hosting: Hunet
r32
  cikkekfotók        
magazin [könyv]  2006. március 29. szerda   10:26
nincsen hozzászólás

szerző: András
Jonathan Miller: Stripped: Depeche Mode
ShowTime Budapest

  Stripped című könyvével Jonathan Miller (legalábbis saját elmondása szerint) levetkőztette a Depeche Mode-ot, az együttes néhány rajongóját pedig (legalábbis saját elmondásuk szerint) kivetkőztette önmagából. Ez már csak azért is meglepő, mert a szerző (legalábbis eme műve alapján) egyáltalán nem azon médiahiénák közé látszik tartozni, akik mindent bő szafttal óhajtanak tálalni, sőt, úgy néz ki, hogy különösebben még csak csámcsogni sem szeret. Igaz, ami igaz, úgy tűnik, hogy mindemellett a cukormázat se nagyon preferálja, ennél fogva könyve sem azoknak nem szól, akik a fejüket csóválják a Depeche Mode láttán-hallatán, sem azoknak, akik a farkukat. Egészen meglepő módon alighanem azoknak íródott ez a biográfia, akik rajongásuk vehemenciájától függetlenül kíváncsiak a Depeche Mode történetére. Beleértve ebbe azt is, hogy milyen változatos, mégis megdöbbentően egyenletes színvonalú zenét produkál ez a brit csapat röpke negyedszázada, és azt is, hogy a tagok ezzel együtt is szoktak kócosan és másnaposan ébredni, hibáztak már nagyokat és mondanak egymásra csúnyákat, olykor-olykor meg sem játszva az angyalt.
  
  Az mondjuk nem biztos, hogy a zenekar történetébe feltétlenül bele kellett érteni azt is, hogy mikor milyen szintiket, sequencereket és egyéb kütyüket használtak a tagok (az első fejezetek meghatározó témája ez), de annyira biztos jók az ezt feszegető mondatok, hogy mosolyt csaljanak az átlagolvasó arcára, és nyilván akadnak néhány tucatnyian olyanok is, akiket tényleg érdekel az ilyesmi. (Tegyünk egy próbát: Andy Fletcher Source-ra váltott, egy drága, 945 fontos, duál VCO-s, programozható, analóg monofonikus, 16 memóriás szintetizátorra, mely a hagyományos gombok és tolópotméterek helyett elsőként alkalmazott digitális paraméteres vezérlést. Nos?) Az igazsághoz azért mindenesetre hozzátartozik, hogy amiként halad előre a banda története, úgy fogynak az ilyen és effajta megállapítások igaz, minden más is, ugyanis a szerző sajnos egyre jobban spórol a nyersanyaggal, ahogy a könyv elején az alapokig visszabontva előttünk álló Depeche Mode-monstrumot felépíti, vagyis az egyes korszakok tárgyalása kronologikus sorrendben egyre rövidebb. Valóban nincs tehát híján a hibáknak a könyv (elég gyenge lábakon áll például Miller azon érve is, hogy az első DM-album után kilépett Vince Clark karrierje, azaz főként az Erasure története szerves része a Mode-sztorinak), de a közel ötszáz oldalas terjedelem javarészt azért még így sem papír- és nyomdafesték-pazarlás.
  
  Elvégre mégiscsak az a zenekar a történet tárgya, amelyik az első lemez után elvesztette addigi elsőszámú dalszerzőjét, aztán egy évtizeddel később a hangszerelési zsenijét is, a három mindvégig kitartó alapító tagja közül pedig az egyik zeneileg bevallottan (legalább) félanalfabéta, a másiknak meg huszonöt évet kellett várni rá, hogy dalt írhasson és közben mégis egy negyedszázadon keresztül folyamatosan egyedülállót és maradandót alkottak így együtt. Méghozzá messze nem egyhelyben toporogva, hanem folyton előre haladva: ártatlanul mosolygó, divat- és szintirajongó tinibandaként, az indusztriállal flörtölő fiatal zenekarként, az elektronikus és úgy általában az egész popzene sztárjaként, a kilátástalan válság kellős közepén a rock bűvöletében, és még azon túl is. Egyszóval a történet tényleg lélegzetelállító ilyen magas labdát azért mégiscsak nehéz nem eltrafálni, de a szerzőnek viszonylag elegánsan még lecsapni is sikerül. Aki saját Jézusaként tekint Dave Gahanre, annak persze nyilván olyan ez a biográfia, mint teológusnak egy Rodney Howard-Browne-könyv, aki viszont egyszerűen csak egy piszok jó bandának tartja a Depeche Mode-ot, az az elolvasása után valószínűleg közelebb fogja érezni magát ahhoz, hogy megértse a nagy rejtélyt. A zenészeket és más illetékeseket megszólaltató korabeli interjú-, illetve kritikarészletekkel sűrűn tűzdelt szöveg tükrében logikus folyamattá rendeződik a Depeche Mode (zenei) fejlődése. Feltárul az egyes albumok születésének háttere, szó kerül a turnékról, a színpadképekről, az image alakulásáról, a tagság mindenkori viszonyáról, a jelentős eseményekről úgyhogy talán még a jól ismert albumok is némileg újszerűen tudnak csengeni az olvasottak fényében.
  
  Márpedig egy olyan könyvtől, ami lényegében a csapat megkerülésével, a zenészek külön e célból történt megkeresése és megszólaltatása nélkül jött létre, ez azért egyáltalán nem kevés. Két hazai Depeche Mode-koncert között félúton pedig még külön is jól jön.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Depeche Mode

Jonathan Miller

 programajánló: 
2024. november 21.
Et Citera - Dömény Krisztián önálló estje
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
 a rovat legfrissebb cikkei: 
A latin-amerikai absztrakt művészet úttörőjének alkotásai a Cervantes Intézetben
A Cziffra Fesztivál több programján is megelevenedik a legendás pesti mulatók világa
Jazz, nép- és világzene, manouche swing és folkpop - elementáris erejű koncertek a Fonó novemberi műsorán
Novemberben különleges vendégekkel folytatódik az Élő hagyományok ünnepe a Fonóban
MVM Classic&Club: Éjszaka a lokálban – mámoros zenei élmény a MOMKULT-ban
Nyílt Nap a Magyar Képzőművészeti Egyetemen
Versenybe szállt a Macskafogó, Doktor Bubó és a Mézga család
Vuk, Óz, a nagy varázsló és Garfield a Marczibányin
Fesztivál Akadémia Budapest X. jubileumi évadának ünnepi nyitóhangversenye
Fergeteges Mikulás Ünnep a Vasúttörténeti Parkban
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 the flaming lips    pitt    butcher babies    malignancy    new found glory    war without end    silenus    rupert grint    special providence    prosectura    the dictator    deadstar assembly    paranormal activity    album    full of hate    om    lamm dávid    fleshless    ease of disgust    csak kép    flotsam and jetsam    eric burdon & the animals    crossing eternity    pay my milk    la dispute  

r48
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!