előzetes [koncert] 2006. március 2. csütörtök 12:50
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaA Kistehén és a Szájbergyerek Győrben 2006. március 10., péntek 20 óra, Győr - PÁGISZ
Néhány hete kezdte meg Szájbergyerek című turnéját a Kistehén tánczenekar, aminek keretében Győrbe is ellátogatnak. Március 10-én pénteken este nyolckor a PÁGISZ és ÁMK színpadán lépnek fel teljes legénységükkel, az összes tangóharmonikájukkal együtt. A koncert előtt este hattól az együtteshez kapcsolódó Szájbertörténet c. filmet vetítik. Utána pedig még alterdiszkó is lesz hajnali 2 óráig.
A zenekar környékén mostanában sok a történés. 2006. január 21-én adták a Fonogram díjakat. Szájbergyerek című számuk a közönségszavazatok alapján lett Az év hazai dala. Nemrég kapták meg aranylemezüket a Csintalan című album eladásai alapján, és elkészült újabb kultuszgyanús videoklipjük is Virágok a réten címmel, a Romano Drom közreműködésével. A zenekar a közeljövőben Szlovákiában is koncertezik. A Kistehén tánczenekar időközben igazán remek koncertzenekarrá érett: kitűnő és vidám, zeneileg erős produkcióval vidítja fel a közönséget a sötét téli napokon. Antidepresszáns helyett bátran ajánljuk.
A Kistehén tánczenekar ma Magyarország egyik legismertebb zenekara. 2005 elején a Szájbergyerek című számhoz készült videoklip az interneten keresztül vált nagyon gyorsan kultusz produktummá. A Kistehén Tánczenekar a Szájbergyerek kapcsán kialakult érdeklődésnek köszönhetően nagyon sok koncertet adott 2005. nyarán, játszott szinte minden fontosabb fesztiválon, és kitűnő koncertzenekarrá érett.
Szájbergyerek
Augusztusban aranylemez lett Csintalan című albumuk, s a Szájbergyereket minden eddigi rekordot megdöntve két hónap alatt több mint húszezren töltötték le csengőhangként. A videoklip a Viva tévé ranglistáját hetekig vezette, s fél éven keresztül napi 10 alkalommal sugározták. A siker a nyáron érte el csúcsát, amikor a dal minden lehetséges lista első helyeire került Magyarországon. A Balatonon zenegépeket húztak ki a csatlakozóból, mert annyiszor játszatták a számot. Fiatal jegyespár nem léphetett frigyre Szájbergyereket torka szakadtából éneklő lakodalmi vendégsereg nélkül. A legszélsőségesebb eset egy gyorsételeket áruló vidéki Family Frost kocsival történt, ugyanis a jól ismert sárga kocsi érkezését jelző dallamot a sofőr a Szájbergyerek dallamára programozta át.
Műfaj
Milyen zenét játszik a Kistehén tánczenekar? Nevezhetjük kulturlakodalmas popnak, vagy optimista rocknak, de a crazy listening sincs messze a nem létező műfaji meghatározástól. Különböző stílusok keverednek benne a legjobb arányban: ska, rock, pop, underground, cigányzene, reggae, balkáni zene, afrikai ritmusok és modern tánczene. A szövegek viccesek, egyszerűek, ám nem érdektelenek. A koncerteket vidámság, humor, sajátosan kelet-európai esztétikum és nagyon jó hangulat jellemzi. A Kistehén Tánczenekar igazi bulizenekar, aminek minden megnyilvánulását áthatja a rendkívüli pozitív energia.
Kistehén
2002-ben a Sziget Fesztivál reklámfigurája lett a Kistehén, a nagyon kedves és vidám sárga állatka. A Kistehén figura és rajzfilm, valamint annak magyar hangja Kollár Klemencz Lászlóhoz, a zenekar énekeséhez fűződik. A zenekar a Kistehén Szigetre született meg, ott volt első koncertjük 2002-ben.
Koncertek
Azóta folyamatosan koncertezett az együttes, de az igazi sikert a 2005-ös év és a Szájbergyerek című sláger hozta meg. Az idén hatalmas sikerrel játszottak szinte minden fontos fesztiválon szerte az országban. Debrecenben a Kossuth terén például több mint 10000 ember volt rájuk kíváncsi, Veszprémben az Utcazene fesztiválon pedig igencsak kicsinek bizonyult a közönségnek szánt tér: rajongókkal teltek meg a környékbeli utcák is. Játszottak a Volt Fesztiválon, az EFOTT-on, a Vidor Fesztiválon, számos klubban, városi és falusi rendezvényeken. A 2005-ös turnéról szocio-dokumentum film is készült Szájbertörténet címmel. A filmet beválogatták a Magyar Filmszemle idei dokumentum versenyprogramjába.
Úgy tűnik, ez az a zenekar, akit mindenki szeret. Szeretik a gyerekek, mert vicces. Szeretik a tinik, mert bulis és jóképűek a fiúk. Szeretik az öregek, mert dallamos és vidám. Szeretik a városi értelmiségiek, mert abszurd és alternatív. Szeretik a táncolnivágyók, mert nagyon ritmusos és táncos. Szereti a koncertközönség, mert energikus, énekelhető rock and roll. Szeretik a kékharisnyák, mert a zenészek némelyike annak idején különböző underground zenekarokban játszott.
Zene a nyulaknak
A Kistehén tánczenekar már két lemezzel dicsekedhet. Az elsőt még Zene a nyulaknak névvel jegyezték, és meglepő módon A kis tehén volt a címe. A Zene a nyulaknak név azonban megakadt a közönség torkán, így a Csintalan című, később aranylemezes albumot már a Kistehén tánczenekar készítette.
Az új klip
Nemrég készült el a zenekar új videóklipje. Ezúttal a kis szobából kimentek a rétre, magukkal vitték a Romano Drom zenekar kitűnő zenészeit, a gyerekeiket, a barátaikat és azok gyerekeit. Meg a sajátjaikat. Meg a kutyát. A rendkívül magas költségvetéssel készült klipen hónapokig dolgoztak. Az előbbi mondat egyáltalán nem igaz, de ez úgyis kiderül.
A Romano Drom és a Kistehén tánczenekar között a közös láncszem Farkas Harcsa Róbert, aki mindkét zenekarban játszik. A Romano Drom tagjainak kitűnő játéka valósággal megtöltötte élettel a Csintalan című lemezen is szereplő Virágok a réten című számot: vidám, zeneileg kitűnő és nagyon fülbemászó dal született megint. Gyanús, hogy ezt is a fél ország fogja énekelni. Aki kíváncsi a klipre, megnézheti a www.szajbergyerek.hu oldalon.
A Romano Drom tagjai: Kovács Anti Antal: gitár, ének Balogh Jocó József: gitár, ének Rafael Csika Zsigmond: kanna, szájbőgő Farkas Harcsa Róbert: tangóharmonika, hegedű Kovács Máté Antal: ütőhangszerek.
A Kistehén tánc zenekar tagjai: Kollár-Klemencz László (ének, gitár) Lehoczki Károly (dob) Farkas Harcsa Róbert (tangóharmónika) Dorogi Péter (gitár, vokál) Kiss Sándor (basszusgitár) Nádasdi János (szájbőgő, derbuka, vokál)
Jegyet elővételben a HÍD Ifjúsági Irodában lehet vásárolni.