magazin [mozaik] 2005. augusztus 20. szombat 14:26
nincsen hozzászólás
szerző: A38Dunán innen, Dunán túl... A Dunán - Utazás a magyar gasztronómia múltjában (Elfeledett alapanyagaink új köntösben) Gasztronómiai napok az A38 Hajón augusztus 19–től 27-ig
Augusztus 19-től 27-ig különleges eseménysorozat színhelye lesz az A38 Hajó étterme. Egy teljes héten keresztül szokatlan gasztronómiai bemutatóra kerül sor, melynek célkitűzése, hogy bemutassa és megismertesse a magyar konyha mára jórészt feledésbe merült alapanyagait. Olyan egzotikus ételekbe lehet belekóstolni, mint a hideg pikáns csalánleves, a tejes kecskesült dödöllével vagy a rozspalacsinta-metélt szedermártáson, csokoládéforgáccsal. Mindezek mellé a Budapest Bortársaság kiváló borai, illetve a Zimek Pálinkafőzde kiváló gyümölcs- és törkölypárlatai dukálnak.
Ha a hagyományos magyar konyha kifejezést halljuk, legtöbbünknek még ma is a klasszikus szalonnazsíros-hagymás-paprikás pörköltalapból készülő kisszámú variáció jut eszünkbe. Pedig a magyar szakácsművészet ugyan ezt is, de ennél sokkal többet képes nyújtani.
Az A38 Hajó gasztronómiai bemutatójának épp az a célja, hogy bemutassa: a magyar konyha saját hagyományaira építve, de azokat jelentősen átértelmezve állandóan képes a megújulásra. Gazdagsága határtalan: az egykor népszerű, széles körben használt, de mára elfeledett fűszernövények (turbolya, medvehagyma, csalán, csombor), alapanyagok (tönköly, árpa, búzatöret, köles, kukoricadara, tökmagolaj) az egészséges modern táplálkozásban új életre kelthetők. E gasztronómiai hét az A38 Hajó szerény hozzájárulása XXI. századi magyar étkezési kultúra gyökereinek feltárásához. Megpróbálják bemutatni, hogy az évszázadok óta jelen lévő hagyományos alapanyagok hogyan használhatók fel a modern reformkonyhában, milyen szerepet játszhatnak az egészséges étkezésben. A létező kontinuitást próbálják hangsúlyozni. A korabeli receptek, hagyományos felhasználási módok a rendezvénysorozaton és az étlapon a mai elvárásoknak megfelelően átalakítva, megújulva jelennek meg.
A rendezvény italkínálatának kialakításában közreműködött a Budapest Bortársaság, amely az ételekhez illő, több borvidékünket reprezentáló, kiváló, válogatott borokat biztosít. A magyar pálinkafőzés hagyományait a Zimek Pálinka törköly- és gyümölcspárlatai képviselik.
És hogy ne csupán a gyomornak tegyenek kedvére: Bukta Imre képzőművész festményein a vidéki paraszti élet mozzanatai tárulnak fel, és meggyőződésük, hogy kiállítása nagyban színesíti a rendezvénysorozatot.
Az étlapot és a menüsort előzetes kutatások alapján összeállította:
Tancsik Gyula konyhafőnök, aki 15 éves konyhafőnöki gyakorlatának tapasztalatait nagy múltú éttermekben (Gundel, Alabárdos, Hotel Béke) és Európa különböző országaiban (Ausztria, Németország, Franciaország) szerezte. Szakmai fejlődését Hunguest Hotels Chefclub tagság, illetve Lukács István irányításával és mentorálásával végzett szakmai tréningek segítik.
Bartonovszki István étteremvezető. Sebestyén Lajos és Lukács István Oskar-díjas mesterszakácsok tanítványaként nemzetközi (Klagenfurt, Gratz) és hazai (Pannónia szakmai-, Arany Sapka) versenyek győztese. 20 éves szakmai gyakorlatát chefként és étteremvezető ként szerezte: Ferihegy Catering, Panoráma Disco, Hotel Normafa, A38.
Árva István sommelier. 2001-ben a Sommelier Országos Bajnokság első helyezettje, 2002-től a Magyar Gasztronómiai Egyesület Éttermi Mesteri Cím birtokosa. Szakmai tapasztalatait a Hotel Gellértben és a Hotel Taverna Gambrinus étteremben szerezte.
Kovács Levente szakács. Révész Jószef Venes-díjas mesterszakács tanítványa, az Országos Gasztronómiai versenyeken kiváló eredményeket ért el, Athénben a magyar gasztronómiai hetek résztvevője. Szakmai tapasztalatait a Hotel Taverna Gambrinus étteremben és a Palace Catering Rt-nél szerezte, jelenleg a Vendéglátóipari Főiskola szakoktató hallgatója.