lemezajánló [nagylemez] 2005. január 24. hétfő 17:24
nincsen hozzászólás
szerző: TompiSturmgeist: Meister Mephisto Seasons Of Mist
A Sturmgeist elnevezés a Solefaldból ismerős Cornelius van Jackhellnt takarja, aki a Meister Mephisto című első szólólemezén nem kevesebbre, és nem többre vállalkozott, hogy felidézi Goethe Weimarjának sajátos atmoszféráját. Ez az elképzelés akár egy igen hangulatos, és figyelemfelkeltő albumot is eredményezhetett volna, de sajnos nem ez történt. Cornelius ugyanis valószínűleg a Rammsteinéktől vett németnyelvleckét, és elképzelhetőnek tarom azt is, hogy a keze ügyébe akadt jó-néhány Dimmu Borgir, és Cradle Of Filth CD is. Ebből következően a lemez nemhogy goethei, de semmilyen karakteres hangulattal nem rendelkezik, amit csak azért sajnálhatnak a Sturmgeist potenciális rajongói, mert néhol egészen jó ötletekkel áll elő Jackhelln, amelyek egyszerűen nem állnak össze egy egységes egésszé. Hősünk azt sem tudta eldönteni, hogy most ördögien gonoszan, vagy falcosan ironikusan adja elő magát, mindkét verzióra találunk példát szép számmal, esetenként egy nótán belül. Ezt igazolja a rettenetesen bugyuta borító is. Nem tudom elképzelni, hogy hogyan lehet egy Jagermeistert utánzó, vicces(nek szánt) borítója egy olyan lemeznek, amelyen szerepel a méltán legendás Erlkönig vers hátborzongató(nak szánt) megzenésítése.
Az amúgy is nagy fokú képzavart fokozandó, egy norvég nyelven előadott dal a Ragnarok indítja az albumot, amely (állítólag) az északi kultúra haláláról szól. Jellegtelen, középtempós szerzemény, menetelős tempóval, csengő-bongó szintetizátorral, a háttérben meghúzódó női áriázással, csipetnyi indusztriál adalékkal. A vadászrepülők hangjával kezdödő Shock & Awe egészen ötletes gitártémákat tartalmaz, igazi virtuóz dallamokat, és erőtől duzzadó riffeket, de az így kapott képzeletbeli I-ről Cornelius angol-nyelvű kántálása egyszerűen lelöki a pontot. Mesterséges német akcentusa egyenesen idegesítő. Az igazi mélypont azonban a már említett Erlkönig, ahol az egyes verssorok között bősz Sturmgeist!, Sturmgeist! skandálásba kezd a frontember. A dal gerincéül szolgáló gitártémákat körülbelül négy hang segítségével tákolja össze, ami megint csak azért bosszantó, mert mind a vonósok, mind a Schubert átdolgozását idéző refrén és az ipari zajok dramaturgiailag teljesen megállnának a lábukon.
A következő Army of Odin (Hafrsfjord) egy Rammstein utánérzés, norvég nyelvű monologja és angol szövege végképp kizökkenti a weimari hangulatból azokat, aki esetleg megtalálták volna azt. A Master Hunternél jutott eszembe először az, hogy lehet, hogy hiba komolyan venni a Meister Mephistot. Zeneileg méltó társa elődjének, csak talán még fülbemászóbb, refrénje pedig magáért beszél: Jagermeister, Jagermeister, Eine grüne Flasche, Jagermeister, Jagermeister, das ist meine Waffe. Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy a biográfia mindenféle német thrash hatást emleget, ezt például ebben a tankardi magaslatokban szárnyaló refrénben véltem felfedezni. A Rattenfanger szintén egy Goethe vers feldolgozása, különösebb extrák nélkül, a szokásos recept (menetelős tempó, szikár riffek, billentyű, germán szavalás) szerint. Elég eseménytelenül zajlik le a Grimmer Than Ugly is, a Walpurgisnacht pedig hosszú percek óta az első tétel, amely értékelhető riffeket rejt.
Az utolsó szám két részre lett osztva, ezek közül az első, amelyik az 1. Satz-Die Flamme címet viseli, egészen jó. Hamísíthatatlan thrash metalos csépléssel indul, amelyet egy üveghangokkal játszadozó, szaggatott rész követ, amely alaposan belassul a dal végére, és ezzel elérkeztünk a 2.Satz-Meister Mephistohoz, amely szintén egy erős darab, kellemesen aprító két-lábdobbal.
Ha a lemez csupa ehhez, és Shock & Awe-hez hasonló számokból állna, talán még lelkesedni is tudnék érte, még akkor is, ha az a bizonyos weimari hangulat teljes mértékben hiányzik róla. El tudom képzelni, hogy Cornelius humorosan közelített ehhez a témához, de akkor tréfái elég otrombák és ízetlenek, a karakteres, és jó daloknak így is, úgy is híján van az alkotása, a Goethe versek ilyen formában való megzenésítése, pedig nem más, mint szentségtörés.
1. Ragnarok 2. Shock & Awe 3. Erlkönig 4. Army of Odin (Hafrsfjord) 5. Master Hunter 6. Rattenfänger 7. Grimmer Than Ugly 8. Walpurgisnacht 9. 1.Satz - Die Flamme 2. Satz - Meister Mephis