szerző: ArmaGedeonPain Of Salvation “Scarsick Tour 2007” 2007. február 22. 20:00. Budapest - A38
A progresszív szó nem minden esetben jelenti azt 2007-ben, mint teszem azt a klasszikus korszakban, amikor is eme jelző a Yes, a Genesis vagy a King Crimson révén vált létjogosulttá. Noha egy Dream Theatert megillet e műfaji besorolás, hiszen ők megreformálták a műfajt, de követői közül sokan inkább a plagizálás útján haladtak, mintsem az egyediséget, azaz a progresszivitást tűzték volna zászlajukra. Nem így a Pain Of Salvation! Ők már a debütáló albumukkal bizonyították, hogy a kilencvenes években nem csupán a Dream T.-nek vagy a Queensryche-nak van helye ezen műfaji poszton.
A svéd rockzenekar hihetetlen bravúrral és stílusérzékkel kombinálja a 70-es évek pszichedelikus vonulatát a mai kor modernebb heavy/power metaljával, újabban pedig a világzenével és még megannyi ¬ egyébként stílusidegen műfajjal is kacérkodtak jócskán. Az eredmény pedig magáért beszél; elég meghallgatni 2005-ös remekművüket, a BE-t. De ne szaladjunk ennyire előre!
A bandát az a Daniel Gildenlöw hozta életre 1991-ben, akit nyugodtan nevezhetünk művész-zseninek, ugyanis nem csupán sokoldalú zenész (kiváló énekes, gitáros és billentyűs 1987-ben elnyerte a Swedish Annual Music Contest (Rock-SM) legjobb énekesének járó díját!), hanem mélységekbe alámerülő, bölcs világlátásról tanúskodó, költői dalszövegek szerzője illetve egymaga a csapat komponistája, agya. Az 1997-ben napvilágot látott bemutatkozó Entropia című lemez maga a progresszivitás felsőfokon, noha véleményem szerint nem ez a csúcsteljesítményük; egy hetven perces konceptuális alkotás családról és a háborúról. (Egyébiránt a P. O. S. azon kevés csapatok egyike, amelyiknek valamennyi albuma egy teljes történetet körül ölelő mű!) A vártnál nagyobb fogadtatásnak gyümölcse egy komoly japán turné volt!
Egy évre rá jelent meg a One Hour By The Concrete Lake. Ez talán még sötétebb árnyalatot kapott, mint elődje (itt kell megjegyezni, hogy egyik lemezük sincs köszönőviszonyban a felhőtlen jókedvvel!); itt a nukleáris hatalmak pusztító hulladék-kibocsátása kerül fókuszba a bennszülöttek és a lőfegyveripar problematikája mellett. 1999-ben Európa-turnéra indultak az Eldritch és a Threshold társaságában, emellett felléptek a híres-neves hollandiai ProgPower fesztiválon is.
2000 októberében kiadott The Perfect Element Part 1 valóban egy korszakalkotó remekmű, amely 75 percben járja körül az egyén és a kamaszkor kérdésköreit. Ezen albumra kristályosodott ki a P. O. S.-stílus, egy kerek egész, ám korántsem könnyed, hanem egy részletgazdag, komplex és technikai virtuozitástól sem mentes (jóllehet itt nem Dream Theater-féle steril-virgázásra kell gondolni) mérföldkő ez. A komor-dep¬resszív Ashes-re hangulatára hajazó morózus-festői klip is készült Ezzel a koronggal az USÁ-t is megjárták a ProgPower-fesztiválon, a Symphony X és az Evergrey oldalán, Európában pedig az Arenával koncerteztek.
2002-ben jelent meg a szövegében Budapestet is megéneklő, líraibb hangvételű, ám hangulatában újfent zord színezetű Remedy Lane, amely magunk kereséséről, és a barátságról, a testiségről, a szerelemről szól. Ezt pedig az első koncertanyag, a végig akusztikus 12:5 című követte (2003), amely egy meghitt-melankolikus unplugged-felvétel.
A már említett BE (2005) a csapat egy másik arcát mutatja; egyértelműen a legnehezebben befogadható és legintimebb alkotásuk, amelyből szinte teljesen száműzték a rockot (metált), hogy helyet adjanak különféle zenei stílusoknak, így találhatunk rajta gospel-szerű kórust, fúziós muzsikát, musicalt, világzenét, komplett zongoradarabot, és még ezer más finomságot. A filozofikus szöveg pedig az emberi faj illetve az Isten létezéséről mesél latin dalcímekkel operálva. (A The Orchestra Of Eternity szimfonikusai festik színesebbé e zenei csodát! Ezt élőben is lehet hallani a hasoncímű DVD jóvoltából!)
Január végén pedig a boltok polcaira kerül legújabb munkájuk, a Scarsick. Ennek turnéjának budapesti állomása az A38-as hajó, ahol már láthattuk őket korábban, és ahol minden valószínűség szerint egy zseniális-kozmikus élményben lesz része annak, aki veszi a fáradságot
Jegyár elővételben: 5.600 Ft (22 euro)
Jegyek: TEX irodákban, Ticketportálon, CD pince, Headbanger, Hammer Zenebarlang. Szintén a A38 pénztárában, Kristoff jegyirodában (Europark).