A trianoni békediktátum igazságtalan és megalázó részletei máig homályosak számunkra. Lássuk be, az évtizedek tudatos elhallgatásának eredményeként a mai generációk vajmi keveset tudnak erről.
A szerződés aláírását megelőző tárgyalásokon a magyar kormányzat mindent megtett az igazságosabb béke érdekében. Gróf Teleki Pál vezetésével magyar tudósokból álló csapat elkészítette a Kárpát medence etnikai viszonyait híven bemutató vörös térképet, a Carte Rouge-t, míg Gróf Apponyi Albert, a magyar békedelegáció vezetője, 1920. január 16-án kapott lehetőséget a magyar elképzelések bemutatására a győztes nagyhatalmak vezetői előtt a párizsi francia külügyminisztériumban. Filmünk 1918-től követi végig az eseményeket, mikor Teleki a bolgár front elvesztése után rájön, szükség lesz egy térképre. Ezzel már kissé megkésett a magyar vezetés, de érezték fontosságát. Különös jelentőséget éreztek, hogy elkészüljön. Teleki minden követ megmozgatott. Nem volt könnyű dolga, hiszen a fennálló helyzetben rengeteg rázúduló nehézséggel kellett megküzdenie. Segítségül hívta a kor legfontosabb szakembereit és Popovics Sándor pénzügyminisztert. Apponyi gróf kicsit később kapcsolódott be, szerepe onnantól válik jelentőssé. Célunk a történet objektív, pátoszmentes elmesélése. A térkép aztán 1920-ban különös jelentőséggel bírt a magyar békeküldöttség párizsi tárgyalásai során. Az ország sorsáért felelősséget érző kiemelkedő személyiségek állnak filmünk középpontjában, akik megpróbáltak mindent megtenni Magyarország egyben tartásáért. Akiket vállalkozásuk reménytelensége sem tántorított el attól, hogy végigjárják az útjukat. Nem hősöket, hanem igaz embereket akartunk közelebb hozni a mai kor közönségéhez. Meggyőződésünk szerint a történelmi filmek a balladák szerepét átvéve segíthetnek a múltbeli traumák társadalmi feldolgozásában. A film szakértők szokványos interjúkban történő megszólaltatása helyett két narrátorral - Reviczky Gábor és Szalóczy Pál - készül. Ők kalauzolják a nézőt, miközben kidolgozott játékfilmes jelenetekkel, archív bejátszásokkal megelevenedik a történet. Reviczky a nemzetközi nagypolitika történéseit ismerteti, míg Szalóczy belső hangként, autentikus forrásokra építve, Gróf Apponyi hangján szólal meg, aki visszaemlékezik kicsit később, a történtek után. A filmet szomorkás fricskaként az epilógus zárja, ahol megtudjuk, hogy a Gróf Teleki által szerkesztett vörös térképet (Carte Rouge) 1923-ban érdemesnek találják Amerikában a publikálásra…
A történelmi hátteret Reviczky Gábor narrátor hangján ismerjük meg. Gróf Apponyi Albertet Auerbach István alakítja, belső monológjait Szalóczy Pál forgatókönyvíró hangosítja ki. Csuja Imre kölcsönzi a magyar hangját Isaiah Bowmannak, az Amerikai Földrajzi Társaság vezetőjének, ahol a térképet végül publikálják. A rendező és egyben producer Gerebics Sándor mellett részben fia, ifjabb Gerebics Sándor és Zoohacker zeneszerzői és előadói munkájában gyönyörködhetünk. Varga Szabolcs történelmi tanácsadóként működik közre. Elhangzik Juhász Gyula: Trianon című költeményének egy részlete is.
Elővetítések:
Március 11. hétfő Budapest Szent László Közösségi Ház 19:00 Pódiumbeszélgetés és koccintás
Március 16 szombat Zalaegerszeg Art Mozi 15:00
Március 21. csütörtök Bölcske Rákóczi Filmszínház 11:00 Iskolásoknak
Március 21. csütörtök Bölcske Rákóczi Filmszínház 18:00 Közönségtalálkozó a kastélyban, fogadás
Március 22. péntek Szeged Kárpátia Filmszínház 18:00 Pódiumbeszélgetés és fogadás
Március 31. vasárnap Debrecen Apolló Mozi 17:00 Közönségtalálkozó
Március 28. csütörtök Budapest Art+ Cinema 11:00 Sajtóvetítés
Április 3. szerda Szombathely Savaria Mozi 18:00 Közönségtalálkozó
Április 6. kedd Szolnok Tisza Mozi 18:00 Közönségtalálkozó
Április 10. szerda Budapest Cinema MOM 18:00 Fogadás utána
Rendező-producer: Gerebics Sándor
Megjelenés: 2024.04.11
Korhatár: 12