szerző: PjotrMűvészettel nevelés, művészetre nevelés – 6. Művészetpedagógiai Konferencia 2023. június 14. (szerda) - június 16. (péntek)- Magyar Képzőművészeti Egyetem, Vigadó
Idén hatodik alkalommal rendezik meg a Művészetpedagógiai Konferenciát, melybe először kapcsolódik be főszervezőként a Magyar Képzőművészeti Egyetem. A 6. Művészetpedagógiai Konferencia a művészettel és művészetre nevelés kimagasló nemzetközi ünnepe, melyre több száz friss szakmai inspirációra vágyó művész, pedagógus és kutató érkezik a világ különböző pontjairól.
A 6. Művészetpedagógiai Konferencia lehetőséget teremt a művészettel nevelés, tanítás és gyógyítás legfrisebb hazai és nemzetközi oktatási programjainak, kutatási eredményeinek bemutatására, megismerésére. A konferecia idén igen sokrétű: a három napos nemzetközi programsorozaton a dráma- tánc- és zenepedagógia, a vizuális nevelés, a gyermek- és ifjúsági kultúra területein dolgozó művészek, pedagógusok és kutatók osztják meg tapasztalataikat.
A 6. Művészetpedagógiai Konferenciajúnius 14-én a Képzőművészeti Egyetemen kezdődik, a nagyszabású megnyitón adják át az Egyetem által frissen alapított Szabados Árpád senior művészetpedagógiai díjat.
Szabados Árpád nemcsak jelentős életművel rendelkező művész, de kiemelkedő művészetpedagógus is volt. Szabados rektorsága alatt lett a Képzőművészeti Főiskolából Képzőművészeti Egyetem, de többek között ő alapította és vezette a kultikus GYÍK Műhelyt (Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely), illetve az ő nevéhez köthető az egykori MTV-n futó legendás Hétszínvilág c. képzőművészeti gyermekműsor is.
A 6. Művészetpedagógiai Konferencia nyitónapján a Képzőművészeti Egyetem alkotói workshopokkal, művészeti bemutatókkal, kiállításokkal, épület- és műhelybejárásokkal várja a konferencia résztvevőit. A programsorozat június 15-én és 16-án a Vigadóban tudományos plenáris- és szekcióelőadásokkal folytatódik, a két nap alatt mintegy száz hazai és külföldi szakember osztja meg eredményeit, tapasztalatait.
Simon Tünde, a 6. Művészetpedagógiai Konferencia elnöke, a MKE Tanárképző tanszékének docense kiemelte:
“Az idei konferencia nemcsak a szakmai, hanem a társadalmi hasznosság szempontjából is rendkívül fontos, hiszen az előadásokon a művészettel nevelés és a művészetre nevelés kimagasló szakemberei - a művészetpedagógiai kutatások mellett -, bemutatják a művészet és a társadalom kölcsönhatásainak lehetséges hazai és külföldi reflexióit is. A mai világban óriási jelentőséggel bír, hogy az előadók a művészeti nevelés társadalmi jelentőségére alapozva építenek hidat a művészeti ágak, az országok, a szakemberek, az intézmények között.”
A konferencia főbb témái 2023-ban:
1. A művészet fejleszt! Képességfejlesztő, tehetséggondozó programok hatása
2. A művészet gyógyít! Művészetterápiás programok
3. A művészet érzékenyít! Művészetpedagógiai válaszok társadalmi problémákra
4. A művészet befogadó! Természettudomány és technika a művészetpedagógiában
5. Művészet és élet: új kutatások a gyermek és ifjúsági kultúrában
A 6. Művészetpedagógiai Konferencia programjában jeles nemzetközi előadók is szerepelnek. Többek között Prof. Dr. Emiel Heijnen, az Amszterdami Művészeti Akadémia Vizuális Nevelési Tanszékének egyetemi tanára, Hilda Wengrower DMT, Psy.D., az Izraeli Művészetterápiás Egyesület társelnöke, az Ono-School for Society and Arts tanára, valamint Ileana Pintilie, művészetkritikus, történész, kurátor, a Temesvári Nyugati Egyetem Bölcsészettudományi Karának professzora.
A 6. Művészetpedagógiai Konferencia egy példa nélküli együttműködés keretében valósult meg, melynek résztvevői a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozata és az Eötvös Loránd Tudományegyetem karai (Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, Bölcsészettudományi Kar, Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Tanító- és Óvóképző Kar).