film [videoművészet] 2007. január 4. csütörtök 14:23
nincsen hozzászólás
szerző: Sőrés ZsoltMagiae Visualis: Válogatás a filmes „Világos Látás” kísérleteiből – a Stúdió Galériában: Alexandro Jodorowsky: The Holy Mountain / A szent hegy 2006. január 6., szombat, 18:00. Budapest - Stúdió Galéria (V. Képíró u. 6.)
A most vetítésre kerülő művek mindegyike több mint egy film, kulturális és társadalmi víziót testesítenek meg. Mindhárom alkotás egyfelől a greenawayi vizuális film metaforájának megfelelően öntörvényű és alapvetően érzéki tapasztalatú mű: képi észlelés nyújtotta esztétikai gyönyörhöz juttatja nézőjét, másrészt radikális társadalomkritikájuk célja az eltérítés, egy sajátos détournement. Ennek révén működve a szimbólumok, a történelmi események és a különböző kulturális formációk és hagyományok e filmekben egyszerre historikus és kortárs, szinkrón együttest alkotva egy felsőbbrendű (művészeti) környezeti konstrukcióba történő integrációt is meg kívánnak valósítani. A szent hegy Jodorowsky egyik emblematikus pszichomágia-filmje a valósággal való szembenézésre, egész civilizációnk újragondolására sarkall, az Isten veled, Tamás bátya! az ál-dokumentarizmus és a pszichedelikus szürrealizmus segítségével valóságlátásról, történelmi és mitikus, túlságosan emberi, ciklikus időélményünkről, az emberi pokol legmélyebb bugyrairól szól, míg a Vad vallások a XXI. század fordulóján a mágia segítségével kínál lenyűgözően grandiózus, anarchista-expresszív rítusokat a globális kultúr- és médiaszemét világméretű, elbutító özönének a félresöprésére. A filmeket a Sőrés Zsolt, a filmklub szerkesztője vezeti be; a vetítések után pedig igény szerint kötetlen beszélgetésre invitáljuk a nézőket.
Alexandro Jodorowsky: The Holy Mountain / A szent hegy Színes amerikai-mexikói film, angol nyelven, 1973, 114 perc Írta és rendezte: Alexandro Jodorowsky
A szent hegy című alkotást több kritikus az esszenciális Jodorowsky-filmnek tartja. Bárhogy is van mindenképpen a mester más műveihez hasonlóan -, megtekintése megdöbbentő élményt okoz. Kétes illetőségű spirituális kovbojok egy Krisztusszerű tolvaj és az Alkimista vezetésével elindul a Szent hegyre, hogy a halhatatlanoktól megszerezze az örök élet titkát. A filmet egyebek mellett Antonin Artaud, Tod Browning, Duchamp és Keresztes Szent János: A Kármel hegyére vezető út (A lélek sötét éjszakája), Friedrich Nietzsche: Imígyen szóla Zarathustra, a misztikus-szürrealista író, René Daumal: Analógia-hegy valamint Hermann Hesse: Napkeleti utazás című művei inspirálták. Univerzalitás, mitikus odüsszeia, alkimista beavatás, akcionizmus, body art és Jodorowsky kozmikus-akcentusos, transzszerű, angol nyelvű szómágia-narrációja: A szent hegy című filmszörnyeteg voltaképpen egy olyan felejthetetlen, örök érvényű epikus hallucináció, amelyet nehéz szavakba önteni. A szent hegy negatívját a film producere megsemmisítette és más Jodorowsky-filmekhez hasonlóan , az elmúlt harminc évben a mű csak kalózkiadásban hozzáférhető.
Megközelíthető: a 2-es metró, a 47-49-es villamos, a 83-as troli és a 15-os busz Kálvin téri megállójától egy rövid sétával.