szerző: TompiUK Subs(UK), The Vibrators(UK), Barackca 2005. január 26., 22 óra, Budapest, Music Factory
A 70-es évek punk forradalmának első hullámához tartozó UK Subs ugyan már számos alkalommal játszott Magyarországon, de január 26-án egy ízig-vérig punk környezetben, egy hangulatos klubban, nevezetesen a Music Factoryban lép fel a több évtizedes múltra visszatekintő londoni punk-legenda.
Ma már ugyan elég nehéz elképzelni, de Charlie Harper egy Marauders nevű blues formáció romjain alapította meg 1976 novemberében az eredetileg Subversives-re keresztelt csapatát. A hirtelen váltáshoz mindössze annyira volt Charlie-nak szüksége, hogy lássa az erőtől duzzadó The Damned egy fellépését az Új-Hullám mozgalom bölcsőjében, a hírhedt Roxy Clubban. Következő lépésként kerített magának egy gitárost Nicky Garratt és egy bőgőst Steve Slack személyében, a dobok mögé pedig először Pete Davis ült be, aki azonban hamarosan elhagyta a zenekart. Erre az időre dotálható az is, amikor az együttes rögzítette első fellépéseinek egyikét, annak reményében, hogy első lemezként kiadják majd. A felvétel elkészült ugyan, de egy fiók mélyén porosodott jó darabig - egészen pontosan 1980-ig- mikor is megjelenthetett Live Kicks címmel. Persze a csapat nem tétlenkedett, sorozatos fellépéseiknek köszönhetően kiépítették rajongói bázisukat, és nem szabad elfelejtkezni a John Peel-lel való 77-es és 78-as beszélgetésekről sem, amelyek a BBC Radio egyes csatornáján zajlottak.
Ezeknek az interjúknak (is) köszönhetően szerződést kötött velük a GEM records, ahol is 1979-ben megjelent a kvartett debüt-albuma, amely a múltra utaló Another Kind of Blues címet kapta, és amelyet sokan ma is a UK Subs legjobb lemezének tartanak. Tulajdonképpen ezzel alapozták meg a sikereiket, elég csak a Stranglehold és a Tomorrow´s Girls kislemezek meglepő sikereire gondolni, vagy a Glastonbury Festivalon adott szenzációs koncertjükre. Ekkor szerepeltek a Sounds magazin címlapján, és ekkor szerepeltek a Julien Temple által rendezett Punk Can Take It című dokumentumfilmben is. 1980-ban egy amerikai turnén az akkor már befutott Police elő-zenekara volt a UK Subs, megkísérelve ezzel, és a Brand New Age valamint a Crash Course című korongokkal a betörést a tengerentúli piacra. Ez az évtized azonban már a new wave és a szinti-pop csilingeléséről szólt és nem a punk csörömpöléséről, így a Subs népszerűsége csökkent, és Charlie Harpert nem számítva természetesen- igazi átjáróházzá alakult. A banda azért továbbra is adott ki lemezeket, -1981ben a Diminished Responsibility-t, 1982-ben a Endangered Species-t- amelyeken már inkább egyfajta trendkövető hard rock/heavy metal volt hallható, de mégis, a 77-es punk-csapatok (Sex Pistols, The Clash, The Damned, stb.) közül ők voltak egyedül azok, akik soha nem oszlottak fel, és koncerteznek a mai napig. A kilencvenes években több a régi szép időkre emlékező válogatást, és élő anyagot jelentettek meg, ez is jelzi, hogy nagy valószínűséggel a Sensitive Boys, és a Cocaine korabeli pogo-himnuszok lesznek terítéken január 26-án is.
A turnén az a Vibrators lesz a nyitóbanda, amelynek a megalakulása még a UK Subsnál is korábban zajlott le. A csapat már a kezdetetek kezdetén is a punk műfaj mellett tört lándzsát, de a számos tagcserék és a viszonylag szerényebb sikerek miatt 1980-ban úgy döntöttek, hogy leteszik a lantot. 1982-ben azonban magukhoz ragadták újra, és az eredeti felállás Guilty and Alaska 127 címmel egy LP-t szabadított a világra. Azóta már persze nem a klasszikus Ian Conochan, Pat Collier, John Ellis, Eddie the Drummer négyes alkotja a The Vibratorst, és a lemezeik sem olyanok, mint amelyeket 20 éve írtak, de az akkor szerzett lendület még mindig hajtja őket.
Hazai részről a Barackca nyitja az estet, akik 11 éves működésük alatt a magyar punk színtér egyik legszorgalmasabb istápolóivá váltak, jelentős szerepük vannak ennek a szerda esti punk-történelemleckének a tetőaláhozásában is.
Limitált példányszámú (300db) jegyek kaphatók a NemArt-ban 4000 Ft-ért, a helyszínen 4600 Ft-ért.