magazin [asztaltársaság] 2024. július 23. kedd 06:23
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrSikerrel zárult a 9. Echo nyári akadémia a fehérvárcsurgói károlyi-kastélyban
Ismét számos országból, köztük az Amerikai Egyesült Államokból és Indiából is érkeztek résztvevők. Hétvégén zárult az egyhetes nemzetközi Echo Nyári Akadémia, amely idén július 14. és 21. között immár kilencedik alkalommal hívta elmélyült és intenzív műhelymunkára a fiatal hegedűsöket, csellistákat és zongoristákat a világ minden részéről, esténként pedig koncertekkel, neves előadóművészekkel várta az érdeklődő közönséget.
A fesztivál alatt összesen 9 koncertre várták az érdeklődőket és több száz látogató az eseményekre. Idén Francia-esttel, Norvég-magyar esttel, gitáresttel, éjszakai- és kávékoncertekkel és a klasszikus zenei program mellett egy népzenei koncerttel várták az közönséget. Magyarország számos területéről érkeztek látogatók, akik a zenei program mellett a kastélyt és parkját is közelebbről megismerhették, körbejárhatták, illetve aki kedvet érzett hozzá, betekinthetett a kurzusokba is. A résztvevő fiatal művészek a hangszeres órák mellett kamaraórákat is kaptak, lehetőségük nyílt próbálni, együtt játszani egymással és tanáraikkal a kastély kiváló akusztikájú termeiben, valamint ismert művészek és tanáraik mellett koncerteken mutatkozhattak be.
Az akadémia alapító-művészeti vezetője, Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművész, akinek művésztanár-társai Varga Oszkár hegedűművész, Ludmány Dénes brácsaművész és Varga István gordonkaművész volt.
„Az Echo Nyári Akadémia programját, kínálatát olyan elvek mentén szerkesztjük és olyan körülmények közé álmodtuk meg, ahogyan ideálisnak tartjuk a művészképzést. A kamarazene ezekben a csodálatos kastélyterekben otthon van, ezeket a zenéket ilyen környezetre, ekkora és ilyen terekre írták a szerzők. Ideális tehát itt próbálni, itt előadni ezeket a kamaraműveket. Az Echo Nyári Akadémia másik vonzereje – ami miatt minden évben számos országból van sok visszatérő résztvevőnk – az együtt töltött idő, az inspiráló beszélgetések, a minőségi műhelymunka, mindez nagyon fontos egy fiatal művésznek ahhoz, hogy fejlődni tudjon. Aki idelátogat, bármikor együtt élhet a zenével – ez az, amibe a koncertlátogatók is belekóstolhatnak, amiből ízelítőt kapnak az esti koncerteken. Itt van mód megszólítani a művészeket, beszélgetni egymással, együtt gondolkodni. Talán ezért is nő a látogatottságunk évről-évre és aki egyszer ellátogatott hozzánk egy koncertre, általában visszatér.” (Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművész, alapító-művészeti vezető)
Az Echo Nyári Akadémiát jövőre a jubileumi tizedik alkalommal is a Károlyi-kastély csodálatos tereibe tervezik a szervezők 2025. augusztusában.