film [filmklub] 2005. szeptember 24. szombat 13:59
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaOrosz filmek a Pécsi Filmünnepen 2005. szeptember 28. - október 2., Pécs Ifjúsági Ház
A Pécsi Filmünnep keretén belül a Hungarofest Kht. külön programot szervez az a májustól novemberig tartó Orosz Évad részeként. Klasszikussá vált orosz filmeket vetítenek (Pl. Eizenstein filmek). A filmek után koncertek és Eizenstein grafika-kiállítás lesz látható. Az eseményen részt vesz Alexander Spagin, orosz filmkritikus, aki a filmeket kiválogatta. Ő és Szilágyi Ákos, esztéta nyitják meg a rendezvényt.
Szeptember 28. szerda
16.00 Az Orosz Filmhét és az Eizenstein-grafikák kiállításának megnyitója Megnyitja: Alexandr Spagin filmkritikus és Szilágyi Ákos esztéta
A filmhét alatt Szergej Mihajlovics Eizenstein grafikái tekinthetők meg
A kiállításon Szergej Eizenstein rajzai és fotói láthatók, melyeket az alkotó személyesen ajándékozott Ligyija Ivanovna Naumovnának (született Zsarovának), a Rettegett Iván című film jelmeztervezőjének a film Alma-Ata-beli forgatása idején (1942 és 1944 között). Szergej Mihajlovics Eizenstein munkáiban feltárul képzőművészeti tehetsége, nagyszerű rajztudása, bepillantást engedve művészetének belső mechanizmusaiba. A születőben lévő filmművészeti alkotás első megnyilvánulásai ezek a -gyakran groteszk erotikával áthatott- rajzok. Másrészt lényeges az a tény, hogy a Nagy Honvédő Háború rettenetes korszakában is tudtak születni ilyen rajzok, bizonyítva, hogy a legnemesebb emberi szellemet nem lehet kiirtani. Ez a nehéz történelmi időszak csodálatos tehetségű embereket hozott össze, akik a kitelepítés ínséges körülményei között is képesek voltak valódi műalkotást létrehozni, ami a későbbiekben nemcsak a filmművészet, hanem az egész kultúra gyönygszemévé vált.
19.00 Rettegett Iván Rendezte: Sz. Eizenstein. Szereplők: Nyikolaj Cserkaszov, Szerafima Birman, Pavel Kadocsnyikov.
1547. január 16-án Moszkva nagy ünnepet ül. Óriási harangzúgás, a Kreml székesegyházban most koronázzák minden oroszok cárjává a 17 éves Iván nagyherceget. Óriási a koronázási pompa. A cár ifjú, de hangja erős. Oroszország nagyságáról és dicsőségéről beszél. Kijelenti, hogy hatalma kiterjed azokra az orosz területekre is, amelyek most idegen járom alatt nyögnek. Állandó hadsereget létesít, az egyházat kötelezi, hogy jövedelmének nagy részét fizesse be az állampénztárba. Az ország napról napra erősödik. Ez zavarja az idegen hatalmakat és Iván udvarában kémeket helyeznek el. A ravasz litván követ azon mesterkedik, hogy Iván cár tanácsadóját a fiatal Kurbszky Andrejt megszerezze céljainak. Lehetetlen észre nem venni Kurbszky nagy tiszteletét és titkos szerelmét Iván cár felesége, Anasztázia cárnő iránt.
Szeptember 29. csütörtök
16.00 Patyomkin Páncélos
1925. Rendezte: Sz. Eizenstein, G. Alekszandrov. Operatőr: E. Tissze. Forgatókönyv: N. Agadzsanova. Zeneszerző: Ny. Krjukov, D. Sosztakovics Szereplők: A. Antonov, V. Barszkij, G. Alekszandrov, M. Gomorov, Maruszovok, I. Bobrov, Repnyikova, A. Levsin, A. Fajt
Történelmi-forradalmi film, amely a fekete-tengeri flotta matrózainak a Patyomkin Tavricseszkij herceg nevű páncélos hajóján 1905. júniusában kitört lázadását dolgozza fel.
17.30 Beszélgetés Eizenstein filmjeiről Alexandr Spagin filmkritikussal, Szilágyi Ákos esztétával és Varga Anna filmtörténésszel.
19.00 Jöjj és Lásd 1985. Rendezte: E. Klimov. Operatőr: A. Rogyionov. Forgatókönyv: A. Adamovics. Kompozitor: O. Jancsenko Szereplők: A. Kravcsenko, O. Mironova, L. Laucjavicsusz, V. Bagdonasz, Ju. Lumiszte, V. Lorenz, K. Rabeckij, Je. Tyilicsev. Fljora, a falusi fiú, beáll a partizánosztagba, és a partizánokkal együtt éli át a partizánok életének minden terhét és nehézségét.
22.30 Filmvetítés után koncert Helyszín: Bár Specko Jedno Rutkai Bori képzőművész és a Specko Jedno zenekar szövegíró-énekesnője, a XXI. század Budapestjének sanzon dívája. Nem is lehet szavakba önteni. Vicces, kedves és bájos. Egyszer valaki azt mondta: Boriba minden alkalommal beleszerelmesedik az ember. Összesen két hangszer egy cajun és egy szinti - megette, amelyet Vozár Jani és Darvas Kristóf szólaltat meg. Bori énekel, „táncol”, előad a színpadon, egy jelenség.
Szeptember 30. péntek Film
18.00 Emeberi Sors 1959. Rendezte: Sz. Bondarcsuk. Operatőr: V. Monahov. Forgatókönyv: Ju. Lukin, F. Sahmagonov. Zeneszerző: V. Baszner Szereplők: Sz. Bondarcsuk, P. Boriszkin, Z. Kirijenko, P. Volkov, Je. Tyetyerin, A. Csemodurov, L. Boriszov, G. Sapovalov M. Solohov azonos című elbeszélése alapján.
20.00 Zene és Film: Kaos Camping Szolnoki József és a Pop Iván super8 filmek vetítése Helyszín: Bár Sajátos hangulatú vetítésre várjuk az érdeklődőket sajátos hangulatú filmekkel. Visszaidézünk egy kort, amely sokaknak nosztalgikus, fiatalságuk, gyerekkoruk emlékei, ma már sokaknak ismeretlen, de mindenképpen a XX. század meghatározó időszaka.
Az eredeti, muzeális vetítőgépeken vetített filmek a legkülönbözőbb tematikájúak: propaganda és reklámfilmek, rajzfilmek és amatőr felvételek, kiegészítve improvizatív videó bejátszásokkal, képi anyagokkal, amelyek a mai gondolkodásunkkal reflektálnak az eredeti történelmi eseményekre: Farkas Bertalan űrutazására, vagy Kádár János és Brezsnyev találkozására.
23.00 Eva Funky Dance group 23.30 DJ Stamp helyszín: Színházterem
Október 1. szombat
18.00 Szállnak a Darvak 1957. Rendezte: M. Kalatozov. Operatőr: Sz. Uruszevszkij. Forgatókönyv: V. Rozov. Zeneszerző: M. Vajnberg Szereplők: T. Szamojlova, A. Batalov, V. Merkurjev, A. Svorin, Sz. Haritonova, K. Nyikityin, V. Zubkov, A. Bogdanova, B. Kokovkin, Je. Kuprijanova, V. Ananyjina, V. Vlagyimirova, Ny. Szmorcskov Egy fiatal lány drámai története, aki megcsalja meghalt vőlegényének emlékét. A film cselekménye a Nagy Honvédő Háború idején játszódik.
20.00 Iván Gyermekkora 1962. Rendező: A. Tarkovszkij. Operatőr: V. Juszov. Forgatókönyv: V. Bogomolov, M. Papava. Zeneszerző: V. Ovcsinnyikov Szereplők: Ny. Burljajev, V. Zubkov, Je. Zsarikov, V. Maljavina, Sz. Krilov, Ny. Grinyko, D. Miljutyenko, I. Tarkovszkaja, A. Mihalkov-Koncsalovszkij, I. Szavvin, I. Szavkin, V. Marenkov V. Bogomolov Iván című elbeszélése alapján készült film, amelyben a szüleit a háborúban elveszítő kiskorú Iván felderítő lesz az ellenség hátországában.
Koncert a vetítés után: 22.30 Vodku V Glotku Helyszín: Bár
A Vodku v glotku (Vodkát a torokba!) zenekart budapesti egyetemisták hozták létre 1992-ben. Az együttes zenéjében az odesszai kocsmadalokon kívül meghatározó szerepet játszanak a magyar és közép-kelet-európai népzenei motívumok, a zsidóság zenéje, a klezmer, a többszólamú vokális muzsika. Mindezt ötvözik a jazz, és más progresszív zenei irányzatok stílusjegyeivel. Ennek eredményeképpen egy olyan zenei világ bontakozik ki a színpadon, amelynek hallatán otthon érezhetik magukat magyarok, oroszok, zsidók és a közép-kelet-európai régióban gyökerező számos egyéb náció.
A zenekar repertoárjában klasszikus klezmer darabok, odesszai kocsmadalok, balkáni, moldvai, magyar és más közép-európai népzenei darabok szólalnak meg sajátos, egyéni felfogásban. A feszes ritmusokra épülő zenét a klarinét, a hegedű, a trombita és a szaxofon teszik lendületes, vidám, remek hangulatú zenei produkcióvá. A közelmúltban jelent meg a zenekar második nagylemeze, amely a Kikötő címet viseli, utalva ezzel a megszólaltatott zenei világ sokszínűségére, a kikötővárosok vidám forgatagára.
A zenekar tagjai: Bata István - gitár, zongora, trombita, ének Blanár Péter - tenorszaxofon Nedeczky Júlia - klarinét, ének Szabó Árpád - hegedű, ének Ruthner Gábor - basszusgitár Szeredás Lőrinc - gitár, ének Gadanecz Éva - ének, ütőhangszerek Szathmáry Tibor - dob, ütőhangszerek
Október 2. vasárnap
17.00 Majakovszkij Nevet 1975. Rendező és forgatókönyvíró: Sz. Jutkevics, A. Karanovics. Operatőr: Ju. Nejman. Zeneszerző: V. Daskevics, A. Kremer Szereplők: L. Bronyevoj, G. Volcsek, L. Velikaja, I, Szavvina, Ju. Csernov, M. Gluzszkij, Ny. Zascsipina Frenetikus komédia Majakovszkij Bolha című darabja és Felejtsd el a kandallót című forgatókönyve alapján.
19.00 Moszkva 2000. Rendezte: A. Zeldovics Szereplők: Sz. Pavlov, A. Balujev, I. Dapkunajte, T. Drubics, N. Koljakanova, V. Gvozgyickij Filozófikus pszichológiai dráma egy bűnügyi történetbe ágyazva, az elmúló évtized erkölcseinek vizuális-esztétikai értelmezése.