előzetes [fesztivál] 2007. március 17. szombat 15:47
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaA Budapest Zeneváros - Budapest Blues Festival 2007 Petőfi Csarnok, 2007. március 17.
Negyedszer kerül megrendezésre a Budapest Blues Festival. A program összeállításánál ezúttal is a műfaji sokszínűség reprezentálása volt a fő cél. A korábbiakhoz hasonlóan idén is két színpadon zajlanak a koncertek.
Otis Taylor
Az idei bluesfesztivál leghíresebb előadója a Billboard szerint „az elmúlt húsz év leginvenciózusabb, legprovokatívabb blues művésze” Taylor, aki előszerettel nyúl mások által ritkábban használt hangszerekhez (cselló, bendzsó stb.) olyasféle hangulatot hoz létre, mint a rockban Nick Cave. Az 1948-ban Chicagoban született muzsikus karrierje a hatvanas években indult. A bemutatkozó Blue Eyed Monster-rel már komoly kritikai visszahangot váltott ki, főleg az erősen szókimondó, őszinte szövegek miatt. A harmadik, White African címre keresztelt lemez hozta az igazi áttörést. mindenféle díjak kezdtek özönleni és jöttek a komoly fesztiválmeghívások is. 2004-ben a Living Blues az év legjobb blues előadójává választotta. Előadói tevékenysége mellett elkötelezett aktivistája a Blues In The Schools programnak, melynek segítségével a gyerekeket próbálják megismertetni saját kulturális örökségükkel.
Terry Evans
Az énekes-gitáros Terry Evansnak a vérében, no meg a torkában van minden, ami kell. A hangja olyan, mint a fekete csokoládéval bevont bársony. Mint a nagyok közül a legtöbben, ő is templomi gospelkórusban kezdte, aztán a bluesgitár három királya, Albert, Freddie és B.B. King dalainak hatására úgy döntött, hogy soul-muzsikus lesz. Los Angelesben session-énekesként, majd dalszerzőként és zenekarvezetőként szerzett nevet magának. Megfordult egy pár csapatban, aztán a nagy dobás a hetvenes évek elején következett, amikor egy negyedik királlyal, Bobby Kinggel duót alakított. A délies gospel és a vidéki R&B stílus keverékét játszva végigturnézták Amerikát, mígnem felfedezte őket a gitárfenomén Ry Cooder, akinek az együttesében világhírűek lettek. A stílusa elkoptathatatlan, akárcsak mélyen remegő-dörmögő vagy éppen magasan kiáltozó énekhangja.
Elizabeth Lee´s Cozmic Mojo
A hölgy Texasban született így nem nagy csoda, hogy sokan Janis Joplint hozzák analógiaként. Zenéjük valahol a Fat Possum kiadó által fémjelzett minimál delta-blues-rock és a texasi rock and roll keverékeként definiálható. Ms Lee Taxasban vagy fél tucat lemezt rögzített, ebben a felállásban 2004-ben jelent meg az első albumuk.
Crazy Hambones
A trió a negyvenes-ötvenes évek klasszikus memphisi és chicagoi bluesát idézi á la Muddy Waters, Howlin Wolf, Little Walter, Walter Horton etc.. Mindhárman tisztességes karriert taudhatnak maguk mögött. A gitáros énekes, Peter Krause többször megfordult Magyarországon is Cypress Grove formációjával. A harmonikás Henry Heggen a nálunk is ismert Have Mercy tagja volt, 79-ben hozta össze saját, elektromos együttesét, a B Sharp-ot. Virtuóz hangszeres, kiváló showman és erőteljes énekes. A dobos Michael Maas sanszos lenne a legnagyobb lábdob birtokosa címre, simán beleférne az egész együttes.
Family Style
Nevükhöz hűen valóban családi vállakozásként indult a zenekar. Tizenhárom évvel ezelőtt hozta létre Marco Limido az együttest Franco öccsével és az unokatestvér Davide Bianchi-val, valamint az éppen elérhető legjobb sessiondobosok közreműködésével. Zeneileg ők is a hagyományosabb soundok hívei, valahol a Rod Piazza, Mark Hummel féle harmonikacentrikus jump -swing blues a fő csapás. (a fesztivál eddigi történetében Memo Gonzalez illetve a BB & the Blues Shacks által megjelenített vonulatról van szó) Úgy fest idén mindkét olasz csapat női dobossal lép fel.
Katona Tommy Jr
SRV után szabadon A szemtelenül fiatal, de máris több mint tíz éves profi múltat magáénak mondható Katona Tamás egyike a legtehetségesebb hazai gitárosoknak. Ugyan egyelőre nehezen tagadhatná, hogy Stevie Ray Vaughan az egyik példaképe, de szerencsére mostanában már a saját hangját is kezdi megtalálni. Zenekarában a műfaj hazai ászai. Ők nyitják a nagyszínpad programját.
Gál Csaba Boogie - Someday Baby
Az a régi Groove Boogie a 20-as-30-as évek bluesának szakértője, egyben az egyedüli blueszenéz, aki a Megasztárban is sikert aratott. A Someday Baby formáció izgalamas keveréke a tradicionális bluesnak és a kicsit groove-osabb soundoknak.
Rambling Blues
Dél-Magyarország legismertebb akusztikus blues formációja. A repertoáron ragtime és hagyományos country blues némi Hawaii beütéssel. 1994-ben alakultak, és több, mint tíz éve a jelenlegi felállásban muzsikálnak. Ez kétségtelenül jót tett a sound-nak is.