szerző: MorelloKISS - End Of The Road Tour 2022. július 14, Budapest Sportaréna
Búcsúturnéját indította el a világ egyik legismertebb és legfontosabb rockzenekara, a KISS. De hogy valóban ez lesz-e a búcsú? Sokat hallottunk már „örökös búcsúturnékról”, ráadásul a csapat front arcai már korábban kijelentették, hogy a KISS egy intézmény, aminél még annak sincs jelentősége, játszik-e még benne egyetlen eredeti tag is. Szóval lehetséges, hogy valamilyen formában lesz még folytatása a dolognak. De az biztos, hogy Gene Simmons és Paul Stanley jelentik az alfáját és omegáját a KISS-nek, akik nélkül elképzelhetetlen lett volna ez a csodálatos pályafutás.
A KISS 1973-ban alakult New Yorkban, legendás eredeti felállásuk Gene Simmons (basszusgitár, ének), Paul Stanley (ritmusgitár, ének), Ace Frehley (szólógitár, ének) és Peter Criss (dob, ének) nem csak zenében hozott különlegesek, hanem az elsők voltak, akik jellegzetes, összekeverhetetlen maszkjaikkal és színpadi show-jukkal a látványosságot is koncertjeik fő erényévé tették. Már a korai években is sikerült néhány mai napig megkerülhetetlen rockhimnuszt megírniuk (pl. az 1975-ös Rock And Roll All Night), a nagy áttörést viszont a Destroyer, a Rock And Roll Over és a Love Gun albumok jelentették.
A KISS tagjai hihetetlen kreativitásról tettek tanúbizonyságot, nem csak azért, mert az első 6 sorlemez mindössze 3 éven belül kiadásra került, hanem még a tagok mindegyike külön szólóalbumot is készített. Ekkoriban azonban elkezdett az útkeresés időszaka, amit sok rajongó nem tudott befogadni, valamint Peter Criss dobos is távozott a zenekarból, akinek a helyére Eric Carr érkezett.
Az 1982-es Creatures Of The Night-tal ismét rátaláltak a helyes útra, például az I Love It Loud óriási sláger lett. Azonban egy másik meghatározó tag, Ace Frehley gitáros is távozott, a helyére Vinnie Vincent került. Ekkoriban a csapat elhagyta a jellegzetes sminkjét és puritánabb megközelítésben kezdett zenélni. Gitáron azonban csak Bruce Kulick-kal sikerült tartósabb felállást összehozni. Vele készültek az Asylum, Crazy Nights és a Hot In The Shade című albumok.
A csapat karrierjét az se törte össze, hogy Eric Carr dobos 1991-ben elhunyt. Eric Singer ült be végül a KISS dobjai mögé, a vele készült Revenge album egészen kemény hangvételű lett. 1996-ban egy váratlan húzással ismét összehozták az eredeti felállást, azaz Singer és Kulick helyére visszatért Criss és Frehley. Saját új szerzeményekként ez végül 1998-ban, a Psycho Circus albummal öltött fizikai formát. Ez a klasszikus felállás azonban nem maradt sokáig együtt, pár évre rá Criss és Frehley ismét távozott.
Mára a zenekar fő agyának és motorjainak számító Simmons/Stanley páros mellett Tommy Thayer (gitár) és Eric Singer (dob) alkotja a KISS-t, mostanra pedig eljutottak oda, hogy a zenekar az End Of The Road turnéval pontot tervez rakni a pályafutása végére. Többször szóba került, hogy ezen a végső turnén legalább pár szám erejéig ismét jelenjenek meg az eredeti tagok is, de ez egyelőre (anyagi okok miatt?) nem látszik megvalósulni.
És hogy valóban ez lesz-e az út vége? Simmons fent idézett véleményét szem előtt tartva, lehetséges hogy a KISS valamilyen formában létezni fog tovább is. Vagy a tagok mégis a közös munka folytatása mellett döntenek, ilyet is láttunk már. Július 14-én mindenesetre a rocktörténelem egyik leglátványosabb bandája ad koncertet a Budapest Sportarénában, egy olyan zenekar, akik nélkül minden bizonnyal más lenne a mai rockszíntér.