szerző: BarnabásFinntroll, Naglfar, Amoral 2005. április 12. Kultiplex
Április 12-én a Kultiplex adott otthont a Finntroll idei fellépésének. A polkás black metált játszó banda évente koncertezik nálunk és egyre nagyobb érdeklődés övezi a fellépéseiket. Tavaly a Mega Pubban egy sikeres előadást adtak, így elég komoly elvárásokkal tekintettem az idei demonstrációjuk elé. Úgy látszik, évről évre egyre ismertebb a Finntroll együttese: a Kultiplex koncertterme zsúfolásig megtelt, míg tavaly a Mega Pubban viszonylag kényelmesen el lehetett férni.
A finn Amoral az időbeosztáshoz pontosan illeszkedve kezdte el programját. Az Amoral 2000-ben alakult és a bemutatkozó lemezüket 2004-ben adták ki Wound Creations címmel. Death/thrash metál keveréket játszanak a finn srácok, melybe más hatások is vegyülnek. Az eljátszott fél óra alatt kitűnő és kellően intenzív produkciót nyújtottak. Ugyan nem ártana egy kicsivel több változatosság és egyéniség a számaikba, de ettől függetlenül jó zenét játszanak. A színpadi teljesítményük is jó volt: lelkesen zúztak a színpadon, a frontember pedig sokat kommunikált a közönséggel. A jó hangzás biztosította a zene élvezhetőségét, és a szép számban jelen lévő közönség is élvezte a koncertet.
A svéd Naglfar fagyos, pusztító black metálja következett. Az 1992-ben alakult csapat eddig három lemezzel büszkélkedhet: az 1995-ös Vittra, az 1998-ban kiadott Diabolical és a 2003-as keltezésű Sheol mind csodás albumok. Underground körökben jelentős elismertségre tett szert a banda az évek alatt, ami zenéjük nagyszerű megkomponáltságának is köszönhető. Szikár black metáljukba dallamos riffeket, harmóniákat is bőséggel beépítenek. A legendás svéd Dissection zenekar neve ugorhat be a zenéjük hallatán. Ezen az estén háromnegyed órában megmutatták, hogy élőben is nagyszerűen teljesítenek. A régi frontember Jens Ryden posztját a korábbi basszusgitáros, Kristoffer Olivius vette át. A jobbnál jobb számokat Kristoffer meglehetősen impozáns és erőteljes előadása tette látványossá. Folyamatos gesztikulációjával kellően feltüzelte a közönséget. Olyan gyilkos tételeket hallhattunk, mint az I Am Vengeance, a Devoured By Naglfar, az Of Gorgons Spawned Through Witchcraft a Sheol című lemezről, a Blades, a Horncrowned Majesty, a The Brimstone Gate a Diabolical-ról, valamint az Emerging From Her Weepings a Vittra című CD-ről. Egy új számot is elővezettek Swarm Of Plagues címmel a közeljövőben megjelenő Pariah névre keresztelt lemezről. Az új szerzemény alapján egy nagyon erős, változatlan stílusú albumot várhatunk. Szóval egy kiváló előadást láthattunk a Naglfar-tól, remélem, hogy mihamarabb visszatérnek hozzánk egy koncert erejéig.
Az este legnagyobb érdeklődésére a folkos black metált játszó Finntroll előadása tartott számot. A terem színültig megtelt a rajongókkal, szinte egymás nyakában csüngtek az emberek. Az első szám felcsendülésével pedig egy össznépi banzáj vette kezdetét. Olyan volt az egész koncertterem, mint egy felbolydult méhkas. Ritkán látni ilyet, hogy ennyi ember bemozdul egy koncerten. Engem azonban e jelenség negatív következményei is erőteljesen befolyásoltak: még a leghátsó sorokban sem tudtam egy helyben megállni a lelkesen tomboló tömegnek köszönhetően. Aztán valahogy sikerült a terem szélére küzdenem magam, ahol kisebb atrocitásoktól eltekintve a színpadi teljesítményre és a zenére tudtam koncentrálni. Azonban csalódnom kellett: Finntrollék produkciója igen széteső volt, talán a fáradtság jelei mutatkoztak meg a játékukban aznap este. A hangzás is elég gyatra volt, a színpadi mozgásból pedig csak a frontember Wilska vette ki a részét. További veszteség, hogy a billentyűs Trollhorn-t az európai turnén egy eddig ismeretlen arc helyettesítette. Pedig a tavalyi fenékmutogatós produkciója nagyon sokkoló volt!
Az eljátszott számok tekintetében nem lehetett okunk a panaszra. Az 1999-es keltezésű Midnattens Widunder című lemezről a címadó és a Rivfader hangzott el, a 2001-es Jaktens Tid-et a címadón kívül a Slaget Vid Blodsälv, a Kitteldags és a Skogens Hämnd képviselte. A 2004-ben kiadott Nattfödd-ről az Eliytres, a Fiskarens Fiende, a Trollhammaren, a Grottans Barn, az Ursvamp és a Nattfödd című számokat adták elő. Kellemes hallgatnivaló a Finntoll polkával kevert black metálja, de a már említett negatív körülmények sokat rontottak számomra a koncert élvezhetőségén. Ettől függetlenül a tomboló tömeg láthatóan jól érezte magát és maximálisan elnyerte a tetszésüket a Finntroll idei fellépése.
Összegzésként elmondható, hogy a rajongók elégedetten távozhattak az előadások megtekintése után. Szerintem az előzenekarok teljesítménye túlszárnyalta a Finntroll produkcióját, de természetesen ők sem vallottak szégyent. Valószínűleg jövőre is találkozhatunk hazánkban a Finntroll-lal, és remélem, hogy akkor már egy új lemezt fognak bemutatni.