hosting: Hunet
r33
  cikkekfotók        
magazin [program]  2024. május 6. hétfő   06:19
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
Egy este, egy koncert, három barokk orgona


  Unikális koncert: Három 18. századi orgona szólal meg egy koncerten egy este Pannonhalmán. Május 18-án, az Orgonák éjszakáján mutatkozik be először a nagyközönség előtt a Pannonhalmi Főapátság most felújított két barokk orgonája. Az egyik, az 1710-es évekből származó Zorkovsky-orgona pár hete érkezett vissza a felújítás után a monostor falai közé. A néhány évtizeddel fiatalabb – 1770-es évekbeli – Corte-orgonát pedig a szakemberek a felújítás után április 29-án szállítják vissza Pannonhalmára. Ez a két igen régi hangszer egy harmadik, már 2022-ben felújított, szintén a 18. századból származó Podkonicky-orgona mellett fog megszólalni egy egészen egyedülálló koncerten.
  
  „Igazi kuriózum, hogy a 18. századból három barokk orgona egy helyen megtalálható. Nincsen ilyen hely Magyarországon, de talán a világon se. Az pedig, hogy a három hangszer az eredetihez nagyon hasonló állapotban legyen megszólaltatható és koncertképes, szintén páratlan. Az orgonák éjszakáján Homolya Dávid orgonaművész és nemzetközi orgonaszakértő, aki a felújítás során szakértelmével mindvégig a segítségünkre volt, valamint Vadász Attila orgonaművész kezei alatt kelnek életre a hangszerek a Főapátság csodálatos könyvtárában, egymás mellett, látványra is különleges élményt nyújtva a koncerten.” (Dejcsics Konrád atya, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója)
  „Az 1700-as évek elejéről származó Zorkovsky-orgona lesz a koncert „főfogása”. Olyan különleges orgonaleletről van szó, ami nagyon ritka ezen a területen, és a mai Magyarországon található legöregebb orgonák egyike. Amikor az apátság raktárában először láttam, bár nagyon rossz állapotban volt, de sejtettem, hogy különleges értékre bukkantunk.”
  „Az eggyel fiatalabb, 1750-es évek környékéről származó – szintén restaurált – Podkonicky-orgona is ritka szépkorú hangszer itthon. Mindez persze nem véletlen, ahogy az sem, hogy mind a Zorkovsky-, mind pedig a Podkonicky-orgona a Felvidékről származik. A fennmaradt, hasonló korú magyarországi hangszerek java része vagy felvidéki, vagy erdélyi építésű. Buda visszafoglalása, vagy akár a Rákóczi-szabadságharc után csak több évtizeddel éledhetett újra az orgonaépítés a korábbi hódoltsági területeken. Pannonhalmához a Felvidék jóval közelebb van, mint Erdély, ezért is kerülhetett onnan - egyelőre ismeretlen úton - a két hangszer a Főapátság gyűjteményébe. A 18. század második feléről már nagyobb számban találhatunk orgonákat a mai Magyarország régiójában, ezek közé tartozik a harmadik megszólaló hangszer, a XVIII. második felében épült Corte-orgona is.” (Homolya Dávid orgonaszakértő és orgonaművész)
  
  A többszáz éves hangszerek nem csak a koruk, hanem hangzásuk miatt is különlegesek. Mindhármat ugyanis úgy rekonstruálták, ahogy azt egykori építőjük megálmodta, azaz a korabeli, barokk hangzásvilágot keltik életre. A május 18-i koncert további érdekessége még, hogy az értékes hangszereket a felújításukat vezető nemzetközi orgonaszakértő és tervező Homolya Dávid szólaltatja meg Vadász Attila orgonaművésszel közösen a Főapátság impozáns klasszicista teremkönyvtárában. A hangversenyen ritkán játszott 17. századi művek hangoznak el, amelyek közt az orgonaművészek egy kortárs darabot is elrejtettek.
  
  „Bár mindhárom hangszer kisméretű, mind hangszertörténetileg, mind zeneileg kiemelt értékűek, megidézik, visszahozzák a 200-300 évvel ezelőtti hangzásideált és egy semmihez sem hasonlítható többletet tudnak adni történelmi hitelességükkel. Mindazonáltal egy gyakorlóhangszerekhez és hangversenytermi orgonákhoz szokott orgonistának nem kis nehézséget jelenthet, hogy egészen más paramétereik vannak. Bár az utóbbi időben hazánkban is egyre nagyobb szakmai érdeklődés tapasztalható történeti, vagy akár újonnan épült historizáló hangszerek iránt, a legtöbb művésznek továbbra is kihívást jelent a megfelelő játékmódot és a vonatkozó repertoárismeretet elsajátítani. Ez természetesen jó kihívás, jó küzdelem és a gyümölcse új értékekkel történő gazdagodás. Nagy öröm számomra mind orgonaművészként, mind pedig orgonaszakértőként, hogy ezek a különleges hangszerek megszólalhatnak a kezeink alatt.” (Homolya Dávid orgonaszakértő és orgonaművész)
  
  Műsor:
  A Zorkovsky-orgonán
  Giovanni de Macque (1550-1614): Capriccio sopra re fa mi sol
  Girolamo Frescobaldi (1583-1643): Partite sopra La Monica
  Johann Jacob Froberger (1616-1667): Canzona seconda
  Girolamo Frescobaldi: Capriccio III sopra il cucco
  Franz Danksagmüller (sz. 1969): Estampie
  A Podkonicky és a Corte-orgonán
  Johann Sebastian Bach (1685-1750): d-moll Canzona BWV 588
  Johann Sebastian Bach: Sonatina „Actus tragicus” BWV 106
  Johann Sebastian Bach / Antonio Vivaldi (1678-1741): D-Dúr concerto BWV 972 (RV 230)
  
  Vadász Attila a Debreceni Egyetem Zeneművészeti karán és az Amszterdami Konzervatóriumban szerezte diplomáit. Számos külföldi és hazai mesterkurzus résztvevője. Játékát több nemzetközi megmérettetésen is díjazták. 2016-ban az előkelő harmadik helyen végzett a brexeni Daniel Herz nemzetközi orgonaversenyen. A győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában orgonát oktatát, és a komáromi Egressy Béni Zeneiskola zongoratanára.
  
  Homolya Dávid orgonistaként maga is rendszeresen ellát egyházzenei szolgálatot. Orgonaszakértőként pedig igazi hiányszakmában végez ismeretterjesztő, építő munkát. Nevéhez a történelmi Magyarország területén több orgonakincs megmentése fűződik, köztük az Orgonák Éjszakáján hallható három pannonhalmi hangszeré is.
  Szintén az ő szakmai vezetése mellett újult meg a főapátság negyedik barokk orgonája, amely majd a Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat június 22-i alkalmán, a Múzeumok Éjszakáján szólal meg a Boldogasszony-kápolnában. A hangszert az 1820-1830-as években kimondottan ide, a kápolnába készítette Elgasz Ferenc, Győr akkori egyetlen orgonaépítő mestere. A Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat további két koncertjének az idén 800 éves Szent Márton-bazilika ad otthont, Szent István király ünnepén és Karácsony másnapján. A Zene világnapján pedig a Boldogasszony-kápolnába várja a zenekedvelőket a Pannonhalmi Főapátság.
  
  Jegyek és bővebb információ.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. november 21.
Et Citera - Dömény Krisztián önálló estje
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
 a rovat legfrissebb cikkei: 
A latin-amerikai absztrakt művészet úttörőjének alkotásai a Cervantes Intézetben
A Cziffra Fesztivál több programján is megelevenedik a legendás pesti mulatók világa
Jazz, nép- és világzene, manouche swing és folkpop - elementáris erejű koncertek a Fonó novemberi műsorán
Novemberben különleges vendégekkel folytatódik az Élő hagyományok ünnepe a Fonóban
MVM Classic&Club: Éjszaka a lokálban – mámoros zenei élmény a MOMKULT-ban
Nyílt Nap a Magyar Képzőművészeti Egyetemen
Versenybe szállt a Macskafogó, Doktor Bubó és a Mézga család
Vuk, Óz, a nagy varázsló és Garfield a Marczibányin
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 lenny kravitz    pendulum    milla jovovich    kockásing revival    swallow the sun    guilhem desq    e-nora    mangani 888    cryptopsy    flowers of whores    piramis    cryptopsy    aceldama    vida rock band    bleed from within    poison of marvel    status quo    the somersault boy    kurt cobain    paul greengrass    drawing    shutter island    oliver stone    bill nighy    ingyen  

r43
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!