előzetes [koncert] 2005. március 27. vasárnap 16:21
nincsen hozzászólás
szerző: A38Vlatko Stefanovski (MK) és Miroslav Tadic (SCG), Teodosii Spasov (BG), Farkas Harcsa Róbert és Farkas Mihály 2005. március 29., kedd 20h – A 38
Március 29-én nem mindennapi esemény színhelye lesz az A38 Hajó. Egyetlen koncert erejéig Magyarországra látogat a macedón dzsesszgitáros, Vlatko Stefanovski, hogy a szerb Miroslav Tadic és a bolgár Teodosii Spasov társaságában bemutassa legfrisebb, Treta Majka című lemezét.
Vlatko Stefanovski a jugoszláv utódállamok dzsesszéletének legnagyobb sztárja. Bár a macedón gitáros Magyarországon kevésbé ismert, a balkáni régióban Ljubjanától Szkopjéig, a százfős kluboktól a tízezres stadionokig elképesztő népszerűségnek örvend. Sikerének legfontosabb oka, hogy egész pályafutása alatt meggyőző muzikalitással és ragyogó technikai tudással újította meg a balkáni népzenei hagyományokat, és volt képes megtalálni az egyensúlyt a tradicionális formák és a kortárs dzsessz között. Alapítója volt a legendás fúziós dzsesszrock-zenekarnak, a Leb i Solnak, majd 1994-től szólókarrierbe kezdett. Több filmhez – például a török Utazás a Napba című drámához – írt kísérőzenét. Együttműködése az elsőrangú szerb gitárossal, Miroslav Tadiccsal 1998-ban kezdődött a mára alapművé vált Krushevo című lemezzel. A tavaly megjelent Treta Majkán a duó Teodosii Spasov bolgár kavaljátékossal kiegészülve tesz újabb magával ragadó kísérletet a macedón és balkáni népzene elemeinek újraértelmezésére. Lefegyverző természetesség, gazdag dallamvilág, dús harmóniamenetek, finom balladák, jellegzetes aszimmetrikus ritmusok, virtuóz gitárjáték jellemzik az albumot, mely túlzás nélkül az akusztikus gitár olyan csúcsaira jut el, mint egykor Al Di Meola és John McLaughlin kettősei. A lemezt hallgatva világossá válik, hogy az utódállamokban miért rajong mindenki Stefanovskiért – etnikai hovatartozástól függetlenül.
A trió felállása Vlatko Stefanovski: gitár Miroslav Tadic: gitár Teodosii Spasov: kaval
Diszkográfia A Leb i Sollal Leb i Sol, 1978 Leb i Sol 2, 1978 Ručni rad, 1979 Beskonacno, 1980 Sledovanje, 1981 Kalabalak, 1983 Tangenta, 1984 Zvucni zid, 1985 Kao kakao, 1987 Putujemo, 1989 Szólólemezek: Zodiak (Bodan Arsovskival), 1990 Cowboys & Indians, 1994 Sarajevo, 1996 Gypsy Magic, 1997 Krushevo (Miroslav Tadiccsal), 1998 Vlatko Stefanovski Trio, 1998 Journey to the Sun (filmzene), 2000 Kino Kultura, 2001 Kula od karti, 2003 Treta Majka (Miroslav Tadiccsal és Teodosii Spasovval), 2004
Előzenekarként két tehetséges fiatalember duóját hallhatja a közönség. Farkas Harcsa Róbert hegedűs és harmonikás nagyon sok műfajban mozog otthonosan. A Száztagú Cigányzenekar prímásaként magyar cigányzenét, a Besh o Drom tagjaként balkáni zenét, a Romano Drom zenészeként autentikus cigányzenét, a Pannonia Klezmer Band vendégeként klezmert, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatójaként klasszikus zenét játszik. A fiatal cimbalmos, Farkas Mihály is rendkívül nyitott különböző műfajokra. Vendégzenészként többször léptek fel a Celtic Feet nevű skót dzsesszegyüttessel – ez a Megic Feet nevű projekt hatalmas sikert aratott Nagy-Britanniában és Magyarországon egyaránt.
Belépő elővételben: 1500 Ft, a koncert napján: 2000 Ft.