magazin [asztaltársaság] 2024. december 12. csütörtök 06:37
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrZenében megélt hit – karácsonyi orgonahangverseny a Pannonhalmi Főapátságban
Zene és hit összefonódása egy különleges karácsonyi koncerten, a 800 éves pannonhalmi Szent Márton-bazilikában. A Pannonhalmi Főapátság orgonahangverseny-sorozatának december 26-i alkalmán ezúttal Kiss Zsolt, a Bazilika karnagya várja két időpontban mindazokat, akik szeretnék átélni az ünnep misztériumát. A hangversenyen Olivier Messiaen francia zeneszerző legismertebb orgonaciklusából, Az Úr születése című sorozatból hangzanak el művek, amelyeket Johann Sebastian Bach örökérvényű dallamai egészítenek ki.
Mindkét zeneszerző művei mély vallásosságról tanúskodnak, az Isten és ember kapcsolatát zenésítik meg. Darabjaik a zenei mellett spirituális élményt is nyújtanak. A december 26-i hangversenyen Messiaen La Nativité du Seigneur, azaz az Úr születése című, 9 meditációból álló orgonaciklusából hangzik el négy, és Bach három műve is felcsendül.
Először Messiaen 1935-ben komponált orgonaciklusából A Szűz és a Gyermek című nyitó tételt hallhatja a közönség. A darab Jézus születésének misztériumát tárja elénk. Majd Bach Praeludium et Fuga in C orgonaművével folytatódik a hangverseny, amely jól tükrözi a barokk mester virtuozitását, és szembeállítja egymással a mozgást és a mozdulatlanságot. Ezután egy újabb Messiaen-mű következik. Az Isten gyermekei a születés csodáját önti zenei formába, a komponista kifejezésével élve a „lélek szerinti születést” ábrázolja. A francia zeneszerző után visszatérünk Bachhoz. A háromtételes Sonata V című darabban a gyors tempók és a lassú tétel közötti éles kontraszt különös mélységet ad a műnek. Kamarazenei eredete ellenére ez a darab kimondottan billentyűs zene, a két kéz izgalmas, folyamatos válaszolgatásával.
A hangverseny második felében szintén a két zeneszerző alkotásai váltogatják egymást. Messiaen orgonaciklusának egyik legdrámaibb tétele, a Jézus elfogadja a szenvedést, az ember és Isten kapcsolatának titkát, Jézus önkéntes áldozatát ábrázolja a zene nyelvén. Majd Bach háromtételes Concerto III című darabja hangzik el, amelyben szintén megfigyelhető a lüktetés a gyors és lassú tételek között, lendületet adva a versenyművet. Végül a zenetörténet egyik legbonyolultabb orgonakompozíciójában éri el a koncert a csúcspontját. A Messiaen-sorozat záró tételében az emberré lett Isten csodáját élhetjük át, amelyre a mű címe is utal: Isten köztük van.
A hagyományoknak megfelelően a Pannnonhalmi Főapátság és Kiss Zsolt, a Bazilika karnagya két időpontban – 13:30 és 15:30 – várja a karácsonyi orgonakoncertre érkezőket 2024. december 26-án. Az orgonaművész nyolcévesen kezdett zongorázni, majd 13 évesen orgona és szolfézs-zeneelmélet szakon folytatta tanulmányait a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában. 2003-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakán. Kiss Zsolt amellett, hogy az idén 800 éves pannonhalmi bazilika karnagya, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium ének- és orgonatanára. Több európai országban is fellépett, egyebek mellett adott koncertet Németországban, Ausztriában, Romániában, Svájcban és Szlovákiában is.