hosting: Hunet
r32
  cikkekfotók        
beszámoló [koncert]  2005. április 15. péntek   16:44
nincsen hozzászólás

szerző: Barnabás
Enslaved, Vreid, Bornholm
2005. március 13. Wigwam Rock Klub

  Igazi black metál estnek ígérkezett az Enslaved, a Vreid és a Bornholm március 13-ai Wigwam klubos koncertje. A norvég Enslaved zenéje az utóbbi időben nagyon sok progresszív elemmel bővült, kíváncsi voltam, hogy élőben hogyan fog megszólalni ez a komplex, rétegzett zene. Szerencsére a jól sikerült koncert minden kételyemet eloszlatta, kiváló teljesítményeket tekinthettek meg a jelenlévők aznap este a Wigwamban.
  
  Röviddel az érkezésemet követően bele is kezdett programjában a budapesti Bornholm együttese. Zenéjük a gyors black metálos tekerések mellett bőven tartalmaz lassabb, epikus részeket is. A legjobban a Bathory-val rokon zenéjüket áthatja a viking hangulatvilág. Az öttagú banda 2000-ben alakult és eddig két kiadványuk jelent meg: az Awakening Of The Ancient Ones című demó és az On The Way Of The Hunting Moon című lemez. A zenekar nagyon jól megszerkesztett, kiváló riffekkel ellátott számokkal rendelkezik, kellemes volt hallgatni őket. A körülbelül fél órás előadásuk számait jól válogatták össze. A hangzás is megfelelő volt, jó minőségben szólaltak meg a hangszerek. A koncert végén a Carmina Burana feldolgozását is eljátszották; érdekes volt a klasszikus zenei művet black metálban hallani. Egyedül a színpadi munkán kellene még javítaniuk, kissé mozdulatlanul, egy helyben állva reszelték végig a bulit.
  
  Az elsőre kissé ismeretlenül csengő norvég Vreid a nemrég feloszlott Windir zenekar utódja. A Windir frontembere, Valfar tragikus halála miatt változtattak zenekarnevet. A Vreid a szikár norvég black metál stílussal ötvözi a Motörhead, a Sepultura és a Metallica rockosabb megoldásait. 2004-ben jelent meg a Kraft című bemutatkozó lemezük, amely kiválóan sikerült. A norvég srácok nagy energiával és intenzitással adták elő élőben számaikat, és az erős hangzás is támogatta produkciójukat. A rockosabb elemeknek köszönhetően változatos a zenéjük és ezen elemek enyhítik a black metálos részek karcosságát. Személy szerint jobban szeretem a dallamosabb, fogósabb riffekkel is rendelkező black metál bandákat, mint az ortodox, fénysebességgel reszelő északi hordákat. A Kraft lemez majd minden számát eljátszották, korábbi bandájuktól, a Windirtől viszont csak egy szerzeményt adtak elő, mégpedig a Destroy-t az 1184 című lemezről. Produkciójuk megkoronázásaként az As The Eternity Opens című Immortalszám feldolgozását is előadták.

  Az est főbandája, a norvég Enslaved fellépése következett. Az Ivar Bjornson gitáros és Grutle Kjellson énekes/basszusgitáros által vezetett banda 1991-ben alakult. A Frost és az Eld című korai albumaik zord, északi black metál stílusjegyekkel rendelkező mesterművek voltak, de a 2000-es Mardraum albumtól már más színezetet kapott zenéjük. A progresszív, kísérletezős elemek felbukkanásával komplexebbé vált a muzsikájuk, de mindvégig megőrizték a black metál stílus jellemzőit is. A zenekar a kezdetek óta szimplán viking metálként nevezi meg a stílusát, és a trendektől függetlenül haladnak előre a saját maguk által vágott ösvényen. Ez a turné az Isa című új lemez bemutatására szolgált, de szerencsére a régebbi albumaikat is bőven megidézték. Az új lemez Lunar Force című dalával kezdtek bele előadásukba, ezen kívül még az Isa, a Violet Dawning és a Return To Yggdrasill című szerzeményeket hallhattuk a 2005-ben kiadott albumról. A 2003-as Below The Lights-ról az As Fire Swept Clean The Earth című mesterművet adták elő; nagyon jó volt élőben hallani ezt a csodálatos számot. A Mardraum-ról a címadó került megidézésre, a 2001-es Monumension-ról pedig a The Voices című szerzemény. A korai szikár black metál dalok is nagyon jól szólaltak meg élőben, élvezetes volt ezeket a régi dalokat is hallani. Az 1994-ben kiadott Frost-ról a Jotunblod és a Fenris, az Eld-ről a címadó, a Hordanes Land kislemezről pedig a Slaget I Skogen Bortenfor képviselték a zenekar korai munkásságát. A nagy tapasztalattal rendelkező zenekar fellépése hibátlan volt, mind a színpadi munkát, mind a zenei teljesítményt tekintve. Szerencsére a hangzás is megfelelő volt, így ez is támogatta a kiváló produkciót. A koncert folyamán látványos elemként kivetítőt is alkalmaztak. A vásznon megjelenített bizarr víziók szinte hipnotikusan magával ragadó hangulatot teremtettek. Bár néha nem volt összhangban a vetítés a zenével, és túlságosan elvont, groteszk képek és alakok öltöttek formát, ez a zene értékéből nem vett el semmit. Inkább a hangulatot tette érdekessé.
  
  Végszóként elmondható, hogy a koncertre jegyet váltó közönség csupa egyéni, hangulatos bandát tekinthetett meg ezen az estén. A black metál összetettebb, komplexebb, viking hangulatvilágát magán hordozó ágába nyerhettek betekintést a jelenlévők. A remek előadások után pedig szerintem mindenki elégedetten távozhatott a Wigwamból.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Concerto Music

 programajánló: 
2024. április 20.
Dan Patlansky Budapesten
2024. április 25.
Amit még sohasem láthattál a Parkból - a kulisszák mögé enged betekintést a Blahalouisiana vadonatúj live session videója
2024. április 26.
Megint Budapesten, most a Barba Negra-ban koncertezik a Nanowar of Steel
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Akik házibulit csaptak az MVM Dome-ban: a Depeche Mode
Suicidal Angels, Fusion Bomb, Crimson Fire
A Normandie lenyűgözte Budapestet a Dopamine turné keretében
Cattle Decapitation, Signs Of Swarm
Fesztiválhangulat a Dürer kertben- Halflives és az Inferno Turné
Amaranthe, DragonForce, Infected Rain
Meshuggah, Avatar, The Halo Effect
Két zenekar, egy este a Dead Poet Society és a Ready the Prince lángoló show-ja az Akvárium színpadán
Battle Beast, Saint Deamon, Induction
 kiemelt 
Megint Budapesten, most a Barba Negra-ban koncertezik a Nanowar of Steel
  
„Kezdünk megöregedni, úgyhogy ne hagyd ki ezt a turnét” – ezzel az őszinte figyelmeztetéssel hirdette meg tavaszi koncertjeit a Nanowar of Steel

Dan Patlansky Budapesten
Mike Portnoy-jal koncertezik Budapesten a Dream Theater
Először látogat Magyarországra a City Morgue
Megint Budapesten koncertezik Sting
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 white wizzard    twitter    snow patrol    troldhaugen    babits mihály    footlose    wamp    spelll    szabó balázs    poem    alain johannes    acyl    audun kleive    cameron    brutal assault    bathory    3d    a papháború a vámpírok ellen    earthsblood     csata: los angeles    like a strm    roots of death    blu-ray    dirty dogs    the offspring  

r44
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!