szerző: A38Francia Saláta sorozat: Korai Öröm, Kaophonic Tribu (F) 2006. március 2., csütörtök 21h, Budapest – A38
Az A38 Hajó és a Francia Intézet közösen létrehozott, első pillantásra meghökkentő című sorozatának legfontosabb célkitűzése, hogy bemutassa Franciaország és a frankofón államok páratlanul sokszínű zenei kultúráját. A havi rendszerességgel megtartott esteken van bordeaux-i utcazene és kőkemény dub, dél-francia klezmer és klasszikus sanzon, magrebi rai és flamencóba oltott triphop... változatos, sokszínű és friss - éppúgy, mint a francia saláta. Ezúttal szinte két testvérzenekar lép fel az A38-on. A Korai Öröm a kilencvenes évek eleje óta egyeduralkodója a magyarországi etno-pszichedélikus szcénának: vad tempók, tibeti torokének, nagyívű kompozíciók és ritmus mindenek felett - a Korai Öröm ezekkel ringatja révületbe közönségét. A Kaophonic Tribu muzsikája erősen emlékeztet a Korai Örömére: hasonló lendület, népzenei hatások, elektronikus hangzások és transz.
A Korai Öröm, a magyarországi ambient és élő pszicho-etno színtér alapzenekara 1990-ben alakult. Az együttes hamar kultikus tiszteletet vívott ki magának addig itthon sosem hallott és tapasztalt zenéjével, elképesztően hatásos koncertjeivel, melyeken a számtalan dobos és ütős elemi ritmusa mellett különösen az egydülálló látványvilág taglózta le a közönséget. A Korai Öröm neve alapvetően összefonódott A Tilos az Á- és FMK-korszakkal, a kilencvenes évek budapesti zenei szubkultúrájával. 1993 óta majdnem évi rendszerességgel adja ki cím nélküli, csak évszámmal jelzett „folyamatlemezeit”. A sorozatot csak két remixlemez, a Recycled és a Reflected törte meg, amin magyar (Titusz, Virgács, Amb, Tigrics) és külföldi zenészek és producerek (például a német Al-Haca) értelmezték újra a Korai Öröm számait.
A Korai Öröm idővel külföldön is egyre népszerűbb lett, az igazi áttörés 1997-ben történt, amikor a Szigeten való fellépését lemondó Prodigy helyére ugrott be, és több tízezer ember előtt bizonyította: különleges folyamatzenéje nem csupán egy szubkultúrát érdekelhet. Németországi lemezmegjelenések, európai koncertturnék követik egymást, és közben a Korai Öröm továbbra is az ország egyik legjobb koncertzenekara.
A társaság zenéje igen nehezen behatárolható: nevezik nagyvárosi népzenének, ambientnek, élő, transzos, pszichedelikus technónak - egy Korai Öröm-koncert valahol félúton van a sámánrítusok és a kortárs elektronikus partik világa között. Nem véletlen, hogy egy zenekari különítmény, a Korai´s Banditos rendszeres, masszív DJ-támadásokkal táncoltatja a nagyérdeműt.
A zenekar felállása: Vécsi Tibor: ének Kilián Zoltán: basszusgitár Jócsik János: ütősök Csányi Viktor: dob Biljarszki Emil: billentyűsök Nádasdi Zsolt: ütősök, dob Paizs Miklós: fuyara, csövek, doromb, trombita Szalai Péter: gitár Szántó Gábor: gitár
A Kaophonic Tribu nyolc burgundiai, pontosabban strasbourgi muzsikus nagyszabású kísérlete a transz, az etno, a világzene, a drum and bass és a pszichedelikus rock ötvözésére. A didzseridúval megbolondított törzsi ritmusok felett szárnyaló gitáreffektek, a hatalmas és elsöprő zenei ívek, a koncertek fantasztikus látványvilága a Korai Öröméhez teszi nagyon hasonlóvá a Kaophonic Tribut. A hét éve alakult zenekar a napokban megjelent legújabb albumának közép-európai miniturnéja alkalmából érkezik az A38 Hajóra.