A filmes világban mindenki a 300-ról (mától a mozikban) beszél. Az Egyesült Államokban hetek óta tartó elképesztő siker azt bizonyítja, a különleges, a szürrealitásig stilizált, a digitális technikát minden eddiginél bátrabban használó fantasy-akciófilm tud valamit, amit eddig kevesen.
A diadal nyomába eredő újságírók eljutottak a film eredetéhez. A 300 alapjául szolgáló képregény írója, Frank Miller mindenkinek szívesen elmondja, hogy az ő képregényéhez egy gyerekkorában látott film szolgáltatta az ihletet: Rudolph Maté 1962-ben rendezett 300 Spartans-ja.
Maté 1898-ban, Krakkóban született, de szüleivel hamarosan Budapestre költözött. Itt végezte az egyetemet, itt jelentkezett operatőr-asszisztensnek Korda Sándor Corvin filmstúdiójába, és neki köszönheti, hogy később egész Európában majd Amerikában is sokan hívták először operatőrnek, majd a negyvenes évektől kezdve, rendezőnek is. 35-ben érkezett Amerikába, és attól kezdve bár a visszaemlékezők szerint nagy szeretettel és gyakran emlegette Kordáékat és budapesti fiatalkorát sosem látogatott vissza a vén kontinensre.
A 300-nak köszönhetően Rudolph Maté legnagyobb filmjei most újra megjelennek DVD-n. A többnyire fekete-fehérben forgató operatőr valószínűleg nagyon elcsodálkozna a komputertechnika által létrehozott különleges képeken. De valószínűleg nagyon élvezné is őket.