Magyar Televízió születésének hivatalos dátuma. Ekkor sugározta első élő műsorát egyetlen közvetítő kocsival, négy kamerával és a Magyar Rádió riportereinek közreműködésével a budapesti Hősök terén rendezett ünnepségről. A Híradó 1957. július 2-án debütált a szerkesztőség rögtön meg is alakította saját archívumát. Kezdeményezésük akkoriban úttörőnek számított, a 35 mm-es celluloidszalagról játszott műsorszámokkal ellentétben ugyanis az élő közvetítéseket kezdetben nem rögzítették. Mindennap gyarapodik a Magyar Televízió archívuma, mely szervezett formában, egységesen gondoskodik a műsorok megőrzéséről 1960 óta. Több mint 160 ezer órányi anyaga egyedülálló kor- és kultúrtörténeti értéktár, nemzeti kulturális örökségünk szerves része, az elmúlt fél évszázad meghatározó mozzanatainak kincsesbányája. Tárgyi emlékeket, eszközöket, berendezéseket létrejötte óta őriz a köztelevízió; az elmúlt 50 év legtöbb fejlesztése nyomon követhető a hatalmas gyűjteményben, mely nemcsak gazdagsága, de folytonossága révén is technikatörténeti kuriózumnak számít.
Közel 100 tárgy és 60 archív műsorrészlet látható e ritkaságok közül április 6-tól négy hónapon át a budapesti Jövő Házában az Intervízió című kiállításon. Az első közvetítő kocsitól kezdve nélkülözhetetlen kellékek, felvevő és lejátszó berendezések változatos sora illusztrálja a televíziózás magyarországi fejlődését az interaktív tárlaton, melyen a látogatók kipróbálhatják magukat stúdiókörülmények között. A Magyar Televízió képernyőjén is megemlékezik a fél évszázados jubileumról. A kiállítás nagyszínpadáról 12 héten át, csütörtökönként élőben jelentkezik a Kultúrház. Minden este a Híradó után különleges képeket kínál az együtt megélt fél évszázadból Aczél Endre sorozata, a Köztévé. Az ötvenrészes visszatekintés történelmi és kulturális összefüggésekbe ágyazva meséli el az MTV történetét és mutat be ritkán látható archív felvételeket. Múltidéző Vitrayval címmel a televíziózás doyenje 50 meghatározó személyiséggel készített interjú-sorozattal tiszteleg a köztévé munkatársai, riporterek, szerkesztők, rendezők és a háttérben dolgozó kollegák előtt.
Az MTV hiánypótló lexikont tett mindenki számára elérhetővé az interneten a www.tvarchivum.hu címen. A folyamatosan bővülő tartalmú honlap szabadon hozzáférhető adattár, melyben számos érdekesség mellett az MTV maradandót alkotó munkatársaival ismerkedhetnek meg a látogatók.