szerző: Millenáris.HuMike Stern Band a Millenárison 2004 november 16., kedd, 21h Budapest, Millenáris Teátrum
Mike Stern a jazzvilág igazi állócsillaga: az ötvenegy évesen még mindig kölyökképű gitáros harminc éve járja a világot és készít lemezeket. Soron következő budapesti fellépése igazán különlegesnek ígérkezik: kísérőzenekarában olyan, a maga hangszerén a főhőssel azonos fajsúlyú egyéniségeket üdvözölhetünk, mint Richard Bona basszusgitáros és Dennis Chambers dobos.
Mike Stern azon kivételes zenész-egyéniségek közé tartozik, akiknek játéka egyetlen hangból felismerhető. Mike gitárhangjának egyedisége abban a páratlan képességében rejlik, ahogy a jazz eleganciáját és könnyed virtuozitását a rock energiájával és feszültségteremtő képességével ötvözi. Nem véletlen, hogy a jazz-rock fénykorát jelentő 70-es-80-as években olyan sztárok választották partnerükül, mint Billy Cobham, Miles Davis vagy Jaco Pastorius.
Első szólólemezét 1985-ben készítette el, ezt azóta további 12 követte. A fúziós zene nagyágyúi mellett (tagja volt még a Steps Aheadnek és a Brecker Brothersnek), aktív kísérletezéssel eltöltött évtizedek után saját kompozícióira inkább a letisztultság, az egyszerű, de kifejező formák keresése és a megfontolt fejlődés a jellemző. Nemzedékének egyik legsikeresebb gitárosa, azon kevesek egyike, akiket egyaránt tisztel a szakma és a közönség: háromszor jelölték Grammy-díjra, a különböző gitármagazinok év végi szavazásain pedig két évtizede töretlenül ott van a dobogósok közt.
A kameruni származású Richard Bona a mai jazz és világzene sokoldalú, megkerülhetetlen figurája. Basszusgitárosként a legkeresettebb session-zenészek egyike (játszott többek közt a Zawinul Syndicate-tel, Randy Breckerrel, George Bensonal, Bobby Mc Ferrinnel, Brandford Marsalissal), emellett azonban énekesként és ütőhangszeresként is a legjobbak közt tartják számon (ld. Pat Metheny Group: Speaking of now). Sternhez hasonlóan ő is visszajáró vendége a magyar pódiumoknak: a Joe Zawinul és Pat Metheny zenekarával való fellépések után idén nyáron saját együttesével is megörvendeztette a magyar jazz és világzene rajongókat.
Dennis Chambers a világ egyik legsokoldalúbb dobosa, szinte mindenkivel játszott már John McLaughlintól Carlos Santanáig. A legenda szerint sosem tanult dobolni, négyéves korában ült be a dobok mögé, hatévesen pedig már bárokban lépett fel. 18 évesen csatlakozott a stílusteremtő Parliament / Funkadelic zenekarhoz, amellyel a 70-es-80-as évek fordulóján újradefiniálták a funk alapjait. Dennis sosem tartotta magát jazzdobosnak, ennek ellenére 1985 óta a műfaj olyan nagyágyúival dolgozott együtt, mint David Sanborn, John Scofield, Bob Berg, Michael és Randy Brecker, Bill Evans, George Duke, Stanley Clark, Gary Willis illetve Victor Bailey.
Bár a Puerto Rico-i származású Bob Franceschini szaxofonos talán kevésbé ismerős a hazai nagyközönség számára, szakmai körökben igen jól cseng a neve: játszott George Benson, Kenny Kirkland, Victor Bailey és Dave Weckl oldalán, session-zenészként pedig bejárta a világot Aretha Franklin és Paul Simon zenekarával.
A négy művész eltérő pályarajzaiban egyvalami azonban mégis közös: nem csupán jazz-zenészek, hanem univerzális, a zenében mint egyetemes egészben gondolkodó nagyformátumú előadók ők, akik számára nem léteznek műfaji korlátok és előítéletek. Ennek fényében ez az este is jóval több lesz, mint egy egyszerű jazzkoncert.
Mike Stern gitár Richard Bona basszusgitár Dennis Chambers dob Bob Franceschini - szaxofon