szerző: PjotrKuriózumok a Főapátsági orgonahangverseny-sorozaton Pannonhalmán a Bazilika800 emlékévben
Május 18-án, az Orgonák éjszakáján mutatkozik be először a nagyközönség előtt a Pannonhalmi Főapátság most felújított két barokk orgonája. A hangverseny főszereplője a Magyarországon ma fellelhető harmadik legöregebb orgona, az eredeti állapotába visszaállított 1710-es évekbeli Martin Zorkovsky által épített hangszer. Mellette hallhatjuk a szintén most rekonstruált 1770-es években készült Corte-orgonát, amely a 2022-re megújult 1740-60 között épített Martin Podkoniczky-orgonával együtt szólal meg.
A többszáz éves hangszerek nem csak a koruk, hanem hangzásuk miatt is különlegesek. Mindhármat ugyanis úgy rekonstruálták, ahogy azt egykori építőjük megálmodta, azaz a korabeli, barokk hangzásvilágot keltik életre. A május 18-i koncert további érdekessége még, hogy az értékes hangszereket a felújításukat vezető nemzetközi orgonaszakértő és tervező Homolya Dávid szólaltatja meg Vadász Attila orgonaművésszel közösen a Főapátság impozáns klasszicista teremkönyvtárában. A hangversenyen ritkán játszott 17. századi művek hangoznak el, amelyek közt az orgonaművészek egy kortárs darabot is elrejtettek.
Műsor:
A Zorkovsky-orgonán
Giovanni de Macque (1550-1614): Capriccio sopra re fa mi sol
Girolamo Frescobaldi (1583-1643): Partite sopra La Monica
Johann Jacob Froberger (1616-1667): Canzona seconda
Girolamo Frescobaldi: Capriccio III sopra il cucco
Franz Danksagmüller (sz. 1969): Estampie
A Podkonicky és a Corte-orgonán
Johann Sebastian Bach (1685-1750): d-moll Canzona BWV 588
Johann Sebastian Bach: Sonatina „Actus tragicus” BWV 106
Johann Sebastian Bach / Antonio Vivaldi (1678-1741): D-Dúr concerto BWV 972 (RV 230)
Vadász Attila a Debreceni Egyetem Zeneművészeti karán és az Amszterdami Konzervatóriumban szerezte diplomáit. Számos külföldi és hazai mesterkurzus résztvevője. Játékát több nemzetközi megmérettetésen is díjazták. 2016-ban az előkelő harmadik helyen végzett a brexeni Daniel Herz nemzetközi orgonaversenyen. A győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában orgonát oktatát, és a komáromi Egressy Béni Zeneiskola zongoratanára.
Homolya Dávid orgonistaként maga is rendszeresen ellát egyházzenei szolgálatot. Orgonaszakértőként pedig igazi hiányszakmában végez ismeretterjesztő, építő munkát. Nevéhez a történelmi Magyarország területén több orgonakincs megmentése fűződik, köztük az Orgonák Éjszakáján hallható három pannonhalmi hangszeré is.
Szintén az ő szakmai vezetése mellett újult meg a főapátság negyedik barokk orgonája, amely majd a Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat június 18-i alkalmán, a Múzeumok Éjszakáján szólal meg a Boldogasszony-kápolnában. A hangszert az 1820-1830-as években kimondottan ide, a kápolnába készítette Elgasz Ferenc, Győr akkori egyetlen orgonaépítő mestere. A Főapátsági Orgonahangverseny-sorozat további két koncertjének az idén 800 éves Szent Márton-bazilika ad otthont, Szent István király ünnepén és Karácsony másnapján. A Zene világnapján pedig a Boldogasszony-kápolnába várja a zenekedvelőket a Pannonhalmi Főapátság.