hosting: Hunet
r39
  cikkekfotók        
beszámoló [koncert]  2007. január 26. péntek   17:14
nincsen hozzászólás

szerző: Eliána
Ghymes karácsonyi koncert
2006. december 28. Budapest Kongresszusi Központ

  A véletlen margójára... mit is írhatnék, amikor úgy hiszem, hogy a véletlen nem létezik. Mindennek oka van, de az ember ott követheti el a végzetes hibát, hogy porszemként érteni akarja a homokdűne mozgását és azt hiszi, hogy értheti, mit miért tesz a szél. A mai napig homályos előttem, minek is köszönhettem az első Ghymes-lemezemet. Ajándék volt, egykori zenésztársam adta, hogy hallgassam. A Rege azóta is úgy él bennem, mint egy titokzatos, éjszakai táj, amelynek minden zugát ismerem nappali világosságnál, de most, hogy a csillagok fényénél látom, mintha egy másik világba csöppennék. Ez a Ghymes. A Ghymes együttes 15 évvel ezelőtt olyan zenészekből alakult, akik előtte rockot, komolyzenét, régizenét játszottak. Az eltelt évek számukra a tisztítótüzet jelentették és lassan a népzenei elemek alkotói elképzeléseikhez simultak és megszületett a Ghymes Zene. A ritmusok még feszesebbé, keményebbé váltak, a hagyományos népi hangszerek mellett (hegedű, brácsa, cimbalom, duda, bőgő, lant, koboz, tökcitera, tárogató) előkerült a szaxofon, a dobfelszerelés, improvizációk készültek, és anélkül, hogy észrevették volna, vagy akarták volna, belekeveredtek az ún. world music kategóriába. Az egykor Galántáról, illetve a környező falvakból, Királyrévből és Nádszegről indult zenészek, bár különböző könnyű- és klasszikus zenei tanulmányokat folytattak, az idegen hatások ellenére úgy őrizték meg magukban és muzsikájukban a népzenét, mint idegen országban az anyanyelvet. Akinek füle van, és szíve van, az meghallja.
  
  Minden magyar anyanyelvén szóló világzene. Titokzatos változtatásokkal tolmácsolt ismerős mondanivaló, amelyben a népi hegedű fájdalmas vonaglása a táltosdobok döngésével, az egymásra zuhanó szavakkal együtt vér a vérünkből, s nemcsak annak ellenére, de azzal együtt, hogy a hagyományos népi hangszerek mellé szaxofonok, szintetizátor vagy fagott társul. Kevés világzene képes elérni ugyanezt a hatást, így vegyítve az eszközöket, anélkül, hogy erőltetetté, kólaízűvé válna. Jó mutatója ennek azaz eufória, amelyet a kezdetektől a mai napig képes kiváltani közönségéből a Ghymes, lépjen színpadra a világ bármely szegletében.
  Az elmúlt években hagyománnyá vált karácsonyi koncerten az ünnephez kapcsolódó dalok mellett régi Ghymes-nóták is felcsendültek, Szarka Tamás, az együttes egyik motorja, a legtöbb szám szerzőjének egyik karácsonyi novelláját Gesztesi Károly színművész olvasta fel az esti előadáson. A hatalmas térre való tekintettel számos vendégművésszel gyarapodott a zenekar ezen a koncerten. A Hunyadi János Általános Iskolagyerekkórusa mellett itt volt a három dudásból álló Pálinkás együttes is, akik az Ifjú szívekben élek, a Jézus ágyán és a Jézuska kiscsizmája című Ghymes-dalok hangulatát hivatottak emelni. Ma este a legújabb platinalemez, a Messzerepülő dalaival, és azzal a rengeteg karácsonyi énekkel repítették messze az együttes tagjai a Budapest Kongresszusi Központ közönségét, amelyek fennállásuk több mint két évtizede alatt érlelődtek meg ujjaik vonóik alatt.
  A koncert végén az ajtóban álló hostesek egy kis könyvecskével leptek meg minket.
  Kényes műfaj a dalszöveg: amit az élő muzsika a mennybe repít, szárnyaszegetten vergődik papírra vetve. Zenészeink, dalszövegíróink időről időre mégis megpróbálkoznak a lehetetlennel: kötetben adják ki szerzeményeiket, hátha a szöveg varázsa felidézi az olvasóban a zenét, s annak erejével hat.
  
  Szarka Tamás, a felvidéki Ghymes együttes énekes-hegedűse nem először tesz ilyen próbát: Anonymus kérdez című, válogatott verseket és dalszövegeket tartalmazó kötete már harmadik a sorban. Ettől persze még nincs könnyű dolga: a kelet-közép-európai népzenét, dzsesszt és kortárs zenét ötvöző zenekar muzsikája ugyanis van annyira elementáris erejű, hogy az ének gyakran „csak” szólamként hasson, a vonós, fúvós hangszerek, az elektronikus hangzással vegyített népi instrumentumok egyenrangú kísérőjeként, a zenei asszociáció értelmezéseként. Ami a zenében az ötvöző erő, a szöveg szintjén leginkább a vad asszociációknak, látomásosságnak feleltethető meg. S bár dalaik nemegyszer szöveg alapúak, Szarka írásai gyakran inkább olyan kulcsszavak sorjázásának tűnnek, amelyek átélhetőbbé teszik a (világ)zene nyelvén közvetített érzelmeket.
  Ha egyszer elég bátor leszel - én azért remélem - és elmerülsz benne, akkor megleled, amit én már tudok, de te nem hiszel. Amit te még keresel az új világban, de lehet, a bolond én vagyok. Egyetlen levegővétellel úszol majd és ha megtalátod, kezedben tartod, akkor majd megérted. Hallgasd a zenét, ahogy árad, folyik



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. május 9.
Esti Kornél a Budapest Parkban
2024. május 12.
Budapest Garden Party: Zenei - Gasztrofesztivál
Sabbath, Dio, Jethro Tull dalokat is előad májusban az Electric Guitarlands 4 gitárhőse
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Akik házibulit csaptak az MVM Dome-ban: a Depeche Mode
Suicidal Angels, Fusion Bomb, Crimson Fire
A Normandie lenyűgözte Budapestet a Dopamine turné keretében
Cattle Decapitation, Signs Of Swarm
Fesztiválhangulat a Dürer kertben- Halflives és az Inferno Turné
Amaranthe, DragonForce, Infected Rain
Meshuggah, Avatar, The Halo Effect
Két zenekar, egy este a Dead Poet Society és a Ready the Prince lángoló show-ja az Akvárium színpadán
 kiemelt 
Palaye Royale a Barba Negrában!
  
2024

Rockmaraton 2024
Vonósnégyesre átdolgozott heavy metal himnuszokkal érkezik Anneke van Giersbergen
Berúgja az évet a Dead Daises: új dal, album és koncert novemberben
Il Divo koncert szeptemberben: 20 éves jubileumi turnéjukon sem hagyják ki Budapestet
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 deli-kutt    joe bonamassa    tasters    sear bliss    constants    texas in july    tirpunk    krisiun    a pale horse named death    oranssi pazuzu    jeszenszky istván     christoph waltz    apokalipszis    the rotted    zslenszky    lujuria    gazember lászló    draconian    dynamite     király!    the melvins    phillip noyce    chuck schuldiner    óriásgonzó    counterparts  

r43
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!