előzetes [koncert] 2006. február 26. vasárnap 15:36
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaDomino Dancing Budapest: Archie Bronson Outfit (Domino Records, UK) 2006. március 4.Trafó Bár Tangó
Március 4-én végre megtörik a jég a Domino Dancing klubesten: azt ugyan csak remélni tudjuk, hogy a klíma végre kienged a téli mirelit-állapotból, az viszont biztos, hogy első ízben játszik Domino Recordshoz szerződött brit zenekar a bulin.
A hagyományteremtő első fecske szerepét az Archie Bronson Outfit tölti be. Náluk aktuálisabb választás nem is lehetett volna, hiszen éppen új albumuk megjelenése előtt látogatnak el hozzánk. A gitár-ének/basszus/dob felállású trió 2004-ben tűnt fel, abban az ében jelent meg első albumuk. Koncertjükön második lemezükről is játszanak, így a magyar közönség rögtön naprakész áttekintést kap zenéjükből. Miután letették hangszereiket, a fiúk beállnak a dj-pultba, hogy kedvenc lemezeikkel hergeljék táncra a közönséget, akit a Gumipop kötelékébe tartozó Bertold és InstabL vesz le teljesen a lábáról primőr indie-diszkójukkal.
Archie Bronson Outfit
Az Archie Bronson Outfit hanghordozón dokumentált története, mint a Domino Records többi sikersztorija (lásd Franz Ferdinand és Arctic Monkeys), azzal kezdődött, hogy megismerkedtek Laurence Bellel. Esetükben a sorsdöntő találkozásra a kiadó főnökének kedvenc kocsmájában került sor, valahol London egyik bugyrában. A zenekar (Sam Windett - ének, gitár; Dorian Hobday - basszusgitár; Mark Cleveland - dob) vidékről költözött a brit fővárosba, ahol egy ideje képzőművészeti tanulmányokat folytattak a zenélés mellett. Hamarosan azonban a zenélés lett a főállásuk, Bell ugyanis leszerződtette őket a Dominóhoz, ahol 2004. februárban megjelent első kislemezük. Ezt követte az év júliusában bemutatkozó albumuk Fur címmel. A lemez produceri munkáit a The Kills egyik fele, Hotel végezte, így a két zenekar közötti hasonlóság nem véletlen. Ugyanakkor az Archie Bronson Outfit nem sorolható egyértelműen az „amerikainak hangzó brit zenekarok” sorába, hiszen a delta- és mocsár-bluesos, garázs-rockos és ős-punkos hatások mellett bőven merítenek a brit blues-rock illetve pszichedelikus örökségből, illetve a koszos, cicó-mentes, nyers erős (és ozzáállásukban bizarr humorral és iróniával átitatott) rakkenrollt megbolondítják egy kis Captain Beefheart-féle avantgárddal. Akinek ez eddig említett nevek melletttovábbi viszonyítási pontokra lenne szüksége, íme: MC5, Stooges, PJ Harvey, Jon Spencer, Jeff Beck, John Mayall, és - bizonyos szempontból -a The White Stripes. Igazi transz-atlanti zenekarhoz hűen második albumukat Amerikában, Nashville-ben rögzítették tavaly nyáron. A Derdang Derdang április elején jelenik meg, így itteni koncertjük abszolút premier lesz, hiszen a magyar közönség egyszerre ismerheti meg a vadonatúj és a régebbi dalokat.
Bertold és Instabl
A zenei függetlenedés két elismert dj-je szorgos munkával évek óta pecázza ki a számukra értékes lemezeket és adja közre azok szabadelvű válogatását rendszeres fellépéseiken (a Gumipop bulikon), illetve műsoraikban (a Pararadio-n). Zenei étvágyuk és telhetetlenségük mára odáig fajult, hogy lemezgyűjteményük kidagadt házuk falán és ezért a 2006-os évtől kezdődően lemezeik nagy részét a Trafó pincéjében tárolják. Márciusban pedig végre elő is veszik őket ugyanott, egy sokszínű, és ellentmondást nem tűrő szakadár-szett erejéig.