szerző: morzsaWorld Youth Congress 2005 Scotland - Ifjúsági Világkongresszus 2005 Skócia 2005. július 28. - augusztus 8. Skócia - Stirling
Idén harmadik alkalommal ül össze az Ifjúsági Világkongresszus. Az 1999-es hawaii és a 2003-as marokkói után a skóciai Stirling egyetemének campusán. A 18-25 éves korosztály világméretű találkozója igazi globális konferncia. Egyfelől tekinthetjük úgy, hogy része az úgynevezett ,,új harmadikutas mozgalmaknak, mint például a Porto Allegre-i folyamat vagy az Európai Szociális Fórum. Harmadikutas alatt értjük itt azokat a nem politikai indíttatású, ,,világjobbító szándékú szervezeteket, rendezvényketet, melyek a cselekvés igényével lépnek fel. Másfelől hivatalosabb azoknál. A kongresszust a Peace Child International a Skót Diákparlamenttel közösen szervezi az ENSz és a Skót parlament védnöksége alatt. Erről az oldalról tehát a kongresszus része a nemzetközi intézményesült konferenciasorozatoknak.
Idén 4000 jelentkező közül a pályamunkák elbírálása után a világ 150 országából 600 ifjú delegált aktivista, előadó, fiatal újságíró és tapasztalt önkéntes találkozik július 28-a és augusztus 8-a között. A kongresszus egyedüli lehetőségeket kínál, hogy a hasonló érdekeltségű, érdeklődésű és működési körű fiatalok és szervezetek találkozzanak, tapasztalatot cseréljenek, s ami talán a legfontosabb együtt dolgozzanak, munkáikat összehangolják és amiben tudnak segítsenek egymásnak. A rendezvény új mintát kíván adni a nemzetközi ifjúsági rendezvények számára azt mutatva, hogy rövid idő alatt képesek a delegáltak összehozni valami maradandót. A résztvevők vállán hatalmas felelősség nyugszik, hiszen nekik kell minden elért eredményt megosztaniuk és elterjeszteniük otthonukban.
A globális konferencia két fő téma köré szerveződik. Egyik az ENSz milleniumi céljait , másik pedig a fenntartható fejlődést tűzi zászlajára. Amennyire csak lehetett a szervezők összehangolták a kettőt. A sorozat vállalt fő céljai, hogy elősegítse az önkéntesség terjedését, világméretű közösséget hozzon létre, tudatosuljon, hogy egyazon világban élünk, illetve hogy elterjessze a fenntartható életformákat. A kongresszus fel kívánja hívni a kormányok és az ENSZ figyelmét arra milyen sokat tehetnek és már tesznek is a fiatalok az ezredfordulós célok elérésének érdekében.
A kongresszuson felszólalnak neves előadók, gyakorlati és elméleti ismereteket szereznek a delegáltak, valamint közösen kidolgoznak egy nyilatkozatot, mely az ENSz közgyűlése elé kerül (mint az utolsó Kaszablankai Nyilatkozat is).
A résztvevők segítségével a helyi szervezetek nemzetközi kapcsolatokhoz, tudáshoz jutnak, közelednek egymáshoz a kultúrák, új szempontok és lehetőségek nyílnak számukra. Másfelől nyitást jelent a hivatalos politika irányában is javaslatokat téve számára. Mindez felhívja a figyelmet a változtatni kívánó ifjúság jelentőségére és szervezettségében rejlő erejére. Be the change! azaz el szeretné érni, hogy a világ változzon a milleniumi célokig és azon túlmenően is.
A fiatalok új utakat, lehetőségeket keresnek a következő globális problémák megoldásához: - Fenntarthatóság (környezeti, gazdasági, nemzetközi fiatalok közössége a fenntarthatóságért) - Szegénység, nyomor (éhezés megszűntetése, hajlékot mindenkinek, egészséges élet) - Oktatás (egyetemes alapoktatás elérése, nemektől független oktatás, az írástudatlanság elleni harc) - Egyenlőség (nemek közti egyenlőség, a rasszizmus és xenophobia megszűntetése, a társadalmi integráció elősegítése) - Közösség (konfliktuskezelés, tolerancia mindenekfelett, aktív polgári részvétel) - Egészség (harc a járványok ellen (pl.: AIDS), a csecsemőhalandóság megszűntetése, egészséges anyák, mindenki számára elérhető egészségügyi ellátás)
Összefoglalva tehát a kongresszus helyet ad a nemzetközi ifjúsági kapcsolatok létesítésének, a nézőpontok kicserélésének. A kongresszus a fiatal mozgalmak és szervezetek egy intézményesült világméretű szakmai találkozója, ahol tapasztalatot, ismeretet cserélnek egymással, kapcsolatot létesítenek, továbbképzésen vesznek részt. Az ENSz Milleniumi Céljaira épít, és a szervezet rendes közgyűlése elé terjeszt egy közös deklarációt, amit a küldöttek dolgoznak ki. Nem utolsó sorban pedig a fiatalok önkéntes és szervezett mozgósítását kívánja elérni, a meghatározott célok elérésének érdekében.
Fadgyas Bence és Molnár Ádám fiatal újságíróként vesz részt a kongresszuson. Feladatuk kettős. Egyrészt feladatuk lesz a magyarországi médiával és szervezetekkel való kapcsolattartás, azok hírekkel, beszámolókkal, riportokkal való ellátása. Ennek elsődleges fóruma a Radiocafé 98.6 lesz, de a megjelenés messze nem kizárólagos, minden erre igényt tartó médium számára szolgáltatnak. Másfelől a más országokból érkezett fiatal újságírókkal együtt alkotják a kongresszus médiaközpontját, ami a világ összes médiumát ellátja a kongresszus primer híreivel, intézi a kongresszus eredményeinek világgá kürtölését. Nem utolsó sorban a létrejövő nemzetközi ifjúsági kapcsolatokat is koordinálják.
Fadgyas Bence az ELTE 21 éves szociológushallgatója, fotográfus, a témával hosszabb ideje foglalkozó aktív fiatal, a 2003-as párizsi Európai Szociális Fórum és számos hazai rendezvény résztvevője
Molnár Ádám 23 éves fiatal újságíró, középfokú OKJ újságíró végzettséggel, jelenleg főiskolai hallgató angol kommunikáció szakon, a Radiocafé 98.6 riportere
Mindketten elkötelezettek a téma iránt és jártasak abban. Szándékuk, hogy minél több tapasztalatot gyűjtve Skóciában beszámoljanak a budapesti és magyarországi ifjúságnak a világban folyó trendekről és eseményekről. Közelebb kívánják hozni a világot. Beszámolnak a világ fiataljainak értékrendjeiről, gondolkodásmódjáról, világlátásukról.