szerző: PjotrKürthy Hanna kiállítása a Hegyvidéki Kulturális Szalonban
Kürthy Hanna festőművész Senlis-hez és a Cziffra Alapítványnál töltött évekhez fűződő alkotásaiból nyílik időszaki kiállítás a XII. kerületi Hegyvidéki Kulturális Szalonban a Cziffra György-emlékév keretében. A kiállítás megnyitója december 1-én 18 órakor lesz, melyen a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az ide kattintva lehet
A kiállítás január 28-áig tekinthető meg és díjmentesen látogatható.
Kürthy Hanna már négyéves korában első díjat nyert az UNESCO nemzetközi gyermekrajz-versenyén, majd fiatal felnőttként elvégezte a műegyetemet. 1975-ben a Cziffra György által létrehozott alapítvány ösztöndíjasa lett Franciaországban, ő tervezte az alapítvány emblémáját is. Az alapítvány ünnepélyes megnyitóján önálló kiállítása volt, ahogyan később is többször kiállított a Saint Frambourg-kápolnában. Franciaországban ismerkedett meg későbbi férjével, akivel körbeutazták a világot, éltek Kaliforniában, Elefántcsontparton, Görögországban, kiállításai nyíltak négy kontinensen. A mediterrán és meleg éghajlatú országok szikrázó tájai nagy hatással voltak művészetére, ahogyan az irodalom, zene és tánc is. Egykori Cziffra-ösztöndíjasként ő illusztrálta a zongoravirtuóz Ágyúk és virágok című életrajzi regényét.
„1975-ben megnyertem a Cziffra Alapítvány emblémapályázatát Senlisben, ami egy 3 hónapos ösztöndíjjal járt együtt. Cziffra György zongoraművészt, a mestert Budapesten ismertem meg, a Mátyás Pincében találkoztam vele először. Szeptemberben érkeztem meg Senlisbe, közben a Középülettervező Vállalatnál dolgoztam, mint építészmérnök. Hatalmas élmény volt a repülőút után megérkezni a középkori Senlis városába, mely tele XV.-XVI. századbeli épületekkel. Mikor megérkeztem, maga a királyi kápolna, a Saint Frambourg-kápolna, amit a mester megvett és felújított André Malraux tanácsára, még nagyon elhanyagolt állapotban, belül szinte koromfekete volt, autókat javítottak benne.
Az Alapítványban rengeteg fiatal művész fordult meg, nagyrészt zongoristák, orgonaművészek, de a művészetek minden ágából jöttek a fiatalok, köztük több festő is. Cziffra György ekkor írta „Ágyúk és virágok” életrajzát, amit én illusztráltam. Esténként sokat mesélt életéről, egy hatalmas faasztalnál ült az ebédlőben a bárpult mellett. Napi 8-10 órát gyakorolhatott, amit egész nap hallottam, mivel a szoba ablaka, ahol rajzoltam, festettem, a mester ablakával szemben volt.” (Kürthy Hanna)
„Kürthy Hanna képeit egyszerre jellemzi az állandóság, a statikusság és a folyamatos mozgás, a törekvés, az áramlás érzete. A lüktetően mozgalmas képek a láthatónak és a láthatatlannak a kettősét tárják fel előttünk. (...) Kürthy Hanna festményein és rajzain a tájakat, az épületeket, az embereket körülvevő tér új értelmet nyer. Az ember alkotta építmények párhuzamosai megadják magukat a hullámzó és folyamatosan változó, hol táguló, hol összeszűkülő tér előtt. A vonalak olyanok, mint egy vágtázó, szilaj ló: könnyedén, szabadon futnak végig a papíron. A szövevényes, ám feszes rendbe igazodó, koherens rendszert alkotó vonalak a természet lényegi harmóniáját, a folytonos mozgás és az egyensúlyra való törekvés kettősét adják vissza.” (Lantos Adriana)
Cziffra György zongoraművész születésének 100. évfordulóját Magyarország hivatalos Emlékév keretei között ünnepli, valamint az UNESCO nemzetközi szervezete is felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. A Cziffra György-emlékév programjai Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész művészeti vezetésével egyedülálló szakmai összefogás keretei között valósulnak meg itthon és külföldön, számos hazai és külföldi partner áll társszervezőként az események mellett. Az emlékév a Miniszterelnökség és a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásának köszönhetően valósul meg a Bethlen Gábor Alapkezelő segítségével. A Cziffra100 eseményeiről a cziffra100.com weboldalon tájékozódhatnak.
A Cziffra György-emlékév alkalmából
Megnyitó: 2021. december 1. 18.00 óra
Megtekinthető: 2022. január 28-ig