előzetes [koncert] 2005. március 24. csütörtök 14:13
nincsen hozzászólás
szerző: A38Jobb veled a világ sorozat: Dresch Quartet, Grencsó Kollektív Kedély 2005. március 25., péntek, 20 óra
A jobb veled a világ sorozat a magyar dzsesszélet egyedülálló kezdeményezése. Az A38 Hajó, és a Magyar Televízió összefogásából született sorozat egyfajta dzsesszklubként működik. Minden második pénteken a magyar dzsessz legjobbjai alkalmanként két-két együttes vagy muzsikus lépnek fel az A38 Hajó színpadán. A koncertekről készült felvételeket pedig a Magyar Televízió sugározza majd a Kultúrház című műsorban, heti rendszerességgel. Így lehetővé válik, hogy a dzsesszklubok intim hangulatát, az élő fellépés varázsát megőrizve szélesebb közönséghez jusson el a világszínvonalú magyar dzsessz.
A magyar dzsessz élvonalát bemutató sorozatának következő koncertjén, március 25-én, pénteken az avantgárd dzsessz jut szóhoz. Az est két fellépője, a Dresch Quartet és a Grencsó Kollektív Kedély a magyar kísérleti dzsessz két legjelentősebb szaxofonosa köré szerveződött formációk. A népzenei hagyományt bebop- és free- hatásokkal ötvöző Dresch Quartet és a sanzonok, keringők kacatvilágát zseniális természetességgel újraértelmező Grecsó Kollektív Kedély ritka izgalmas estét ígér.
A Dresch Quartet vezetője, Dresch Dudás Mihály 1955-ben született. A meglepő módon gépipari szakközépiskolát végzett, egykor mechanikai műszerészként dolgozó Dresch Dizzie Gillespie és John Coltrane hatására kezdett el szaxofonozni, és 1979-ben végzett a dzsessztanszakon. Első együttesét 1984-ben alapította, ebben szerepelt az est másik fellépőjének, a Grencsó Kollektív Kedélynek két jelenlegi tagja, Grencsó István és Benkó Róbert is. A zenekarhoz kis időre csatlakozott az azóta szédületes szólókarriert befutott Lajkó Félix is. Lajkót Kovács Ferenc váltotta fel, így stabilizálódott a Dresch Quartet klasszikus felállása.
A zenekar 199899 tájékán átalakult, és az új Dresch Quartet zenészei azóta játszanak együtt. Talán senkinek sem sikerült következetesebben ötvözni a magyar népzenei hagyományt a klasszikus amerikai dzsesszel. Dresch a népzenei motívumok beemelésével egészen új mélységeket adott a bebopnak és fordítva. A kortárs világzene gyakran felületes árukapcsolásaival ellentétben a Dresch Quartet zenéjében egyedülálló és egymástól elszakíthatatlan módon szövődnek egybe a pentatónia, Coltrane jellegzetes futamai, a ritmusszekció szvinges húzása, a meglepő dinamikai váltások, a free jazz szabadsága és a hangszeres virtuozitás.
A zenekar felállása: Dresch Dudás Mihály: tenor- és szopránszaxofon, furulya Kovács Ferenc: hegedű Szandai Mátyás: bőgő Baló István: dob
Diszkográfia: Sóhajkeserű, 1985 Hazafelé (szólólemez), 1987 Gondolatok a régiekről, 1990 Zeng a lélek, 1993 ...Folyondár..., 1995 Túl a vízen, 1996 Hűs ég (szólólemez), 1997 Révészem, révészem, 1998 Mozdulatlan utazás/Riding the Wind, 2000 Szép csendesen (szólólemez), 2001 Hungarian Bebop (Archi Shepp-pel), 2002 Egyenes zene, 2004
A Grencsó Kollektív Kedély lényegében a Grencsó Kollektíva, némiképp megújított repertoárral. A szaxofonos és fuvolista zenekarvezető 1979-ben a Masina együttessel kezdte pályáját, majd Dresch Mihály és Szabados György különböző formációival játszott. 1985-ben alapította a Grencsó Kollektívát. Ez az együttes most is fő tevékenysége. Emellett rendszeresen fellép a Makámmal, a Kampec Doloresszel és másokkal.
Szabad zenei szelleme, iranyzatoktól, divatoktól, iskoláktól független, öntörvényű gondolkodása, s nem utolsó sorban a hangszeréhez fűződő viszonya a legjelentősebb hazai zenészek közé sorolja műfajában. Leginkább maradandót talán azon műveivel alkotott, melyekben hatvanas évekbeli slágerek, keringők, sanzonok újraértelmezéseit kísérli meg.
A Grencsó Kollektíva nem is annyira együttes, hanem zenészek többé-kevésbé laza szerveződése. A szűk triófelállás gyakran kibővül, átalakul, vendégzenészekkel egészül ki. A mostani koncertre jórészt megújult repertoárral, kvartettformációban érkeznek.
A zenekar felállása: Grencsó István: szaxofon Hans van Vliet: harsona, pozan Benkő Róbert: bőgő Jeszenszky György: dob
Diszkográfia: Revival, 1995 Plays Monk, 1996 In Ragtime, 1997 Villa Negra, 1997 (Grencsó Big Collective) Fekete kenyér, 1999 Rejtély, 2000 7 ének az utolsó mohikánoknak, 2000 (Grencsó Kollektíva Plusz)
A Jobb veled a világ sorozat következő koncertjére, a Balázs Elemér Group, illetve a Trio Midnight fellépésére 2005. április 8-án, pénteken este 8 órakor kerül sor. Az azt követő, május 13-ai koncerten pedig a Dél-Alföldi Szaxofon Együttes és az Ágoston Béla Quartet lép fel.