szerző: Pjotr6. Orosz Zenei Fesztivál 2024. október 17-28. Budapest, Debrecen, Tihany
Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra művésztalálkozások átívelve stílusokat és országokat, földrészeket. Brahms, Csajkovszkij, Gerschwin, Grieg, Muszorgszkij, Prokofjev, Rachmaninov életművének kapcsolódási pontjai és a korszak zenei közélete egyaránt új, izgalmas megvilágításba kerül az Orosz Zenei Fesztivál idei programjában. A sokszínű kínálatban szerepel esti koncert, családi program és kiállítás is.
Budapesten megnyitják az Amikor Prokofjev, a zeneszerző megelőzte kortársait című kiállítást Prokofjev életéről. A kiállítás anyagát az Orosz Nemzeti Zenei Múzeum állította össze a fesztivál számára. Horti Lilla szoprán énekművész és Kovács Gergely zongoraművész előadásában elevenedik meg Brahms, Grieg és Csajkovszkij szakmai barátsága az Amikor Grieg felesége Csajkovszkijnak énekelt című koncerten a fesztivál mindhárom városában. Eckhardt Gábor zongoraművész ismeretterjesztő előadása a családoknak szól Muszorgszkij híres művéről, az Egy kiállítás képeiről és mindhárom városban látogatható Amikor a képek megelevenednek címmel. Balogh Ádám (zongora), Devich Gergely (cselló) és Korossy-Khayll Csongor (hegedű) Amikor Csajkovszkij hallotta Brahmsot próbálni című koncerten egy izgalmas zenetörténeti eseményt elevenítenek fel, amely 1888 újév napján történt, ezen a napon ismerkedett meg Csajkovszkij és Brahms egymással. A fesztivál programjából nem maradhat ki a nagyzenekari koncert, amelyre idén is két városban, Debrecenben és Budapesten kerül sor. Az Amikor mindenki Párizsba utazott című hangversenyen a debreceni Kodály Filharmonikusokat Somogyi-Tóth Dániel vezényli, közreműködik Pálfalvi Tamás trombitán, Szabó Marcell zongorán, Budapesten a Zeneakadémia Nagytermében, Debrecenben pedig a Kölcsey Központban.
„Ki gondolná, hogy Prokofjev és Gershwin kortársak voltak? Vagy, hogy Grieg és Csajkovszkij is egy időben éltek? Eltérő stílusok, eltérő hangulatok. Mégis, ezek a zenei géniuszok időről időre találkoztak egymással a világ különböző pontjain. Véletlenül vagy szándékosan, ahogy az élet hozta. New Yorkban, Párizsban, Szentpéterváron vagy épp Lipcsében egy koncerten, egy szalonban vagy épp egy szilveszter másnapján. Miként hatottak egymásra ezek a találkozások? Egyáltalán hatottak-e? Tisztelték, elismerték egymást? Vagy épp ellenkezőleg: irigykedtek, megvetették egymást? Levelezésekből és naplófeljegyzésekből tudunk bepillantást nyerni ezekbe a pillanatokba, természetesen szubjektív módon, a mesélő szemszögéből. A valóságot nem ismerhetjük meg, de a zene ritkán tud hazudni! Idei fesztiválunkon ezeket a találkozásokat fogjuk bemutatni a zenén keresztül. Minden egyes koncertünk egy-egy valós történeten alapszik, így egy múltbéli eseményt a jelenben tudjuk elképzelni a hallott hangokon keresztül. Miként hatottak egymásra ezek a zenei óriások? Hogy viszonyultak egymáshoz? Döntse el mindenki maga a koncertek végén! Mint már a korábbi években megszokhatták, idén is három városban jelentkezik a fesztivál: Budapesten kiemelt helyszín a Zeneakadémia, Debrecenben a Kölcsey Kulturális Központ, és Tihanyban a Bencés Apátság fogadja a zeneszerető közönséget.” (Szabó Marcell, zongoraművész-művészeti vezető)
Amikor Prokofjev, a zeneszerző megelőzte kortársait - Az Orosz Nemzeti Zenei Múzeum Kiállítása
Megnyitó: október 17. (17:00 óra) Orosz Kulturális Központ
Nyitva tartás: október 17-26. (10.00-16.00 óra) között
A kiállítás a kiváló zeneszerző, zongoraművész és karmester személyiségét mutatja be. A Prokofjevet megkülönböztető sokrétű tehetség és egyedi szerzői stílus, alkotói nézeteinek sokszínűsége és az önkifejezés új módjainak folyamatos keresése megerősíti a zeneszerző zenei öröksége iránti nagy érdeklődést a közönség és az előadók körében. A kiállítás anyagát az Orosz Nemzeti Zenei Múzeum állította össze a fesztivál számára. A fesztivált, illetve a kiállítást a múzeum igazgatója, Mikhail Bryzgalov nyitja meg.
Amikor Grieg felesége Csajkovszkijnak énekelt - koncert
október 17. (19:30) Budapest, Orosz Kulturális Központ
október 19. (19:30) Tihanyi Apátság
október 20. (19:00) Debreceni egyetem, Liszt terem
A történet így szól: 1888-ban egy különleges vacsoránál találkozott Brahms, Grieg és Csajkovszkij. Grieg hamar Csajkovszkij rajongója lett és lipcsei tartózkodása alatt igyekezett minél több alkalommal találkozni vele. Ezeken az alkalmakon Grieg és felesége, Nina dalokat adtak elő Csajkovszkij élvezetére. Csajkovszkij nem tartotta a norvég szerzőt számottevő komponistának, de a szemében nagyon emberi volt, amit nagyon elismert.
Közreműködik: Horti Lilla – szoprán, Kovács Gergely – zongora
Műsor: Grieg: 6 dal op.48
Grieg: 6 poéma op.25
Csajkovszkij: Dumka op.59
Csajkovszkij: Válogatás dalaiból
Amikor a képek megelevenednek - gyerekkoncert
október 18. (14:00) Tihanyi Bencés Iskola
október 22. (10.00) Debrecen, Kölcsey Központ
október 26. (11.00) Budapest, Orosz Kulturális Központ
Eckhardt Gábor zongoraművész ismeretterjesztő előadása gyereknek Muszorgszkij híres művéről, az Egy kiállítás képei című darabról.
Eckhardt Gábor hitvallása: „Közhely, de munkánk igazi célja az, hogy fölöslegessé váljunk tanítványaink számára. Mit is jelent ez? Megtanítani a növendékeket lényegre látó kérdéseket feltenni, illetve ezekre megfelelő válaszokat adni!”
Amikor Csajkovszkij hallotta Brahmsot próbálni - koncert
október 20. (18:00) Tihanyi Apátság
október 21. (19:00) Debreceni Egyetem, Liszt terem
október 25. (19:30) Budapest, Orosz Kulturális Központ
A történet így szól: Amikor 1888 újév napján Csajkovkszij meglátogatja azt az Adolph Brodsky-t, aki hegedűversenyének bemutatóján a szólista volt, az egyik szobából Brahms c-moll triója szűrődik ki. A zongoránál maga Brahms ült. Bár Csajkovszkijt nem nyűgözte le Brahms zenéje, a próbát követő vacsorán barátságot kötöttek.
Amikor mindenki Párizsba utazott - koncert
október 22. (19:00) Debrecen, Kölcsey Központ
október 24. (19:30) Zeneakadémia, Nagyterem
A történet így szól: miután Prokofjev Franciaországban befejezi harmadik zongoraversenyét Amerikába utazik, hogy bemutassa. A mű nem arat osztatlan sikert, de a következő évben Párizsban lenyűgözi a hallgatóságot. A párizsi koncertet az a Szergej Kuszevickij vezényli, aki ugyanabban az évben megbízza Ravelt, hogy hangszerelje meg Muszorgszkij zongoraművét. Ravel később Amerikába utazik, ahol egy születésnapi partin megismerkedik Gershwin-nel (akinek a szülei emigrált oroszok voltak), aki a Kék Rapszódiából játszik részleteket. Gershwin a későbbiekben Párizsba utazik, ahol Ravellel és Prokofjevvel is találkozik. A kör bezárul.
Közreműködik:
Pálfalvi Tamás – trombita, Szabó Marcell – zongora
Kodály Filharmonikusok Debrecen
Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Műsor:
Prokofjev: Amerikai nyitány op.42
Prokofjev: 3. C-dúr zongoraverseny op.2
Gershwin: Kék rapszódia
Ravel-Muszorgszkij: Egy kiállítás képei