hosting: Hunet
r34
  cikkekfotók        
magazin [könyv]  2006. november 20. hétfő   14:31
nincsen hozzászólás

szerző: Sylvio
Jávorszky Béla Szilárd – Sebők János: A magyarock története 2. Az újhullámtól az elektronikáig
Népszabadság könyvek, 2006, Budapest

  A szerzőpáros monumentális, ám részükről nem előzmények nélküli vállalkozása megírni a könnyűzene históriáját, méghozzá három sorozatban (Sebők már a nyolcvanas évek óta ír a témában könyveket). A háromkötetesre tervezett rock történetéből eddig az első kötet jelent meg, az Eurorock történetének két kötete a következő években lát majd napvilágot, a magyar rock története azonban a tavalyi első után idén ősszel megjelent második kötettel együtt az 1957-es kezdetektől 2006 áprilisáig a polcon tárolható, mint rocktörténeti alapmű.
  
  Az első kötethez csak újra kellett gondolni, bővíteni és szerkeszteni Sebők korábbi műveit, ez a második kötet azonban teljesen új vállalkozás. Az első a fekete bárányok nyolcvanegyes, hajógyári szigeten megrendezett koncertjével zárult, ez a hatszáz oldal a tatai rocktanácskozással indul. Címével ellentétben ez sem csupán a rockról, hanem a könnyűzenéről szól. A korábbiaknál kicsit seregszemlésebbre sikerült, azaz sokkal inkább az együtteseket bemutató lexikon-jellege van, de hangsúlyozom, csak a korábbi kötetekhez képest. A háttéreseményeket, szociológiai, politikai gazdasági, esztétikai vonatkozásokat taglaló fejezetek váltják egymást a szubkultúrák, színterek, műfajok ismertetéseivel, hihetetlenül széles látókörrel: rock, pop, metál, jazz, folk, világzene, elektronika minden benne van, ez utóbbiról átfogó képet például - gyors utánaszámolás és becslés után talán e kötetből kapunk másodszor (sőt, a hazait nézve először, mert a Pánczél-Kömlődi páros az irányzat egész történelmét dolgozta fel Mennyek kapui című művében).
  
  Illetve majdnem minden: az előző kötetbe nem lehetett belekötni, itt már találhat hibát, aki gonosz szeretne lenni. Például ha a heavy metal kezdeteinél jut egy bekezdés a Stressnek, járt volna ugyanennyi az egyébként megemlített Diktátornak is. Avagy a Blind Myself hardcore/death metal meghatározásánál a death metalt nyugodtan le lehet húzni, a fontosabb extrém metál zenekarok kiválogatása pedig elég ötletszerű, érződik, hogy ebben a közegebn nem mozognak oly biztos lábbal a szerzők, de sebaj, ezt majd megírjuk mi. Szmájli. Nem tudom, miért maradt ki a Republic, és a Depresszió. Esetleg a Napra a folkfejezetnél, de hát ők sajnos még lemezt sem tudtak megjelentetni, a másik kettő azonban van olyan ismert és jelentős, hogy egy bekezdést kaphattak volna. A műfajokat tekintve talán a jazz reprezentálódik alul túlságosan. Úgyszintén talán többet lehetett volna értekezni a klubokról, szórakozóhelyekről, a rockmédiáról, különösen a fanzine-okról, illetve a webzine-okról, hogy hazabeszéljek egy kicsit. Persze, nem fér bele minden hatszáz oldalba. És hogy végképp gonosz legyek: sok a sajtóhiba.
  
  De mindezeket a valóban apróságokat leszámítva minden rendben van, a hangsúlyok (egynyári popizéknek egy rövid bekezdés jut) is a helyükön vannak, végre olvashatjuk a nyolcvanas évek alternatív rockjának történetét, átfogó képet kapunk mindenről. Óhatatlanul kerül az ilyen kötetbe személyes vélemény is, de anélkül élvezhetetlen adathalmaz lenne a munka, és a rocktörténészséget ugyanúgy nem lehet állásfoglalások nélkül művelni, ahogy egyetlen más humántudományt sem. Ráadásul sok helyen meglepően visszafogottan, objektíven fogalmaz a szerző (pl. a nemzeti rock, a szkinhedzenekarok tárgyalásánál). Az lejön, hogy nem rajong a szódapopért, de mi sem, tendenciákat pedig föl kell állítania, következtetéseket le kell vonnia egy ilyen mű szerzőinek. Mindezeket megteszik, és ember legyen a talpán, aki az ellenkezőjét akarja bebizonyítani.
  
  A kötet a piac összeomlásának vizionálásával, a jelenlegi helyzet tarthatatlanságának taglalásával zárul: azzal, hogy a rétegzenéket nem érdemes kiadni, valamint hogy a média és a közönség egymás igényszintjét süllyeszti a mélybe. Szerintem az underground alá. Mindezen segítene a PANKKK program, de az és ezt már nem teszik hozzá a számlaadási kötelezettségen el is bukik, ugyanis a fölkarolni hivatott kis zenekarok nem tudnak számlát adni, a klubok meg koncertszervezés helyett másra költik a pénzt, ami így alsó szinten elcsorog.
  
  Csuklóból megírt, lendületes, olvasmányos mű. A sorozattal a könnyűnek nevezett muzsikának már nem csak zenei alapművei vannak. Várjuk a következő sokszáz oldalt, ami, ha jól sejtem, a hetvenes és nyolcvanas évek könnyűzenéjével ismertet meg minket. Addig is: cd be a magnóba, fotelbe ülni, hátradőlni, kezdődhet a mese.
  
  Ára: 6250 Ft



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. november 21.
Et Citera - Dömény Krisztián önálló estje
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
 a rovat legfrissebb cikkei: 
A latin-amerikai absztrakt művészet úttörőjének alkotásai a Cervantes Intézetben
A Cziffra Fesztivál több programján is megelevenedik a legendás pesti mulatók világa
Jazz, nép- és világzene, manouche swing és folkpop - elementáris erejű koncertek a Fonó novemberi műsorán
Novemberben különleges vendégekkel folytatódik az Élő hagyományok ünnepe a Fonóban
MVM Classic&Club: Éjszaka a lokálban – mámoros zenei élmény a MOMKULT-ban
Nyílt Nap a Magyar Képzőművészeti Egyetemen
Versenybe szállt a Macskafogó, Doktor Bubó és a Mézga család
Vuk, Óz, a nagy varázsló és Garfield a Marczibányin
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 myra    scott ian    julian sas band    casketgarden    brasnyó antal    pretty maids    stefano di battista    superego    general surgery    az ördög benned lakozik    waco jesus    la dispute    danny cavanagh    random deeds    iron man 2    fading circles    tolcsvay lászló    admiral’s arms    kihajolni veszélyes    we bought a zoo    shrek    nemes nagy ágnes    punnany massif    inevitable end    petőfi rádió  

r41
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!