lemezajánló [nagylemez] 2002. május 29. szerda 11:23
nincsen hozzászólás
szerző: GD’STropical Transform Quintet: Under the Rainbow Periferic Records
A T.T.Q. jazz formáció a lemez kezdetétől a végéig egy kellemes hangulatú produkcióval lepte meg a jazzbarátokat. A lemez első és az utána történő sok-sok meghallgatása után is feltűnt, hogy nem egy hétköznapi hangulatú előadású, mindinkább egy vidám, játékos és precíz dalszövevény mászik be a füleinken keresztül a fejünkbe, s áramlik szét a hangulata testünkön.
A felépített zenei stílusok közti utazások színezik ezt a röpke 74 percet átölelő nyolc saját számot és a jutalomnak számító „Take the A Train” standard örökzöld funkys feldolgozását.
A dalokat nemes egyszerűséggel, de megfelelő zenei bonyolultsággal komponálták és szólaltatták meg a muzsikusok. A karibi világ sziporkázó pezsgésű hangulatai és a pihentető Smooth Jazz muzsika szolíd gondolati világa mellett még találhatunk az albumon egy kevés Mezzoforte ízt is. Az imént említett stílusirányzatok az egész Under the Rainbow hangulatát meghatározták.
A lemezt Eged Márton kellemes hangulatú, hullámzó hangú basszusgitárja, és az ütős szekció tagjainak (Gálfi Attila (Dob) és Redő Dániel (konga és ütősök) hibátlan ritmusalapokat nyújtó összjátéka vezeti fel. A zenekar fejének számító Horváth Tojás” Gábor szerény, de nagyon komoly, elmélyült zongorajátéka adja az alapokat. Gábor szerzeményeinek megkomponálásakor és a zenésztársainak a kiválasztásakor minden tekintetben jól teljesített. Utoljára, de nem utolsó sorban kiemelném Dévényi Zoltán finoman tapogatózó gitárjátékát is. Hangszeres tudása kiválóan illeszkedik bele a Horváth Tojás” Gábor által megálmodott dallamokba.
Érdemes elmerülni ennek a mediterrán hangulatú lemeznek a mélységeiben, megfejteni a dallamok mögött rejlő üzeneteket, és figyelemmel kísérni a zenészek technikai tudásából eredendő játékosságot. A quintet tagjai képesek voltak egy képpé formálni és ízléses körítésben tálalni a dallamok e szerteágazó sokszínűségét. A felvételeken a jól megkomponált alapokra építkezve maximálisan kihasználták a jazz műfajban rejlő improvizációk végtelen tárházát a rendelkezésre álló rövidke idő alatt.
A lemezen hallható szerzemények: 1. Under the Rainbow 740” 2. Roses Sky 911” 3. Full Entry 916” 4. Folk Talk 1008” 5. No Reaction 750” 6. Ouagadougou 316” 7. Improver 1116” 8. Oncoming Comet 807”
Zárszóként, még csak annyit, tisztelt olvasók. Mi hallgatók ügyeljünk arra, hogy a lemezt ne csak felszínesen, átlagosan, háttérzeneként hallgassuk. Ekkor ugyanis elveszik, elveszhet a zenei üzenet s gondolat. Ezért nagy kár lenne!