interjú [külföldi hangok] 2006. december 10. vasárnap 10:30
nincsen hozzászólás
szerző: cooper ügynökTündérground - Nem kell félni Bukaresttől
Hatszor lépett fel ebben az évben a Tündérground együttes a Gödör Klubban. Hetedik fellépésük december 30-án lesz, szintén a Gödörben, amolyan előszilveszteri party. November 25-én beszélgettünk a fiúkkal.
Mekkora hagyománya van Erdélyben ennek a zenének? Mi inspirálta a Tündérground zenéjét? Sok nyugati, és persze magyar zenekar. Például a Colorstart régóta ismerjük és szeretjük, ők is hatással vannak ránk, de említhetnénk akár a Korai örömöt, Másfelet és az Animát is. Egyébként mi amolyan úttörők vagyunk, mert Romániában nem nagyon van hasonló zenét játszó zenekar, magyarokról pedig nem is tudunk.
Mekkora közönség előtt szoktatok fellépni? Ez változó. Attól függ, hogy klubban, esetleg egy szabadtéri fesztiválon lépünk fel. De minket nem közönség létszáma foglalkoztat, hanem az, hogy akik megnéznek minket, jól érezzék magukat. Egy élő példa, hogy most zenéltünk a kolozsvári KMDSZ-gólyabálon (Kolozsvári Magyar Diákszövetség). Erról annyit kell tudni, hogy a legnagyobb közönséget vonzó rendezvények közé tartozik, többek között a Kispál és a Borz is fellépett már. De szerepeltünk a marosvásárhelyi Félsziget-, valamint a Tusványos-fesztiválon is. Ott annyian voltak, hogy amikor a reflektorok megvilágították a közönséget, csak néztünk, milyen sokan vannak, még a keverőpult mögött is ropták az emberek.
A román közönség, hogy fogadja a zenéteket? Játszottunk Bukarestben többször, a közönség szeretettel fogadta. Szerepeltünk a román tévében, de felvételt készített a Magyar televízió is (a Kultúrház c. műsor részlete letölthető a www.tünderground.ro oldalról a szerk.). Meghívtak minket a Stuff Stock fesztiválra a román tengerpartra. Ott román autentikus népzenéből kiinduló rockzenét játszó zenekarok lépnek fel. Mi ugyan kicsit más stílust játszunk, de valószínű azért, mert bejött a szervezőnek a zenénk.
A román, vagy a magyar népzenéből merít leginkább a Tündérground? Ez változó. Román, erdélyi, magyar, keleti, vagy balkáni, mindegy. A lényeg, hogy mi ráérezzünk a zenére, és ha mi használni tudjuk, akkor használjuk. De próbálkozunk reggae-vel és metállal is.
Van már kiadott lemezetek? Nincs De lesz! Reméljük, hogy jövőre. (Optimista vagy! jegyzi meg valamelyikük)
Magyarországon, vagy Romániában terveztek kiadót találni? Ez szakmai titok Koprodukció lesz a román-barátság jegyében.
Ha már a magyar-román barátságnál tartunk... Erdélyből nézve milyen a helyzet ezen a téren? Hát nekem sok román barátnőm volt Komolyra fordítva a szót. Mivel a mi zenénkben nem hangzik el szöveg, ezért a közönségünk nem ez alapján értékel minket. De visszatérve a kérdésre: a mi vidékünkön nincsenek problémák. Mi nagyon jóban vagyunk velük.
Arra nem gondoltatok, hogy az Internetről le lehessen tölteni a számaitokat? Most már van egy, az Istambul c. szám. Hamarosan megújul az oldalunk, és akkor majd lesz sok letölthető szám és kép is, valamint naprakész infók a zenekarról.
Kik támogatják a zenekart? A Zsombi. (Ciszer Zsombor Ádám) De ezt a koncertet, az utazás költségét most a Gödör állta. Van két menedzserünk, az egyik Romániában, a másik Magyarországon egyengeti az utunkat. De konkrét anyagi támogatást nem kapunk sehonnan. Illetve a Zoli szülei (Bene Zoltán, a billentyűs) biztosítják a helyiséget, ahol próbálhatunk. De ennyi.
Milyen a romániai underground-élet? Szerintem számotokra ismeretlen underground-élet folyik Romániában, de nagyon él. Főleg Bukarestben, ott minőség szól. Jó az a Bukarest, nem kell tőle félni.