előzetes [fesztivál] 2005. november 15. kedd 16:50
nincsen hozzászólás
szerző: A38Az én városom: Prága - Václav Hável szemével 2005. november 20.-23.
Az én városom/My City az A38 Hajó rendhagyó fesztiválsorozata, melynek fő célja, hogy Európa jelentős városainak kultúráját mutassa be sajátos szemszögből. Az A38 Hajó az adott városok egy-egy jelentős személyiségét, közismert lakóját kéri fel, hogy segédkezzenek a program összeállításában, és a város kultúrájának, művészeinek, jellegzetes helyszíneinek bemutatásában. A fesztiválok lényege tehát a személyesség: városok,ahogy azokat reprezentáns lakóik látják.
Az Én városom/My City sorozatban elsőként Prágát látja vendégül az A38 Hajó. A város talán legismertebb és leginkább tiszteletreméltó lakója, Václav Havel író, a Cseh Köztársaság volt elnöke segített kiválasztani azokat a személyeket, művészeket, akik szerinte nagy hatást gyakoroltak és gyakorolnak Prága életére sőt, Havel személyes jelenlétével is megtiszteli a fesztivált. Fellép a hetvenes évek underground rockjának legfontosabb képviselője, a Charta ´77 mozgalmat „kiváltó” Plastic People of the Universe, a kiváló bőgős és basszusgitáros, Miroslav Vitous, illetve a fiatalabb generáció képviseletében az nemzetközi hírnévnek örvendő elektronikus tánczenekar, az Ohm Square. A csehek mellett számos magyar zenekar is koncertezik: az Ős-Kontroll, az efZámbó Happy Dead Band, a Grencsó Bio Kollektív, a Másfél, és az Evil Playground.
A zenei programok mellett látható lesz az egyik legkiválóbb cseh rendezőnő, Vera Chytilová Prága - Európa nyugtalan szíve című dokumentumfilmje. A hajón kiállításra kerül a Prága köztereit előszeretettel felforgató képzőművész, David Černý Baby című híres installációja. A fesztivál alatt és az azt követő héten az A38 Hajó éttermében Irena Koąiková, Havel elnöki szakácsnőjének és az egyik legnevesebb prágai étterem vezetőjének ételeit lehet megkóstolni. November 21-én beszélgetésre kerül sor a cseh fővárosról, melynek résztvevői közt üdvözölhetjük magát Havelt, David Černýt és Vera Chytilovát, Irena Koąikovát, Konrád György írót, illetve az egykori prágai magyar nagykövetet, a Magyar Intézet jelenlegi vezetőjét, Varga Györgyöt. A beszélgetés szüneteiben Jiří Vąetečka, a kiváló fényképész prágaifotográfiáiból látható vetítés.
Részletes program
2005. november 20., vasárnap, The Plastic People of the Universe (CZ), Ős-Kontroll, efZámbó Happy Dead Band Belépő: 1500 Ft, elővételben kapható.
The Plastic People of the Universe Egy kultikus és legendás zenekar, melynek szinte minden megmozdulása történelmi pillanat volt. A PPU a prágai VSZ-bevonulás után alakult, és a Velvet Underground, a Captain Beefheart, de leginkább Frank Zappa pszichedelikus dadarockját követő zenéje revelatív hatást gyakorolt a fiatal értelmiségre. A zenekar „felforgató” koncertjei 1976-ban végül a tagok letartóztatásához és elítéléséhez vezettek. A per és az ítélet közvetlen kiváltó oka lett a Charta ´77 mozgalomnak, melyet elősorban Václav Havel, a PPU tagjainak közeli barátja szervezett. Bármily furcsának tűnik, a PPU még sosem lépett fel Magyarországon.
A zenekar tagjai Vratislav Brabenec: szaxofon, ének Josef Janiček: billentyűs hangszerek, ének Jiří Kabeą: hegedű, ének Ludovík Kandl: dob Joe Karafiát: gitár Eva Turnová: basszusgitár, ének
Válogatott albumok
Muľ bez uąí (Koncerty 1969-72) Voľralej jak slíva (Koncerty 1973-75) Egon Bondy´s Happy Hearts Club Banned (1974-75) Ach to státu hanobení (Koncerty 1976-77) Paąijové hry velikonoční, 1978 Jak bude po smrti, 1979 Co znamená vésti koně, 1981 Hovězí poráľka, 1983-84 Půlnoční myą, 1985-86 Bez ohňů je underground, 1992/1993 The Plastic People Of The Universe, 1997 For Kosovo, 1997 Líně s tebou spím/Lazy Love - In Memoriam Mejla Hlavsa, 2001 Paąijové hry/Passion Play (az Agon Orchestrával), 2004
Ős-Kontroll A PPU-perben elhangzott vádak (”társadalomellenesség”, „az ifjúság megrontása”) kísértetiesen hasonlítottak a nyolvanas évek elejének magyar undergroundja ellen felhozott érvekre. Az URH egyik utódzenekaraként alakult Kontroll Csoport most újra összeáll, hogy nosztalgiamentesen felidézze a korszakot.
A zenekar tagjai Bárdos Deák Ágnes: ének Hajnóczi Csaba: basszusgitár Hajnóczi Árpád: szaxofon Farkas Zoltán: gitár Újvári János: dob
efZámbó Happy Dead Band A PPU által Közép-Európában elterjesztett zappaista dada-jazz örökségét talán az efZámbó Happy Dead Band viszi tovább a legkövetkezetesebben. A Bizottság egykori képzőművész-zongoristája által vezetett zenekar a 80-as évek underground számait éppúgy játssza, mint a 60-as évek slágereit vagy Miles Davis-feldolgozásokat.
2005. november 21., hétfő, Prága - Európa nyugtalan szíve (Vera Chytilová dokumentumfilmje), Az én városom: Prága (beszélgetés), Miroslav Vitous szóló, Grencsó Bio Kollektív A fimvetítés és a beszégetés díjtalan. A Koncertekre a belépő: 2000 Ft, elővételben kapható.
Prága - Európa nyugtalan szíve Vera Chytilová dokumentumfilmje (kezdés: 18h) A kiváló rendezőnő 1985-ben az olasz televízió felkérésére készítette egyedi hangú és szuggesztív dokumentumfilmjét a cseh fővárosról. Filmesszé egy városról, egy élő és egységes organizmusról, melyben egymásra épülnek korok és stílusok, és minden korszaknak megvan a maga kiszabott ideje.
Az énvárosom: Prága Beszélgetés a cseh fővárosról (kezdés: 19h)
”Arany Prága” - nosztalgikus meseváros vagy közép-európai metropolisz? Milyen volt Prága és milyen most, milyennek kellene lennie? A beszélgetés résztvevői ezer szállal kötődnek Prágához, és mindegyiküknek megvan a maga személyes Prága-képe. Václav Havel író, a Cseh Köztársaság volt elnöke, Vera Chytilová filmrendező, Irena Koąiková, Havel elnöki szakácsnője és az egyik legnépszerűbb prágai étterem vezetője, David Černý képzőművész, Konrád György író és Varga György, egykori prágai magyar nagykövet, jelenleg a prágai Magyar Intézet igazgatója osztja meg gondolatait. A beszélgetés szüneteiben Lee Unflyable vetít a kiváló fotográfus, Jiří Vąetečka Prága járókelő című fényképsorozatából.
Miroslav Vitous szólestje
A prágai születésű Miroslav Vitous a világ egyik legismertebb basszusgitárosa és bőgőse. Tizenévesen Jan Hammerrel alakított közös együttest, majd amerikai emigrációját követően Chick Corea triójában játszott. Alapító tagja volt a fúziós dzsessz úttörő zenekarának, a Weather Reportnak. A rendszerváltás környékén visszatért Prágába, hogy testvérével, a neves dobos Alannal felvegye Return című lemezét. Azóta Európában él. Hosszú kihagyás után tavaly kezdett újra rendszeresen koncertezni, elsősorban szólóprojektjével.
Grencsó István szaxofonos a magyar avantgárd dzsessz kiemelkedő alakja. Egykor a Dresch Quartettel teremtett teljesen önálló zenei világot, később különböző formációk vezetőjeként, játékosként és zeneszerzőként igy nagyszabásút alkotott. Grencsó erőteljesen hangsúlyozza a „kollektíva” kifejezést, érzékeltetve a zenészek egyenrangúságát és elkötelezettségét.
A kollektíva tagjai Grencsó István: fúvósok Hans van Vliet: harsona Benkő Róbert: bőgő Jeszenszky György: dob
2005. november 23., szerda Ohm Square (CZ), Másfél lemezbemutató, Evil Playground Belépő elővételben: 1200 Ft, a koncert napján: 1500 Ft.
Ohm Square A cseh elektronikus színtér erejéről már többször meggyőződhettünk az A38 Hajón. Most a legnagyobb nemzetközi elismertségnek örvendő elektro-pop zenekar, a prágai Ohm Square látogat hozzánk. A lassan tízéves együttes legújabb, Love Classics című lemezét mutatja be: a korábbi, drum and basses, breakbeates albumoknál konszolidáltabb hangvételű korong elekro-pop-slágerekkel vastagon megrakott mestermű. Egy érzéki hangú énekesnő, produceri virtuozitás és slágerérzékenység, leginkább a Molokóéra emlékeztető világ.
Az együttes tagjai Charlotte Fairman (Charlie One) Jan Čechtický (Jan 2) Duąan Lipert (Duąan Only One) Jan Kleník (Jan 5)
Albumok Ohmophonica, 1998 Scion, 1999 Remixed, 2001 Love Classics, 2005
Másfél lemezbemutató
Összetéveszthetetlen stílusa, műfaji besorolhatatlansága, koncepciózus albumai és persze vad, táncos koncertjei hatalmas, kultusz-szerű népszerűséggel övezik a Másfélt. Változatos és magávalragadó ritmikájú űrrock-számok, a gitár és a szaxofon vad futamai, kőkemény basszusmenetek, sok-sok elektronika jellemzi a Másfél zenéjét. Az együttes hosszú pályafutásának hetedik, En garde! című nagylemezanyagát mutatja be az A38 Hajón.
A zenekar tagjai Lukács Levente: szaxofon Barnabás: gitár Sabák Péter: basszusgitár Ujj Zoltán: dob
Albumok Mese, 1993 Kínai nátha, 1994 Viperagarzon, 1996 Katasztrófamámor, 1998 Angyaltojás, 2000 Ballast, 2003 En garde!, 2005
Evil Playground
A Neo dobosa, Szőcs Gergő korábbi zenekara hosszú szünet után éled újjá: az egykori hardcore-csapat megújult stílusában a funk és a ska elemei épúgy megtalálhatók, mint mondjuk a metálos zúzások. Az Én városom: Prága fesztivál együttműködő partnerei: a Cseh Centrum, a Cseh Köztársaság Nagykövetsége és a Litera.hu.
Támogatók: a Visegrad Fund, a Biomark, a ČSA, a ®S Brno, a Staropramen, a Protostim, a Pilana Tools és a T-Online