szerző: PjotrRendhagyó koncert a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban a MERITA-projekt keretében
A számos díjat nyert lengyel Airis Vonósnégyes legendás szerzők műveit szólaltatja meg és próbára teszi a nézőket is „Halld, lásd, érezd, fejezd ki – Mindfulness utazás” címmel szeptember 29. Fehérvárcsurgó, Károlyi Kastély - Airis Quartet
A 2008-ban alakult és azóta számos elismerést és díjat nyert lengyel AIRIS Vonósnégyes, különleges koncertre készül a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély történelmi tereiben szeptember 29-én. A koncert során a művészi befogadás különböző stációin kalauzolják végig a közönséget, miközben legendás szerzők ritkán hallott műveit szólaltatják meg a kastély különböző pontjain. Az előadás felejthetetlen és rendhagyó zenei élményt ígér, lehetőséget ad arra, hogy a közönség a befogadás újabb és újabb rétegeiben tapasztalja meg a zenei élményt, reflektálva saját érzéseire. Emellett a koncert során a résztvevők felfedezhetik a kastély különböző és részben ritkán látogatható tereinek évszázados atmoszféráját is. A szervezők tapasztalt koncertlátogatóknak és a kamarazenével csak ismerkedőknek - fiataloknak, gyerekeknek - egyaránt ajánlják a koncertet. Az eseményre a Merita – európai kamarazenei együttműködéssel kerül sor, amelynek keretében összesen kilenc vonósnégyes ad koncertet Magyarország különleges helyszínein.
Az AIRIS Vonósnégyes a lengyel zenei élet egyik legkedveltebb fiatal kamaraformációja kortárs repertoárjával és előadásmódjával, bátor műválasztásaival. Az együttes tagjai tanulmányaikat neves európai zenei központokban végezték, számos CD-felvételt készítettek, új műveket mutattak be és kiváló zenészekkel dolgoztak együtt.
Az együttes a Krakkói Krzysztof Penderecki Zeneakadémián alakult 2008-ban, megalakulásuk után pár hónappal elérték első jelentős sikerüket: második helyezést a Krakkói Nemzetközi Kortárs Kamarazenei Versenyen, amelyet további jelentős versenydíjak követtek (Charles Hennen Verseny, Hollandia 2012), Máltai Nemzetközi Zenei Verseny (3. díj, 2015), Karol Szymanowski Nemzetközi Vonósnégyes Versenyen Katowice (különdíj), Międzynarodowy Ludwig van Beethoven Nemzetközi Kamarazenei Verseny (különdíj). Az Európai Kamarazene Akadémia (ECMA) tagjaként számos mesterkurzuson vettek részt, és együtt dolgoztak olyan kiváló együttesekkel, mint az Ysaÿe Quartet, Alban Berg Quartet, Melos Quartet, Quatuor Danel, Szymanowski Quartet, Silesian String Quartet és Royal String Quartet. Az együttes oktatásában és fejlődésében kiemelkedő szerepet játszottak a francia Diotima Akadémia egyedülálló kortárs zenei mesterkurzusai.
Kétszer volt szerencséjük együtt dolgozni Krzysztof Penderecki legendás mesterrel, amikor a 2. és 3. vonósnégyesét tanulták. Ezek a darabok különleges helyet foglalnak el a kvartett repertoárjában, és számos versenygyőzelmet hoztak számukra.
A kortárs zenében szabadságot és a jelen időhöz való kapcsolódást élik meg. Ez a művészi kísérletezés, kreatív kihívások tere, amely kiszakít a hagyományos előadói kánonokból. A klasszikus zene viszont az egyensúly és nyugalom területe számukra, ahol mind a szakmai alapokat fejleszthetik, mind pedig új ötleteket kereshetnek.
A fehérvárcsurgói koncerttel céljuk, hogy a közönséget egy multiszenzoros utazásra invitálják különböző zenei stílusokon és azok különféle befogadási perspektíváin keresztül. A hagyományos, két részre bontott és szünettel megszakított koncertforma helyett a hangversenyt négy felvonásra osztják, amelyek mindegyike a kastély különböző tereiben zajlik, ahol a közönség és az előadók más és más relációban foglalnak helyet a zenei élmények mellett a befogadás egyes szintjeire keresve válaszokat.
Az első rész, amelyben elhangzik H. M. Górecki: 2. vonósnégyes „Quasi una fantasia” Op. 64 I. tétele, arra keresi a választ, mennyiben befolyásolja a hallásélményünket a látásunk – a közönség az előadókat nem látja játék közben. Beethoven „Serioso” f-moll vonósnégyesét op. 95. már a hagyományos koncertformában hallgathatjuk meg.
A harmadik részben a közönség új helyszínre léphet be és mindenki maga döntheti el, hol foglal helyet, milyen mértékben vesz részt a koncerten, távolabb, közelebb, vagy akár nagyon közel, szinte a vonósnégyes tagjai között hallgatja meg K. Penderecki két vonósnégyesét a kvartett avatott előadásában.
A negyedik részben a közönség találkozik az előadókkal, egy pohár bor mellett és mint egykor a szalonokban, valódi párbeszédre kerül sor.
A koncerten elhangzik:
I. felvonás „HALLD”
H. M. Górecki – 2. vonósnégyes „Quasi una fantasia” Op.64, I. tétel
II. felvonás „LÁSD”
L. van Beethoven: f-moll „Serioso” vonósnégyes Op. 95.
III. felvonás „ÉREZD”
K. Penderecki – 3. vonósnégyes „Levelek egy megíratlan naplóból”
K. Penderecki – 2. vonósnégyes
AIRIS Vonósnégyes: Aleksandra Czajor-Kowalska – első hegedű
Grażyna Zubik – második hegedű
Malwina Tkaczyk – brácsa
Mateusz Mańka – cselló
12 ország együttműködésében a MERITA nevű hároméves projekttel új, izgalmas fejezet kezdődött az európai kamarazene világában. A program során 38 vonósnégyes – mutatkozik be különleges koncerthelyszíneken a résztvevő országokban. A MERITA célja, hogy felkeltse és fenntartsa az érdeklődést a klasszikus zene iránt Európa-szerte, lehetőséget teremtve fiatal művészek számára és művészi kreativitásra ötvözve a technológiai lehetőségek kiaknázásával. Magyarországon kilenc koncertre kerül sor. A Le Dimore del Quartetto által, az Európai Unió támogatásával létrehozott projektben a vonósnégyesek által képviselt új hangok és stílusok egyaránt gazdagítják és felfrissítik az európai zenei palettát, így hozzájárulva a kultúra és művészet állandó megújulásához. A programban 17 kulturális szervezet vesz részt Európából, Magyarországot a Cadenza Művészeti Ügynökség képviseli.