magazin [program] 2005. augusztus 18. csütörtök 10:19
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaÖrömkoncert 2005 - jazzünnep a Dunán 2005. augusztus 19. 20,30 - Budapest, Széchenyi rakpart
Az Örömkoncert 2003 óta az augusztus huszadikai állami ünnep előestéjén kerül megrendezésre. Alapgondolata a magyar zenei kultúra hazai és nemzetközi bemutatásának és a zenei műveltség terjesztésének szándéka olyan közreműködők révén, akik méltán képviselik a magyar zeneművészet rangját. Az Örömkoncert mindenkori helyszíne Budapest egyik kiemelkedő pontja: olyan tér, amelyben a muzsika és a látnivaló különös kölcsönhatásban erősíti egymást.
A harmadik Örömkoncertre 2005. augusztus 19-én este fél 9-től éjfélig ismét új helyszínen, a budapesti Duna-szakaszon, a Margit-híd és az Országház között a Képviselői Irodaház vonalában a vízen felállított színpadon kerül sor. A zenészeket és a hangszereket kishajók szállítják majd a koncert előtt és alatt a színpadhoz a Margitszigetről.
A különleges víziszínpadon folyó műsort a rakparton több tízezer ember élvezheti közvetlenül, illetve a 43 helyen felépítendő kivetítőernyőkön, képernyőkön, monitorokon. A nem mindennapi látványt kilenckamerás közvetítés biztosítja.
Az összesen több mint száz hangszer megfelelő hangzásáról professzionális hangrendszer gondoskodik, amelyet a másnapi eseményeknél is használnak majd. A rakparton külön szektorok kerülnek kialakításra, ahol a nézőket optimális hangélmény is várja. A szektorokban a vendégeket 1000 sörpad és 3500 db ülőpárna várja, amely mintegy 6-7000 ember számára biztosít kényelmes leülési lehetőséget.
A koncertet 22.30-tól a Magyar Televízió (mtv) ún. csúsztatott élő adásban közvetíti, és szeptember 30-ig felvételről 3-szor 55 percben megismétli az m2 csatornán. A felvételet sugározni fogja a Duna Televízió és a Hálózat TV is. A Magyar Rádió Bartók adója 21:08-21:48-ig valamint 22:57-23:57-ig élőben közvetít két részletet, a kereskedelmi Gazdasági Rádión a koncert teljes élő közvetítését élvezhetik majd a hallgatók, a T-online jóvoltából pedig az Interneten keresztül is élő adásban lesz követhető a program. Az Eurovisio segítségével a koncertet ismét számos országban közvetítik, így láthatják majd például a finn, a portugál és a görög tévénézők is.
A koncert a magyar jazz eddigi legnagyobb ünnepe lesz: a résztvevők a szó szoros értelemben vett örömzenét ígérnek, olyat, ami magával ragad mindenkit. A Magyar Jazzművészek Társasága azért is javasolta, hogy az idei Örömkoncert így kerüljön megrendezésre, mert a hazai jazzélet nagy ünnepe is idén van: most ünnepli negyvenedik születésnapját a Liszt Ferenc Zeneakadémia Jazz Tanszéke.
Valamennyien büszkék lehetünk azokra a művészekre, akik jazzművészként szereztek diplomát a Zeneakadémián. A jazz a vasfüggöny mögött is a gondolatok szabadságát, a közösség alkotó erejét képviselte. Dés László, Szakcsi Lakatos Béla, Gadó Gábor, Oláh Kálmán, Tony Lakatos, Snétberger Ferenc, Lantos Zoltán, Horváth Kornél, a Budapest Jazz Orchestra neve számos nemzetközi zenei project, fesztivál, turné és lemezmegjelenés kapcsán vált ismertté, születtek róluk elismerő kritikák rangos lapokban.
A 2005-ös Örömkoncert öt, stílusában, műfajában különböző produkciót mutat be egyenként harminc-negyven perces programmal. A műsort a jazz műfajában otthonosan mozgó népszerű színművész, Kulka János vezeti.
A fellépők:
Babos Project Special Babos Gyula, a kitűnő gitáros zenekara, amely az elektronikus jazz elemeit vegyíti roma elemekkel. Babos Gyula - gitár Szakcsi Lakatos Róbert - zongora Hárs Viktor - nagybőgő Oláh Gábor - dob Veress Mónika - ének
Dés László Septet A szaxofonos Dés László pályafutását számtalan szakmai díj és elismerés jellemzi az 1976-os San Sebastian-i jazzfesztivál Legjobb szólista díjától a Gramofon 2004-es Az év jazz zenésze címéig. Az egyik legkitűnőbb magyar szaxofonos zeneszerzőként más műfajokban is jelentőset alkotott. Saját zenekara, a Dés Septet a legjobb hazai muzsikusokból áll és modern mainstream zenéjükben bármely jazz világsztár partnerük lehet.
Dés László - szoprán szaxofon Randy Brecker - trombita Juhász Gábor - gitár Balázs József - billentyűs hangszerek Glaser Péter - nagybőgő Dés András - ütőhangszerek Balázs Elemér - dob Vendégük: Randy Brecker - trombita
Szakcsi Lakatos Béla és az Új Magyar Gipsy Jazz a Lantos-Horváth duóval A talán leginkább elismert magyar jazz-zongorista új együttese a tradicionális romazenének és a jazznek egy olyan sajátos elegyét játssza, amely úgy világszínvonalú, hogy közben teljesen eredeti, a világ más pontján nem keletkezhetett volna. Vendégei, az ütős Horváth Kornél és a hegedűművész Lantos Zoltán különleges, egyedülálló játékstílusukkal és kivételes érzékenységükkel teszi még teljesebbé a produkciót.
Szakcsi Lakatos Béla - zongora Orbán György - nagybőgő Lakatos Pecek András - dobok Rostás Mónika - ének Rostás Csaba - ének, szájbőgő Lantos Zoltán - hegedű Horváth Kornél - ütőhangszerek
László Attila Band Tony Lakatossal László Attila a modern fúziós zene egyik legjelesebb hazai képviselője. A zenekar vendége, a szaxofonos Tony Lakatos nyugodtan nevezhető jazz-világsztárnak, akit a legnagyobb nevek hívnak zenekaraikba világszerte. László Attila - gitár Oláh Kálmán - zongora, Lattmann Béla - basszusgitár Szendőfi Péter - dob, Borbély Mihály-szaxofon Tony Lakatos - szaxofon
A Budapest Jazz Orchestra A BJO Európa egyik legjobb bigbandje, amit számos külföldi díj, elismerés is bizonyít. Repertoárja a jazzirodalom klasszikusaitól a modern kortárs jazzig terjed. A zenekar már eddig is számos kitűnő szólistával dolgozott együtt David Liebmantól Peter Erskinig. Művészeti vezető: Fekete-Kovács Kornél Vendégük: Bob Mintzer - szaxofon