Kis kalandozás a 80-as évekbe. A 89-es év a változások éve volt... Nagy Imre temetés, Kádár Sz.B. titkár halála, házibulik, balhék, csajok, első verda, hamis vonatjegyek, érettségi és még sokminden amit az akkor 89-ben érettségiző fiatalok átéltek a Moszkva téren és nemcsak a környékén anno.
De ki is emlékszik vissza arra a nem is oly régmúlt időre? Csak néhány év telt el azóta és az akkori fiatal generáció gyorsan el is feledkezett azokról az időkről. Ezt az időszakot elevenítette fel és álmodta újra röpke 88 percre Török Ferenc főiskolás vizsgafilmes rendező és társulata, valamint Temesvári Balázs zeneszerző. Ez a társulat mindent elkövetett annak érdekében, hogy ne csak díjakat vigyenek el a 32. Magyar Filmszemléről (a legjobb első film díjat, legjobb női epizód-alakítás (Pápai Erzsinek) valamint az internetes közönségszavazatok díját is elnyerte), hanem remek aláfestő zene is készüljön a filmhez röpke 73 percben. A lemezen vagy kazettán 15 szám hallható, amiből néhány a filmben is felfedezhető, valamint az a 5 db remix: Sapce cafe, Hollandris, Dj. Naga, Dj. Redo-tól a Padlógáz és a Pajtás számok feldolgozásai bonuszként is fellelhetőek az albumon, sajátos tálalásban. Ezek a remix-ek bármely partin és házibulin is megállják a helyüket (a nem titkolt cél talán ez volt). Ez a 15 szám Temesvári Balázs és a porzómusic előadásában hagyományos hangszerekkel és zenészekkel készült formáció (a gitároknál Temesvári Balázs és Menyhárt Leó (Jenő fia), billentyűnél Tomka Emese, basszusnál Balahoczky Pilu, dobnál Balogh Peza) valamint kiegészültek filmből vett hang- zörej- és beszéd foszlányokkal... mindig utalva az aktuális filmrészlethez és nem megbontva annak a folyását, hanem inkább támogatva azt. Nagyon sok esetben jellemző a témák visszatérése a számokban is majdnem unalomig gyötörve visszatérő monotonsága. Hol csak a gitárok hangjának kísérletezése és nem bonyolult szólamai (hangulatai), hol Meteo-s és Rolling Stones beütésű hangzásvilág és valamikor csak úgy medítatív hangulati elemek fedezhető fel benne, de mindig az adott hangulati érzéseinkkel fűszerezve. Nem árt sokszor elmerengve hallgatni egy kényelmes fotelban kávéval vagy teával a kezünkben. Ezek a dalok nem sablonosak, de nem is könnyűek, valahogy mások. Ez a filmzene igazán olyan Moszkva téri hangulatot áraszt, olyan speciálisan Közép- Kelet Európai, olyan magyar. Ezt az érzést csak mi tudjuk átérezni, akik akarva akaratlanul itt éltünk és úgy hiszem itt is maradunk, ahol közösen alkotunk.
Mindenesetre, akinek tetszett a film (azt hiszem, így vagyunk egynéhányan) és úgy érzi, hogy valahogy nem tud már nélküle élni gyorsan rohanjon el egy közeli lemezboltba és vegye meg a cd-t, kazettát.
Még egy kis adalék a filmhez. Az elmúlt néhány évben készültek ehhez hasonló jellegű filmek: Ezek a fiatalok, Megáll az idő, Cha-Cha-Cha, Kenguru, Ballagás, Potyautasok, Csinibaba és ebbe a sorba épült be a 2001-es év egyik új magyar kultusz filmje a Moszkva tér, mely szintén egy kis utazásra visz bennünket...
Amit érdemes esetleg tudni Temesvári Balázsról, hogy együtt dolgozik Kamondy Ágnessel és Szemző Tiborral a Gordiuszi Csomóban és a Balra a nap nyugszik című filmben is közös produkciót hallhattunk.