hosting: Hunet
r32
  cikkekfotók        
lemezajánló [nagylemez]  2005. április 7. csütörtök   17:35
nincsen hozzászólás

szerző: András
Tristania: Ashes
SPV / Record Express

  Az előzetes hírek alapján volt némi fáznivalója a Tristania-fanoknak a banda új lemezével kapcsolatban, az opus azonban ennek ellenére is kimondottan szívmelengetőre sikeredett. Nem jelenti ez persze azt, hogy a gót-fóbokon kívül senki sem fogja a száját húzni a hallatán, hisz már olyan rajongók is akadtak, akik az előző albumot sem tudták igazán megkedvelni, az Ashes pedig nagyjából az ott kijelölt csapáson halad tovább. Magyarul egy olyan gótmetal-bandát mutat, amelyik műfaji identitását egyáltalán nem hajlamos megkérdőjelezni, viszont rendkívül tágan értelmezi azt. Hogy ez kinek mennyire tetszik, az persze teljesen szubjektív, abban azonban talán egyetérthetünk, hogy sokkal hitelesebb ez a hozzáállás annál, amikor egy banda hosszú ideig tartó viszonylagos egysíkúság után lazán kifordul önmagából.
  
  Az Ashes legvonzóbb tulajdonsága – persze a hamisítatlan tristaniás hangulat mellett – pont a csapat hozzáállásból egyenesen következő változatosság: mindig történik valami, ami továbbgördíti a lemezt, nem hagyja leülni. Akár egyetlen dalon belül képesek hangulati törések nélkül eljutni egy mennydörgő és csattogó ritmusszekció-billentyű összjátéktól előbb kimondottan modern, aztán a legjobb My Dying Bride-dalokat idéző öles riffeken át egy gonoszkásan menetelő bőgőtémáig (The Wretched), de az egyenesebb vonalú nóták (mint a tavalyi koncerten is hallott Equilibrium, vagy a Cure) sem fulladnak unalomba. Markánsan sodró megoldásoktól a végtelenül melankolikus és a kimondottan „utazós” hangulatokig, tradicionálistól a modern témákig tart a repertoár, s ezért ugyanúgy felelős lehet bármelyik tag – ebben a zenekarban nincs igazi szürke eminenciás. Anders Hoyvik Hilde egyforma magabiztossággal és ötletességgel bánik a vaskos riffekkel, a fájdalmasan nyújtózó harmóniákkal, a dinamikus, húzós témákkal és a gyakran felbukkanó, finom akusztikus megoldásokkal, csakúgy mint Einar Moen a zongora- és a különböző szinti-hangszínekkel meg az effektekkel – de még a ritmusszekció kimondottan hangsúlyos játékán is megfordulhat egy-egy dal hangulata. A nótákat szokás szerint több helyütt színesíti kicsit sem elcsépelt, az összképbe organikusan illeszkedő hegedűjáték, az album koronája pedig a felemelően sokrétű vokálmunka. A hörgő-fröcsögő vokálokért felelős Kjetil Ingebrethsen, a dallamos férfiorgánumot adó Osten Bergoy és Vibeke Stene énekesnő egyenként is teljes értékű teljesítményt nyújt, hangjaik kombinálása azonban egyenesen az élvonalba emeli torokfronton a bandát.
  
  Nem kell különösebben meglepődni egyébként, ha elsőre nem vágja hanyatt az embert az Ashes, a Tristaniára régen is jellemző volt, hogy elhamarkodottan az átlagbandák közé sorolta őket az ember, aztán néhány figyelmes meghallgatást követően újraalkotta a véleményét, a végén meg kifejezetten a rabjává vált az adott albumuknak. Az Ashes esetében semmivel sem kisebb az esély erre, mint bármikor eddig: ahogyan egyre többet forog a lejátszóban a korong, egyre több részlet is ragad meg a hallgatóban. Először mondjuk az a vehemencia, ahogy előrobban a hangszerekkel együtt a hörgő vokál a nyitó Librében, aztán a nóta közepén az a szinte „folyékony” billentyűtéma. Később talán a rendre felbukkanó beszédfoszlányok, vagy épp a hátborzongatóan fütyülő szinti a Circusban, esetleg az Endogenisis feszült levezetése a megelőző percek nyugodt hömpölygése után. És szép lassan összeáll a kép: ezt az albumot sem fogjuk a sarokba dobni öt-tíz hallgatás után csak azért, mert unalmas. A gót metaltól egyből viszketőknek ez persze nem fog feltűnni, de aki kicsit is kedveli a stílust és ad némi időt a lemeznek, az egy kimondottan izgalmas, tartalmas anyagra lelhet benne. A promóciós kópiáról egyébként nagy ügyesen sikerült lehagyni egy dalt, de kötve hiszem, hogy pont az tenné tönkre az Ashest – a Tristania még mindig jelentős tényező a maga zenei világában, korántsem csak egy banda a sok közül.
  
  1. Libre
  2. Equilibrium
  3. The Wretched
  4. Cure
  5. Circus
  6. Shadowman
  7. The Gate (digipak bonus track)
  8. Endogenisis
  9. Bird



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. április 30.
Glenn Hughes: Deep Purple - Burn lemez 50 éves jubileumi turné budapesti állomással!
2024. május 9.
Esti Kornél a Budapest Parkban
2024. május 12.
Budapest Garden Party: Zenei - Gasztrofesztivál
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Vented: Cruelty And Corruption
Drawing: Vol. 6
KabinLáz: Kihajolni Veszélyes EP
Born Again: Mesevilág
Agregator: Semmiből – A Semmin Át
Impovizatív jazztechno performansz Szipka-loops új lemeze
Frank Blackfire: Back On Fire
Megjelent a Quimby 25 éves születésnapi Aréna koncertje DVD-n
 kiemelt 
Berúgja az évet a Dead Daises: új dal, album és koncert novemberben
  
November 15-én érkezik Budapestre a Dead Daisies 2024-es turnéja, ami az ősszel megjelenő új nagylemezt, és pár nap múlva eléhető címadó dalt is elhozza majd a hazai közönségnek

Il Divo koncert szeptemberben: 20 éves jubileumi turnéjukon sem hagyják ki Budapestet
The Amity Affliction, Infected Rain: csomagban olcsóbb a jegy a nyár két ütős bulijára
Esti Kornél a Budapest Parkban
Mike Portnoy-jal koncertezik Budapesten a Dream Theater
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 a kandúr    jancsi és juliska    nanny mcphee    kobra and the lotus    stadt    iron man 2    night is the new day    panic! at the disco    balaton sound    depresszió    massive aggressive    incantation    veréb    alex somers    world war z    zorán    flamedrop    dio    velvet revolver    shadowthrone    párterápia    kmfdm    code    dereng    szakonyi balázs  

r42
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!