szerző: A38Lovász Irén, Nifty’s (A) az A38-on 2004. május 12., csütörtök 20h - A38
Május 12-én két műfaj különösnek tűnő, de annál hatásosabb találkozására kerül sor az A38 Hajón. Az új lemezével elsöprő sikert arató énekművész, Lovász Irén mellett egy bécsi klezmerzenekar, a Niftys lép fel.
Lovász Irén tíz éve jelentette meg első lemezét, és azóta a legelismertebb népzenei-világzenei énekesnők közé tartozik. Legfrisseb, Fellegajtó című lemezének anyagát archaikus népzenei motívumok, szakrális énekek és gregorián dallamok alapján született szerzemények alkotják. Varázsos, finom, emelkedett világ, kristályos, tiszta hang, nagyszerű kísér ő zenészek... Nem csoda, hogy az április 12-én a Magyar Rádió Márványtermében tartott lemezbemutatóra nem fért be a közönség. Lovász Irén A38-as koncertje így egyfajta megismételt Premiernek tekinthető.
Lovász Irén azok közé a népzenei-világzenei előadók közé tartozik, akik rendkívül tudatosan közelítenek műfajukhoz olyannyira, hogy Lovász nem csupán énekes, de tudományos kutató is. PhD tudományos fokozatát néprajzból szerezte és fő kutatási területe a szakrális kommunikáció. Tíz éven keresztül oktatott a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen. Eközben aktívan részt vett a magyarországi táncházmozgalomban, elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet. A népzene mellett régizenei együttesekkel is dolgozott, de énekelt kortárs zenét és dzsesszt is, például Snétberger Ferenc Obsession című lemezén.
Első nagylemezét, az 1995-ös Világfát Hortobágyi László zeneszerzővel közösen készítette. Ennek átdolgozott kiadása elnyerte a Német Zenekritikusok Díját. Lovász Irén az első kirobbanó sikerek óta rendkívül aktívan vesz részt a legkülönbözőbb együttműködésekben: szoros kapcsolatban áll a Makámmal, a Teagrass nevű cseh gyüttessel, tagja az e-jam nevű zenei formációnak. Így építi műfajokon átívelő , különböző zenei világokat összeolvasztó, finom hangulatokra és harmóniákra épít ő alapvetően meditatív muzsikáját.
Ehhez az egybeolvasztott sokféleséghez illik a kísérő zenekar összetétele is: Lukács Miklós a Dresch Quartet zseniális cimbalmosa, Mizsei Zoltán elsősorban egyházi zenével foglalkozik, Szokolay Dongó Balázs kortárs népzenét és dzsesszt játszik, Gyulai Csaba első sorban régizenei együttesekből ismert, míg Farkas Zoltán repertoárja az underground zenétől(Kontroll Csoport, VHK, Keleti Fény) az Amorf Ördögök kacat-popjáig terjed.
A zenekar felállása Lovász Irén: ének Lukács Miklós: cimbalom Mizsei Zoltán: szintetizátor, ének Szokolay Dongó Balázs: furulya, szaxofon, duda Gyulai Csaba: üt ő hangszerek Farkas Zoltán: gitár, basszusgitár
Diszkográfia Világfa, 1995 Rosebuds in a Stoneyard, 1996 Supreme Silence, 1998 Skanzen (a Makámmal), 1999 Wide Is the Danube (a Teagrass-szel), 2000 9 Colinda (a Makámmal), 2001 Szindbád (a Makámmal), 2002 Fellegajtó, 2005 www.lovasziren.hu
Az est második fellépője a bécsi klezmerzenekar, a Niftys. Az öt osztrák fiatalember által 1999-ben alapított együttes zenei világa sokféle forrásból merít. A főszerep természetesen a klezmeré, de a Niftys színes, kaleidoszkópszerű muzsikájában nagy hangsúlyt kap a ska, a country és a blues is. A végeredmény: tüzes, élettel teli koncertek, nyers, dinamikus hangzás, erőteljes ritmusok, nagyfokú intenzitás. Azaz, ahogy a tagok maguk nevezik: dirty klezmer.
A zenekar felállása Fabian Pollack: gitár Michael Bruckner: gitár Thomas Berghammer: trombita Dominik Grünbühel: basszus Mathias Koch: dob